3. 2. 2019

Žlutá stuha

V souvislosti se soudním procesem katalánských zastánců nezávislosti by se hodilo znovu si připomenout symbol, jenž se v Katalánsku objevil vzápětí poté, co byli první političtí lídři zatčeni a uvěznění. Od podzimu 2017 tak řadu katalánských měst a ulic zdobí žlutá barva, nejčastěji v podobě stužek přivázaných na stromech či plotech nebo namalovaných na silnicích a chodnících. Zastánci nezávislosti nosí žluté stužky taktéž na oblečení. Zejména v průběhu loňského roku se žluté stužky i barva samotná staly terčem mnoha útoků ze strany zastánců jednoty Španělska. Na odstraňování stužek z veřejného prostoru chtěli nahnat politické body zejména zástupci strany Ciutadans, ve skutečné bitevní pole o žlutou se proměnily fotbalové stadiony. Fanoušci Barcelony se tak na několika španělských stadionech setkali se zákazem vstupu se žlutými vlajkami, šátky a dokonce i tričky. Fotbalový kouč Pep Guardiola za nošení tohoto symbolu katalánských politických vězňů v anglické lize dokonce dostal pokutu. To je poměrně kuriózní, neboť právě v Anglii se symbolika žluté stužky zrodila...

Žluté stužky v roce 2018 ovládly veřejný prostor v Katalánsku (Foto: El Periódico)

Moderní historie žlutých stužek coby politického symbolu totiž sahá až do anglické občanské války (1642-1651), kdy se takto vybavení vrhali do boje vojáci z řad parlamentaristů. Později Angličané symbol žluté stuhy přenesli do USA, kde kromě popěvku She wore a yellow ribbon  postupně a zejména v 19. století zlidověla i tradice žen vázat si do vlasů žlutou stuhu coby symbol čekání na svého milého sloužícího na bojišti. Docela barvitě tehdejší dobu popisuje i stejnojmenný western, v českém prostředí známý pod názvem Měla žlutou stužku (1949). V anglicky mluvícím prostředí později tradici umocnil známý hit skupiny Tony Orlando and Dawn Tie a Yellow Ribbon Round the Ole Oak Tree (1973). V některých zemích světa žlutá stužka naopak připomíná oběti neštěstí nebo válečné zajatce, vyskytují se ale i další významy (podpora svobodného tisku, podpora místních ozbrojených složek,...). Mezinárodně žlutá stuha značí podporu nemocným endometriózou a pokud se s ní setkáte na psím obojku, obvykle označuje zvíře, které by z různých důvodů nemělo být v blízkosti jiných psů (zdravotní problémy, nesocializovaný pes z útulku či špatných podmínek apod.).

V samotném Katalánsku se symbolika žluté stuhy objevila poprvé během války o španělské dědictví (1701-1714). Na klobouky si je vázali sympatizanti prince Georga von Darmstadt a zároveň šlo o jednu z barev Rakušanů, kteří ve zmiňované válce stáli na katalánské straně proti Bourbonům.  Bourbonský panovník Filip V. tyto stužky mezi svými poddanými zakázal již roku 1704, neboť podle něj propagovaly nepřítele a zasévaly sváry do jinak spořádaných rodinných vztahů. Nositelé stužek byli později v průběhu války bourbonskými jednotkami běžně popravováni. Později se v Katalánsku žluté stuhy objevily až na podzim 1934 z prakticky totožného důvodu jako nyní, tedy na podporu tehdy uvězněných katalánských politiků v čele s tehdejším katalánským premiérem Lluísem Companysem poté, co v říjnu 1934 vyhlásili nezávislost Katalánska. Sporadicky se žluté stužky objevily v katalánských ulicích i v souvislosti s nepovedeným referendem o nezávislosti v listopadu 2014.

Symbol žluté stužky se samozřejmě objevuje i na nesčetných demonstracích za katalánskou nezávislosti.
Zde například uprostřed davu při demonstraci dne 11. září 2018 v Barceloně...

Žádné komentáře:

Okomentovat