7. 12. 2017

Balaguer

Oblast dnešního města Balaguer byla sporadicky obývána již od prehistorie, nicméně první civilizací, která u řeky Segre vybudovala trvalejší osídlení, byla až ta arabská v 8. stol. n. l. Arabské a berberské oddíly, dobývající v té době Pyrenejský poloostrov, rozbili svůj stan v místě zvaném Pla d'Almatà, které se ke konci 9. stol. stalo místní medinou a které lze dnes navštívit coby archeologické naleziště. Ve stejné době, konkrétně v roce 897, se nad vznikajícím městem začíná tyčit i jeho výrazná dominanta - Castell Formós. Tento hrad původně sloužil čistě obranným účelům, ale vzhledem k tomu, že maurské obyvatelstvo se v dané oblasti usadilo natrvalo, postupný blahobyt umožnil místním pánům hrad přebudovat na relativně honosný palác.

Podzimní Balaguer (2017)

Po krátkém období prosperity ale přišel ostrý pád. Po několika bitvách v okolí města na počátku 12. stol. nakonec roku 1105 padl i Balaguer, aby se stal cennou kořistí urgellského hraběte Ermengola VI. O 200 let později panství přešlo pod barcelonskou dynastii, což vysvětluje kupříkladu i fakt, že na místním hradě se narodil jeden z nejvýznamnějších katalánských panovníků - Pere el Cerimoniós. Po vymření barcelonské dynastie se Balaguer stal sídlem nástupnického rodu Trastámarů, nicméně neobešlo se to bez silného odporu místních a dlouhého obléhání, na jehož konci bylo polozničené město a konec hrabství jako takového. Nepřející k dalšímu rozvoji byly i všechny ostatní války, které se v okolí města odehrávaly v následujících staletích.

Dnes je Balaguer rozvíjejícím se městem, jehož populace se pozvolna rozrůstá. Aktuálně tu žije přes 17 000 obyvatel. Balaguer můžeme do značné míry vnímat jako předměstí Lleidy, hlavního města celé provincie, jež se nachází necelých 30 km jihozápadně odsud. Důvodem je i slušné vlakové spojení mezi oběma městy, které spojuje linka FGC Lleida - La Pobla de Segur. Místní historické centrum je poměrně malé, ale přesto nabízí několik zajímavých míst ke strávení výletního odpoledne. Kromě již zmiňovaného hradu Castell Formós jsou tu kupříkladu rozsáhlé hradby nabízející pěkný výhled na město. Naopak pokud se do centra vydáte po dlouhé ramble směrem od vlakového nádraží, kromě již zmiňované hradby vás nejspíš zaujme gotický kostel Santa Maria de Balaguer, který pochází z konce 14. století, i když vysvěcen byl až roku 1558. Během některých válečných konfliktů prostory této stavby sloužily jako kasárny či vězení. Trochu dále se pak nachází důležité poutní místo a převážně barokní bazilika a klášter Sant Crist de Balaguer ze 17. stol. Na jejím místě byl dříve románský kostel a ještě předtím mešita, takže určitá posvátnost daného místa je skutečně staletími prověřená. Všechny další památky mají už opravdu ryze lokální význam a jejich přehled najdete na přehledné turistické stránce místní radnice.

Rambla vedoucí od nádraží k historickému centru. V dálce uprostřed hradby,
nalevo kostel Santa Maria de Balaguer (2017)

1 komentář: