7. 4. 2013

Bigas Luna (1946 - 2013)

Bigas Luna (2010). Zdroj: AP
Smutný týden zažívá svět kinematografie na Pyrenejském poloostrově. Poté, co se ve středu musel rozloučit s baskickou herečkou Mariví Bilbao, musel vstřebat další ránu - nyní ho opustil i vynikající katalánský režisér Bigas Luna.

Celým jménem Josep Joan Bigas i Luna se narodil roku 1946 v Barceloně a původně pracoval ve světě designu. Již od mládí ho také fascinovalo malování, avšak nakonec se rozhodl pro kariéru filmového režiséra. Za více jak 35 let ve filmové branži po sobě zanechal necelou dvacítku filmů, které jednoznačně tvoří zlatý fond katalánské i španělské kinematografie. V posledních letech už tvořil spíše sporadicky a život si vychutnával na své farmě v La Riera de Gaià poblíž Tarragony, kde pěstoval vlastní ekologické produkty a naplno se mohl oddávat malování. Před pár měsíci mu však lékaři diagnostikovali leukémii, které nakonec katalánský režisér tento týden podlehl. 

Takřka každý z jeho filmů zanechal v divákovi hluboké vjemy. Filmy prosycené erotikou, dokonale navozenou atmosférou i neotřelými filmařskými technikami - to je ve zkratce tvorba Bigase Luny. Do světa stříbrného plátna pronikl v druhé polovině 70. let se snímky jako Bilbao, Tatuaje nebo Caniche. Ještě předtím však natočil sérii krátkých erotických snímků uspořádaných v kolekci Historias impúdicas. V 80. letech přichází s velice zvláštním (a pravděpodobně dodnes lehce nedoceněným filmem) Angustia, který v divákovi zanechá slušnou úzkost, zvlášť pokud ho onen divák sleduje ve skutečném kině a ne doma.

Definitivní slávu si však Bigas Luna vysloužil až v letech devadesátých. Nejprve roku 1990 se silně sexuálně nabitým snímkem Las edades de Lulú a poté se svou "Iberskou trilogií" složenou z filmů: Jamón, jamón (1992), Huevos de oro (1993) a La teta y la luna (1994). Právě k těmto filmům se váže i další ohromný úspěch Luny coby režiséra. Právě on objevil ty nejzářivější hvězdy na španělské filmové scéně: Javiera Bardema, Penélope Cruz a Jordiho Mollà. Všechno to vlastně začalo již ve filmu Las edades de Lulú. I když Javier Bardem byl k hraní předurčen už jen tím, z jaké rodiny pochází, první příležitost na stříbrném plátně dostal právě v tomto polemickém filmu. Využil ji skvěle. K onomu samému snímku se váží i začátky Penélope Cruz. Ta se zúčastnila castingu, i když jí bylo pouhých 14 let. Katalánskému režisérovi se velice líbila, ale nakonec roli získala Francesca Neri (další hvězda objevená Bigasem Lunou). Ti, kteří film viděli, však chápou. Kdyby roli dostala mladičká Penélope, Bigas Luna by šel sedět. V takových scénách zkrátka 14leté děvče hrát nesmělo...

I přesto ale Bigas Luna dnes slavný oscarový pár Bardem - Penelopka svedl dohromady již v následujícím filmu Jamón, jamón. I když dějová linie není úplně tou nejsilnější stránkou filmu, přesto se Jamón, jamón stal naprostou filmovou klasikou právě kvůli premiéře třech výše zmiňovaných herců. Bardem následně exceloval i ve filmu Huevos de oro, a v malinké roli se mihl i v posledním dílu "Iberské trilogie" (pravděpodobně skutečně spíš proto, aby se mohlo říkat, že hrál ve všech třech filmech). V uplynulé dekádě si režisér spíše vychutnával život, a tak natočil pouze tři filmy: Son de mar (2001), Yo soy la Juani (2006, zde objevil další velký filmový talent - V. Echegui) a Di Di Hollywood (2010). V současnosti pracoval na snímku Segundo Origen, jehož premiéra byla na plánu letos či v roce 2014. Bigas Luna ho již nedotočí...snad se to ale podaří jeho spolupracovníkům a vzdají tak hold jednomu z největších španělských/katalánských režisérů.

FILMOGRAFIE:
(oranžově zvýrazněné názvy vás dovedou k celému filmu - popřípadě k traileru)

Žádné komentáře:

Okomentovat