9. 4. 2012

José "Josep" Guardiola (1930-2012)

Pro fanoušky FC Barcelona musel být letmý pohled na dnešní titulky katalánských informačních serverů docela šokující. Inu, když titulek hlásá, že zemřel Josep Guardiola... Nicméně známý fotbalový trenér je naprosto v pořádku. Ve věku 81 let totiž zemřel jeho dnes již mnohem méně slavný jmenovec, zpěvák José Guardiola.

José Guardiola (Foto: www.abc.es)
Je škoda, že se (v ČR ne)známému zpěvákovi věnujeme až nyní, v den jeho úmrtí, nicméně jen velmi málo pěveckých hvězd 60. let se dočkalo neutuchající slávy až do konce života. Guardiola mezi tyto šťastlivce nepatřil, nicméně v dobách své největší slávy se stal skutečným idolem dívčích srdcí kromě Španělska i v mnoha zemích Latinské Ameriky, kde proslul zejména jako zpěvák pomalých romantických písní. Ne nadarmo byl ve své době srovnáván s jinými slavnými hlasy amerického prostředí (Frank Sinatra, Bing Crosby).

José Guardiola, v katalánském prostředí známý jako Josep Guardiola, se narodil v říjnu 1930 v Barceloně. Odmala se věnoval hře na housle a zpěvu, díky příjemnému hlasu si rychle vydobyl velké uznání na domácí pěvecké scéně a v rámci pozvolné globalizace záhy pronikl i na trh v Jižní Americe. Největší slávy dosáhl Guardiola v 50. a 60. letech 20. stol., proslavil se zejména dokonalou interpretací známých světových šlágrů od Charlese Aznavoura či Franka Sinatry ve španělštině (podobně to fungovalo i v českém prostředí v případě Gotta, Vondráčkové apod.). V roce 1963 se dokonce za Španělsko účastnil soutěže Eurovize, kde s písní Algo prodigioso skončil na dvanácté příčce. Guardiola zpíval španělsky a později i katalánsky. A když už dnes byla řeč o fotbale, jako perličku můžeme dodat, že José Guardiola byl celý život velkým fanouškem barcelonského klubu RCD Espanyol, pro který v roce 1975 složil hudbu k první klubové hymně (Somos españolistas). Prostě když se řekne "Guardiola", stejně nakonec skončíme u fotbalu...


Žádné komentáře:

Okomentovat