18. 6. 2017

První barcelonský mrakodrap

Barcelona sice patří mezi architektonické perly Evropy, její vztah k výškovým budovám je však poměrně chladný. Katalánská metropole se nikdy nemohla (a v budoucnu to nejspíš nebude jinak) chlubit svými mrakodrapy. Barcelonským mrakodrapům budeme tento rok věnovat samostatný článek, ale postačí, když si již nyní řekneme, že doposud nejvyššími budovami ve městě je dvojice Hotel Arts a Torre Mapfre, které vznikly roku 1992 v oblasti Port Olímpic a měří shodně 154 metrů. Ve chvíli svého dokončení se pak nejvyšší budovou v katalánské metropoli má stát chrám Sagrada Família (vysílač na Collserole se obvykle nepočítá mezi budovy).

   
Ve své době dům působil relativně impozantně
(Foto: vestigiosdebcn.wordpress.com)
Z výše uvedeného je tedy jasné, že milovníci skutečně vysokých mrakodrapů budou Barcelonou zklamaní. Onen "chladný vztah" jde ostatně pěkně ilustrovat na skutečnosti, že za první barcelonský mrakodrap bývá považována budova, jež vznikla až v průběhu II. světové války a její výška jen lehce překračuje 50 metrů...

Za vůbec první barcelonský mrakodrap dnes bývá považována relativně nenápadná budova na rohu carrer de les Jonqueres a carrer de Trafalgar na známém náměstí Plaça de Urquinaona. Je známá pod názvem Edificio Fàbregas, nicméně řada místních ho zná pod přezdívkou Abelux podle stejnojmenného obchodu se svítidly, jenž v budově už dlouhá léta sídlí. Ačkoliv jeho projekt vznikl už v roce 1936, kdy se Barcelona chtěla v oblasti výškových budov alespoň částečně vyrovnat Madridu, který se již od roku 1929 honosil budovami Palacio de la Prensa a Edificio Telefónica. Nicméně v létě 1936 vypukla španělská občanská válka, a tak ze stavby rychle sešlo.

Autorem návrhu byl španělský architekt Luis Gutiérrez Soto (1900-1977), jenž se po konci občanské války stal jedním z prominentních architektů frankistického režimu a byly mu svěřovány významné zakázky zejména v jeho rodném Madridu. Na svůj předválečný projekt v Barceloně ale nezapomněl a v roce 1944 stavbu Edifico Fàbregas dotáhl do úspěšného konce. Se svými 15 podlažími a 56 metry na výšku z dnešního pohledu žádná sláva, ale v poválečné Barceloně se jednalo o poměrně impozantní stavbu. Od roku 1970 se ale na opačné straně náměstí tyčí Torre Urquinaona, která se svými 70 metry první barcelonský mrakodrap spolehlivě zastiňuje. Kromě již zmiňovaného obchodu se svítidly v prostorách Edificio Fàbregas svého času sídlilo kultovní kino Atlanta nebo britský konzulát. Dodnes ale slouží svému primárnímu účelu. Několik prvních pater zabírají obchody a kanceláře, ve zbytku se nacházejí byty.

Žádné komentáře:

Okomentovat