16. 12. 2018

Abraham Cresques: Katalánský atlas

Katalánský atlas (Atles Català) je nejvýznamnější katalánská mapa ze 14. století a zároveň jde o asi nejdokonalejší dochované zpracování tzv. portolánové mapy. Tento typ map byl vyráběn ve 13. a 14. stol. především v Itálii a Katalánsku a sloužil tehdejším mořeplavcům k lepší navigaci po tehdy známých mořích. Katalánci spolu s Italy v té době prakticky ovládali mořeplavbu a obchod v oblasti Středozemního moře. Kromě map v Katalánsku vznikaly i vůbec první zárodky námořního práva.

Kompletní Katalánský atlas z roku 1375 (Foto: wikipedia.org)

Autorem Katalánského atlasu byl kartograf židovského původu Abraham Cresques (1325-1387). Narodil se a život prožil na Mallorce, avšak víme toho o něm jen velmi málo. Živil se jako hodinář a výrobce kompasů a dalších námořních přístrojů, zároveň byl jedním z vrcholných představitelů tzv. mallorské kartografické školy. Cresques často pracoval pro královskou rodinu. Již předtím vytvořil několik podobných map, přesto dodnes nemáme stoprocentní jistotu, že právě on byl tvůrcem Katalánského atlasu, neboť dílo není nikde podepsáno. Má se však za to , že okolo roku 1375 dostal Abraham Cresques zakázku od tehdejšího prince Joana I., jenž se rozhodl darovat atlas pozdějšímu francouzskému králi Karlu VI., v jehož sbírkách se mapa nacházela nejméně od roku 1381. To také vysvětluje skutečnost, že Katalánský atlas je dnes součástí sbírky Francouzské národní knihovny v Paříži. Je velmi pravděpodobné, že na atlasu s Cresquesem pracoval i jeho syn Jehuda. Kromě Katalánského atlasu se jim přisuzuje ještě několik podobných map, které se dnes nacházejí v italských či francouzských knihovnách.

Původně se Katalánský atlas skládal ze šesti barevných pergamenových listů přehnutých uprostřed, listy byly později rozříznuty na polovinu a nalepeny na dřevěné desky. Kompletní dílo tak zabírá prostor o 65x300 cm. První dva listy obsahují průvodní text v katalánštině, v němž jsou shrnuty základní dobové poznatky z kosmologie, astronomie a astrologie, včetně náčrtků solárního i lunárního kalendáře. Zbylé čtyři listy pak obsahují mapu samotnou. Atlas relativně věrně zachycuje tehdy známý svět, od Kanárských ostrovů až po Čínu, přičemž zajímavá je jiho-severní orientace mapy, takže při správném čtení je Čína nalevo a Evropa napravo. Katalánský atlas je údajně i první středověkou mapou, na níž je alespoň přibližně zaznamenána Asie - všechny předchozí mapy byly v tomto ohledu mnohem méně přesné. O podrobnosti zobrazení svědčí i fakt, že v atlasu nalezneme řadu míst střední Evropy: kromě historicky důležitých měst (Praha, Vídeň, Lvov, Krakov) i některá menší sídla, jež v průběhu let své významné postavení ztratila (Rusovce, Komárno, Györ, zvolenský Pustý hrad,...). Ta nejvýznamnější města se dočkala vlastních miniaturních ilustrací, mapa též důsledně rozlišuje křesťanská města od těch ostatních a zachycuje i mnoho dalších symbolů prozrazujících např. přírodní poměry dané lokality. Nejpodrobněji zpracovaná je středomořská část, kde máme na danou dobu velmi přesně zachycené pobřeží, což svědčí o jeho velmi dobré znalosti ze strany katalánsko-aragonského loďstva. Důkladněji a online si Katalánský atlas můžete prohlédnout kupříkladu zde.

Katalánský atlas zaujme zejména detailním zpracováním oblasti Středozemního moře (Foto: Diari ARA)

Žádné komentáře:

Okomentovat