15. 10. 2013

Lluís Companys i Jover

  
Lluís Companys i Jover
(Foto: www.cardona.cat)
Lluís Companys i Jover (1882-1940) pro Katalánce představuje jednu z nejdůležitějších postav jejich politiky 20. století a především tragický symbol občanské války. Lluís Companys, historicky první President del Parlament de Catalunya a 123. President de la Generalitat de Catalunya, pravděpodobně jediný evropský demokraticky zvolený předseda vlády, jenž byl ve své funkci popraven.

Právě dnes si Katalánsko připomíná 73 let od popravy Lluíse Companyse. Tento katalánský advokát a posléze politik se o veřejné dění zajímal již od mládí. Jeho republikánské a katalanistické názory v průběhu prvního desetiletí 20. století ještě posiluje všeobecná krize a neutěšené španělsko-katalánské vztahy. Kromě prvních politických funkcí (radní apod.) se taktéž věnuje spolupráci s několika deníky a časopisy. Opravdu výraznou politickou osobností se stává během diktatury Primo de Rivery (1923-1930), kdy si v rámci opoziční činnosti vyslouží i vězení. Svět za mřížemi ostatně pro Companyse nebude ničím neznámým ani ve zbývajících 10 letech života... 


V roce 1931 stojí Companys u zrodu nejvýznamnější katalánské levicové strany Esquerra Republicana de Catalunya (Katalánská republikánská levice, ERC) a také u jedné z proklamací samostatného katalánského státu (který však vydržel jen 3 dny). Od roku 1932 se dostává na svůj první politický vrchol - coby poslanec katalánského parlamentu je zvolen jeho předsedou. Tento úřad zastává jen několik měsíců, posléze si vyzkouší i ministerské křeslo ve španělské vládě. 25. prosince 1933 umírá tehdejší President de la Generalitat de Catalunya, Francesc Macià, a Companys je zvolen jeho nástupcem. V této funkci vydrží jen do 6. října 1934, kdy se po vzoru svého předchůdce opět rozhodne vyhlásit samostatný katalánský stát (detailně někdy příště). On i celá vláda pak skončí ve vězení. Tam setrvá prakticky až do počátku roku 1936. Tehdy ve Španělsku zvítězila levicově laděná Lidová fronta a Companys se vrátil do své poslední funkce - druhý a poslední politický vrchol.


Coby President de la Generalitat setrvává v občanskou válkou zmítané zemi takřka až do samotného konce. V lednu 1939 tak tak stihne utéct před vítěznými frankistickými hordami. Hlavním reprezentantem Katalánska zůstává i u exilové vlády ve Francii. Severní soused Španělska však v době II. světové války není ideálním místem pro hlavního představitele katalánské vlády v exilu. 13. srpna 1940 je zadržen Gestapem a vydán do frankistického Španělska. Po mnoha výsleších spojených i s mučením je počátkem října 1940 poslán do vězení na Montjuïcu, kde je odsouzen k smrti. 15. října 1940 v 6.30 ráno je zastřelen. Premiér Companys se tak přidává k tisícům takto popravených v krátkém rozmezí po skončení občanské války. Frankistický režim tak z Companyse v praxi udělal mučedníka. Pro Katalánce je dodnes nezapomenutelným hrdinou jedné z nejhorších epoch v katalánských i španělských dějinách.

Žádné komentáře:

Okomentovat