9. 4. 2012

José "Josep" Guardiola (1930 - 2012)

Pro fanoušky FC Barcelona musel být letmý pohled na dnešní titulky informačních serverů docela šokující. Inu, když titulek hlásá, že zemřel Josep Guardiola...

Je škoda, že se (v ČR ne)známému zpěvákovi věnujeme až nyní, v den úmrtí. Je to už nějaký ten pátek, co jsem při pravidelném katalánofilním brouzdání po vlnách internetu překvapeně narazil na Josepa Guardiolu. Ovšem ne toho, jehož bychom si asi všichni představovali, v Katalánsku totiž až do dneška žili dva významní nositelé tohoto jména! Tím bezesporu celosvětově méně známým byl 81letý zpěvák José Guardiola, v katalánském kulturním prostředí však znám jako Josep Guardiola.

Narodil se v roce 1930 a již od malička se věnoval hře na housle. Později se však čím dál víc prosazoval svým hlasem a v 50. a 60. letech se stal skutečným idolem především v Latinské Americe i Španělsku coby takzvaný "crooner" (zpěvák pomalých romantický písní - slaďáků). Jinými slovy takový španělský Bing Crosby nebo Frank Sinatra. Jako perličku, když už tu byla řeč o fotbale, můžeme dodat, že Josep Guardiola byl velkým fanouškem barcelonského klubu RCD Espanyol, pro který složil také jeho první hymnu. Zemřel 9. dubna 2012.


Žádné komentáře:

Okomentovat