5. 5. 2017

Plaça de Prim

Barcelonská čtvrť Poblenou má za sebou zajímavou historii. Původně byla jen barcelonským venkovem, místem věčných rybníků a pastvin, jehož idylický klid v 18. století lehce narušil vznik prvních textilních manufaktur. Od poloviny 19. století se pak místo stalo skutečným centrem barcelonského textilního průmyslu. Textilky zde rostly jedna za druhou a v souvislosti s tím bylo místo zcela urbanizováno. Velkou proměnou prochází Poblenou i dnes - chátrající fabriky postupně nahrazují moderní výškové budovy. I přesto tu však nalezneme místa, kde se čas alespoň trochu zastavil a kde na nás dýchne klidná maloměstská atmosféra.

Plaça de Prim (Foto: www.secretsofbarcelona.com)
Takovým místem je bezpochyby náměstíčko Plaça de Prim, kde roku 1851 začala vznikat první zástavba. Samotné centrum Poblenou. Kouzelné místo ukryté před zraky turistů na nedalekých plážích. Místní mu neřeknou jinak než Plaça dels Pescadors (Rybářské náměstí), neboť přesně takovou atmosféru místo dodnes evokuje. Tady nejste v rušném velkoměstě, ale na klidné návsi rybářské osady (jen ten výhled na moře tu chybí). Stejného názvu je ostatně i vynikající lokální restaurace Els Pescadors, která se specializuje zejména na čerstvé rybí speciality a návštěvníkům nabízí prostornou terasu. Jedním z charakteristických rysů náměstíčka je trojice stromů zvaných ombú (Phytolacca dioica), původem z Latinské Ameriky, které zejména v parních letních měsících poskytují přímo božský stín. I proto je náměstíčko živým centrem místního společenského života.

Na náměstí samotném a v jeho bezprostředním okolí se dochovalo několik původních rybářských domků z konce 19. století. Některé okolní ulice se navíc dokázaly ubránit asfaltovací mánii a stále se mohou chlubit nefalšovanými dlažebními kostkami - i to dokresluje celkovou atmosféru tohoto zašantročeného místa. Zbývá tedy už jen otázka, jak se sem dostanete? S Google Maps to dnes není nic složitého, ale pokud se vám to nechce hledat, vězte, že stačí dorazit na stanici metra Poblenou (L4) a odtud se po carrer de Bilbao vydat směrem k moři a po nějakých 8 minutách zahnete doprava na carrer de Fernando Poo. A jste na místě. Pokud jste líní a vyznáte se v síti barcelonských autobusů, pak poslouží linky 26 a V17 (zastávka Taulat - Bilbao).


Kompletní pohled na Plaça de Prim (Foto: www.flickr.com)

Žádné komentáře:

Okomentovat