4. 12. 2012

Francesc Rius i Taulet

Ve své historii měla již Barcelona mnoho starostů. Někteří město řídili jen pár měsíců, jiní zase mnoho let. Pár z nich se však do historie a především do tváře města zapsalo natolik, abychom se o nich zmínili i na tomto místě. Jedním z oněch nezapomenutelných nositelů titulu "Excel·lentíssim Senyor", jenž náleží právě barcelonskému starostovi, byl i Francesc Rius i Taulet.

Francesc de Paula Rius i Taulet (1833 - 1889) se narodil 22. ledna 1833 v Barceloně v poměrně zajištěné krejčovské rodině. Francesc však po převzetí řemesla příliš netoužil, a tak se dal na studia. Po vystudování práv se v období 1858 až 1868 věnoval advokacii, působil také na univerzitě coby odborný asistent. Později se však vrhl do politiky. A zde se po stupíncích vypracoval z radního až na samotného starostu. Nicméně nebyla to cesta jednoduchá. Španělsko (a tedy i Katalánsko) v té době procházelo poměrně bouřlivou revoluční dobou, chvíli bylo republikou, chvíli zase monarchií. Rius i Taulet byl sice spíše liberálem, avšak zároveň i zastáncem monarchie. Podle toho ostatně vypadá jeho kariéra v čele barcelonské radnice - ne v každé době totiž mohl být starostou.

Tím byl Rius i Taulet nakonec celkem čtyřikrát. (V tomto ohledu ho dokázal překonat už jen Joan Coll i Pujol, jenž byl starostou Barcelony dokonce pětkrát.) V prvních dvou obdobích (1872-1873 a 1874) šlo pouze o roční funkci, další dvě období (1881-1884 a 1885-1890) již mohl plně rozvinout svoji městskou koncepci Barcelony. Poměrně zvláštní je skutečnost, že podle všech dostupných pramenů zemřel již v září 1889, avšak oficiálně figuruje coby starosta Barcelony až do ledna 1890. Byl tak pravděpodobně jediným barcelonským starostou, který šéfoval i po své smrti...

Co je ale nejdůležitější, Francesc Rius i Taulet byl jedním z mužů, za jejichž vlády doznala Barcelona velké proměny. To on se v 80. letech 19. století obklopil skupinou průmyslníků a podnikatelů a dokázal vdechnout život fascinujícímu projektu Světové výstavy 1888. Tato událost dostala Barcelonu na mapu světa a ukázala naplno komerční potenciál katalánské metropole. V moderních dějinách města jsou 3 události, které stojí za stvořením Barcelony takové, jakou ji známe dnes: Olympijské hry 1992, Světová výstava 1929 a právě Světová výstava 1888.

  
Po jednom z nejvýznamnějších barcelonských
starostů bylo pojmenováno i hlavní náměstí ve

čtvrti Gràcia. Od roku 2009 už tomu ale tak
není. Dnes toto náměstí naleznete pod názvem:
Plaça de la Vila de Gràcia...
Konání této velké události znamenalo mnoho urbanistických změn, především pak vybudování výstavního areálu v prostoru dnešního Parc de la Ciutadella. Několik krásných pavilonů zde stojí dodnes a celému prostoru vévodí brána celého areálu - Arc del Triomf. To však nebylo ani zdaleka vše. Za vlády Riuse i Tauleta došlo k rozšíření Eixamplu (Gran Via de les Corts Catalanes, Plaça de Tetuan, Plaça de Letamendi), zbourali se zbytky barcelonských hradeb a světu se ukázala Passeig de Colom. Také se zrodil legendární a dnes již neexistující Gran Hotel Internacional, jenž byl postaven za rekordních 69 dní (!) a v němž se mohlo ubytovat až 2000 hostů. V Barceloně byly elektricky osvíceny první ulice a vypluly první Golondrinas. Zkrátka a dobře, Světová výstava 1888 byla pro Barcelonu nezapomenutelnou událostí, která navždy proměnila tvář města. K lepšímu.

Jen pár měsíců po skončení této velkolepé a úspěšné akce Francesc Rius i Taulet zemřel. Město si však bylo vědomo jeho odkazu a již roku 1901 byl slavnostně odhalen pomník na jeho počest. Najdete ho na dnešní Passeig de Lluís Companys přímo naproti vchodu do Parc de la Ciutadella. Je po něm také pojmenováno několik ulic po celém Katalánsku. Francesc Rius i Taulet byl jednoznačně jedním z nejdůležitějších starostů, které kdy Barcelona měla, o tom není nejmenších pochyb. Každých z těchto výjimečných mužů se většinou proslavil nějakým velikým projektem, v případě Riuse i Tauleta to byla právě Světová výstava 1888. Mimochodem, rozhodnutím dát se na studia možná porušil jednu rodinnou tradici, založil však novou - starostou Barcelony se v letech 1916-1917 stal i jeho syn Manuel Rius i Rius (1883 - 1971).

Žádné komentáře:

Okomentovat