27. 1. 2019

Sant Sadurní d'Anoia

Nepatrné městečko Sant Sadurní d'Anoia se nachází asi 40 km západně od Barcelony. V obklopení vinic tu žije necelých 13 000 obyvatel. Na první pohled možná nikterak významné okresní městečko, avšak ve skutečnosti jde o jedno z nejdůležitějších vinařských center na celém Pyrenejském poloostrově. 85 % španělského šumivého vína (katalánsky cava) se totiž zpracovává právě zde.

Jedna z prvních budov, které člověka uvítají při příjezdu do Sant Sadurní d'Anoia, sídlo firmy Freixenet (2018)

Město samotné přitom, na rozdíl od mnohých zde již prezentovaných, nemá nikterak bohatou historii. Jeho původ musíme hledat ve středověké farnosti, která byla po staletí součástí sousední obce Subirats. Od té se oddělila až roku 1764, kdy se počet místních obyvatel poprvé přehoupl přes tisíc. Její další osudy jsou od druhé poloviny 19. století zcela spjaty s pěstováním vinné révy. V případě Sant Sadurní d'Anoia to není nic tak neobvyklého, neboť se nachází v srdci vinařského kraje Penedès, ačkoliv ani zde neměli zpočátku na růžích ustláno, jelikož i zdejšími poli se roku 1887 prohnala děsivá invaze mšičky révokaze, která zdecimovala slibně se rozvíjející katalánský vinařský průmysl. Sant Sadurní bylo jedním z míst, která se škůdci dokázala úspěšně postavit, což nakonec poskytlo důležitý impuls k drobné diferenciaci a sázce na výrobu šumivého vína.

Že se nalézáte v katalánské metropoli šumivého vína, poznáte snadno už po pár prvních krocích, kdy vás na chodnících překvapí patníky ve formě korkových zátek. Pro jistotu ale stejně nabídněme pár čísel. Čistě statisticky je Španělsko považováno za druhého největšího producenta šumivého vína na světě (po Francii). V Sant Sadurní d'Anoia má sídlo takřka stovka producentů šumivého vína a více než 90 % španělského sektu se vyrábí v Katalánsku, drtivá většina pak právě v tomto nenápadném městečku. Jde o lukrativní byznys - ročně se v Sant Sadurní vyprodukuje okolo 250 000 000 lahví, za které místní producenti utrží téměř dvě miliardy €. Jen Freixenet, největší a nejznámější značka katalánského šumivého vína, exportuje do více než 150 zemí světa a její obří sklepení (údajně největší svého druhu na světě) ukrývá v kilometrech chodeb další desítky milionů archivních láhví. Sídlo Freixenetu je ostatně první budovou, na niž v Sant Sadurní d'Anoia natrefíte, pokud sem přijedete vlakem (linka R4 z Barcelony, cesta trvá asi 45 minut). Ve městě samotném či v jeho bezprostředním okolí pak najdeme roztroušené menší areály více než osmi desítek dalších producentů. Velká část z nich nabízí komentované prohlídky, pravidelné košty či další akce spojené s enoturistikou. 


Architektonicky nejcennějším je bezesporu areál značka Codorníu, jemuž vévodí nádherná modernistická budova slavného katalánského architekta Josepa Puige i Cadafalcha. Od roku 1982 se ve městě pravidelně vždy druhý týden v říjnu slaví Setmana del Cava (Týden šumivého vína), velká slavnost za dalším účelem propagace místních značek. Kromě samotných sklepení najdeme v Sant Sadurní d'Anoia relativně vysokou koncentraci panských sídel ve stylu modernismu, eklekticismu či noucentismu, která si tu nechali vystavět zejména bohatí vinaři, avšak žádné z nich asi nedosahuje celostátního významu (kompletní seznam zde). Při procházkách mezi okolními vinicemi můžete narazit i na hodně staré památky, kupříkladu na románskou kapličku Sant Benet d'Espiells, avšak největším lákadlem i přesto zůstávají vinné sklípky jednotlivých producentů cavy.


Malebná kaplička Sant Benet d'Espiells, necelých 5 km od centra Sant Sadurní d'Anoia (Foto: wikipedia.org)

XOCOLATERS SIMON COLL
Do Sant Sadurní d'Anoia samozřejmě každý míří především za šumivým vínem, avšak možná trochu nečekaně tu objevíte i zajímavé firmy z jiného odvětví. Skutečnou institucí jsou v tomto ohledu čokoládovny Simón Coll. Nejvýznamnější katalánský producent čokolády tu má své sídlo již od roku 1840. Jeho zakladatel Simón Mestres pocházel z místní vinařské rodiny, avšak na rozdíl od svých bratrů, kteří pokračovali v rodinném podniku, se rozhodl vydat se trochu jinou cestou a ve městě si otevřel malý obchůdek se zámořskými produkty (káva, kakao). Denní kontakt s těmito pochoutkami v něm vyvolal touhu experimentovat a během několika málo let se v rodné vsi proslavil svými skvěle připravovanými čokoládami. Roku 1880 vzniká značka "Simón", od roku 1910 pak rodina vlastní první skutečnou továrnu na čokoládu. I přes výrazné zpomalení vývoje kvůli španělské občanské válce se sláva čokolády Simón Coll začala šířit po celém Španělsku, nápomocny přitom byly i časté a nápadité reklamní kampaně v rozhlase a dalších sdělovacích prostředcích. Roku 1991 firma zahájila velkou expanzi i mimo španělské hranice, v současnosti je čokoláda z produkce Simón Coll exportována do více než 30 zemí a tvoří asi 25 % celkového obratu společnosti. 

Čokolády z dílny Simón Coll se čím dál častěji stávají oblíbeným suvenýrem z návštěvy Barcelony, ačkoliv si to mnozí turisté ani neuvědomují. Firma však roku 1972 odkoupila legendární barcelonskou značku Chocolates Amatller (zal. 1797), které se velmi daří zejména v posledních letech v souvislosti s velkým turistickým boomem spojeným s Gaudím. A právě jedna z Gaudího nejznámějších staveb (Casa Batlló) se nachází hned vedle bývalého rodinného sídla Amatllerů. Čokolády Amatller můžete v dárkových baleních najít nejen tam ale i duty free shopech barcelonského letiště. Ale zpátky do Sant Sadurní d'Anoia. Pokud vám nejede čokoláda, ale z návštěvy všech těch vinných sklípků vám vyhládlo, jste na tom pravém místě. Ve městě najdete bohatý výběr kvalitních restaurací, doporučujeme např. La Cava d'en Sergi nebo Cal Blay Vinticinc. To může být ta pravá tečka za jednodenním výletem z Barcelony...


Šumivé víno Codorniu a čokoláda Simón Coll - dva typické suvenýry ze Sant Sadurní d'Anoia
(Foto: www.cavapack.com)

Žádné komentáře:

Okomentovat