20. 4. 2018

Sant Esteve de les Roures

"Jedny z největších projevů agresivity se odehrály v Sant Esteve de les Roures, kde jeden z demonstrantů, který již předtím napadl dva příslušníky, využil pádu jednoho z policistů, jenž tak zůstal ležet zcela bezbranný, a uštědřil mu brutální kopanec do zadní části hlavy. Ve stejné obci se jistý motocyklista pokusil přejet policistu a ukrást mu služební zbraň" (Deník El Mundo, 28. března 2018).
Momentální představa o neustále se rozrůstajícím městě Sant Esteve de les Roures (Foto: La Vanguardia)

Výše uvedený citát za poslední měsíc v Katalánsku zlidověl, mimo jiné snad i proto, že jde o historicky vůbec první písemnou zmínku o katalánské obci Sant Esteve de les Roures. Deník El Mundo ve svém článku citoval z policejního hlášení, které Guardia Civil poskytla soudci Pablu Llarenovi, který má na svědomí vzetí do vazby některých politických lídrů hájících myšlenku katalánské nezávislosti. V hlášení se mluví o více než třech stovkách napadení, jimž prý četníci museli v Katalánsku čelit během katalánského referenda 1. října 2017.

Zásadní problém je zejména v tom, že obec Sant Esteve de les Roures neexistuje. Odpůrci senzací jistě okamžitě namítnou, že co, že se prostě četníci spletli, neboť jistě měli na mysli jinou katalánskou obec, nejspíše Sant Esteve Sesrovires, ovšem pokud Guardia Civil běžně dělá takové chyby, na jejichž základě někomu hrozí 30 let ve vězení, pak je celková důvěryhodnost tohoto policejního sboru velmi diskutabilní. O novinářích, kteří jen bezmyšlenkovitě zkopírují policejní zprávu a ani přes ten Google si neověří, zda daná lokalita opravdu existuje, ani nemluvě. Ale o tom nejspíš škoda mluvit, proto je sympatické, že to zastánci nezávislosti a nejen oni vzali s humorem. 

Obec Sant Esteve de les Roures tak během uplynulých týdnů zažila naprosto neskutečný rozvoj. Zatímco 28. března 2018 jsme se dozvěděli, že vesnička byla jedním z míst, kde bylo možno hlasovat v referendu 1. října 2017 a že v obci žije minimálně jeden motocyklista, o necelý měsíc později už svět o významu tohoto města jistě nepochybuje. Nejspíš jim teprve nyní zavedli internet, proto až doposud bylo Sant Esteve de les Roures jakýmsi blíže neurčeným bílým místem na mapě Katalánska. Díky Twitteru však nyní víme, že obec je městem minimálně krajského významu! Tak jen namátkou, v obci se kromě radnice v čele s dnes již legendárním starostou Josepem Ornim podle všeho nalézají hned dvě univerzity (Universitat de Sant Esteve de les Roures a Universitat Sant Esteve de les Roures), filiálka švýcarského CERNu, vlastní kosmická agentura, Radio Roures 155 FM, několik lokálních televizímezinárodní letiště, hasičskou stanici, luxusní nevěstince i sídlo biskupa. Samozřejmostí je místní kebabárna, colla castellera, nově postavenou tramvajovou linku a o skutečně světovém významu obce svědčí i nově inaugurovaný Starbucks! Celkem již přes 300 místních spolků a organizací o sobě nyní konečně dává vědět na sociálních sítích. Pro ty, kdo by snad ještě stále pochybovali o nutně dlouhé historické tradici obce, vyšly před pár dny stručné dějiny Sant Esteve de les Roures s ilustracemi Pilarín Bayés. 

Na internetu má Sant Esteve de les Roures, nacházející se podle všeho v okrese Llarena Alta, desítky tisíc fanoušků, proto se v obci již nyní připravují na nadcházející turistickou sezonu, která bude jistě plná rekordů. Pokud tedy i vy budete chtít výše zmíněnou lokalitu přidat mezi vaše dovolenkové cíle, už nyní rezervujte některý z místních hotelů. Osobně doporučujeme kupříkladu pětihvězdičkový Hotel & Spa Sant Esteve de les Roures, jenž funguje již od roku 1714, případně skromnější Hotel St. Esteve de les Roures, který pro změnu boduje v místním žebříčku TripAdvisoru. Více informací naleznete jistě na stránkách místního turistického centra nebo na neustále aktualizované stránce na wikipedii.
Twitterová bitva mezi radnicí v Sant Esteve de les Roures a Guardia Civil
(Foto: Twitter)
Ačkoliv to může vypadat skoro až neuvěřitelně, o doposud nejkouzelnější moment celé recese se postarali opět španělští četníci (Guardia Civil), když se na Twitteru pustili do účtu radnice Sant Esteve de les Roures, odkud se jim dostalo nečekané kritiky. Krátká twitterová scéna (viz obrázek) jen dokázala, jak moc žije Guardia Civil ve svém vlastním světě, jehož je obec Sant Esteve de les Roures evidentně nedílnou součástí. Kocourkov i Jára Cimrman jsou málo...

Žádné komentáře:

Okomentovat