15. 9. 2012

Catalunya, Nou Estat d'Europa (I) - Mediální rekapitulace

Zásadním tématem tohoto září se v Katalánsku stal obrovský pochod za nezávislost, jenž byl součástí oslav katalánského státního svátku 11. září. Milion lidí v ulicích Barcelony a historicky snad první okamžik, kdy se ani nejvyšší katalánský představitel Artur Mas nebál použít slůvko "nezávislost" - to jsou rozhodně události, které navozují hlavní téma měsíce září v Katalánsku (a tím pádem také zde). Dnes se podíváme na mediální ohlasy dalšího katalánského výkřiku po nezávislosti.

A začněme hned českým internetovým tiskem. Už sama skutečnost, že se katalánská manifestace objevila v českých médiích, znamená evidentní úspěch. Navíc krom občasných drobných nepřesností se český člověk hezky stručně a jasně dozví, o co šlo:


Příčiny manifestací jsou vždy velmi dobře známé, nikdy se však dopředu neví, kolik lidí bude ochotno přijít. Pravdou je, že podobné manifestace jsou v Barceloně čím dál častější a lidí se do ulic žene stále víc. Jak jste se mohli dočíst v těchto českých médiích, odhadovaná účast se pohybovala mezi 2 miliony a 600 000 osobami. Já osobně bych se přiklonil k titulku Aktuálně.cz - onen milion účastníků by mohl být asi nejblíže skutečnosti. S těmito čísilky si totiž každá ze stran ráda pohraje. Tak například organizátoři této manifestace, Assemblea Nacional Catalana, napočítali 2 miliony, což je přeci jen lehce nadnesené číslo. Katalánská policie odhadla 1,5 milionů účastníků, zatímco španělské zastoupení v Barceloně mluví pouze o 600 000, což je ovšem zase číslo výrazně podhodnocené, jak už to při sporech Barcelona x Madrid bývá. Takže pravda bude nejspíš někde uprostřed. Milion lidí v sedmimilionovém Katalánsku... dovedete si něco podobného představit v České republice?

A podíváme se do světa. Nabízím vám hodně uspěchaný článek slovenského Aktualne.sk (přeci jen mluvit pouze o tisících a desetitisících lidí je v tomto případě dost zavádějící...). Dále si můžete přečíst ohlasy z tradičních "hlavních" světových médií: BBC, CNN, Aljazeera, Russia Today... a samozřejmě i všude jinde, dokonce v Austrálii či na Novém Zélandě se zkrátka o letošním katalánském 11. září vědělo.Nejzábavnější situace však již tradičně nastala v samotném Španělsku. Zatímco katalánská veřejnoprávní televize TV3 si dění pod okny nenechala ujít a pochod vysílala živě, španělská veřejnoprávní televize TVE ho zařadila jen jako pátou zprávu dne, za což si vysloužila silnou kritiku. No a co se týká internetových i tištěných periodik, opět zavládlo klasické pro a protikatalánské zaměření. Pokud si chcete přečíst ve španělštině či katalánštině spíše pozitiva této manifestace s názvem Catalunya, Nou Estat d'Europa, klikejte na následující odkazy. Pokud naopak chcete nějakou tu kritiku a pohrdání, přeskočte pár řádků a klikejte na periodika jako La Razón nebo El Mundo... No a k tomu ještě plus minus nezávislý a informačně hodnotný příspěvek španělského deníku EL PAÍS: El independentismo catalán logra una histórica exhibición de fuerza. V průběhu září se samozřejmě k tomuto tématu vrátíme, protože letošní manifestace zahýbala s katalánskou a španělskou politikou rozhodně víc než ta z července 2010. Otázkou je, jestli ani tak nakonec opět nevyzní do prázdna...

Na závěr kompletní shrnutí celé manifestace očima katalánské TV3 a jako bonus video Pepa Guardioly, který celou akci podpořil ze vzdáleného New Yorku, kde se pro tento rok usadil.
Žádné komentáře:

Okomentovat