10. 4. 2017

Telm Fernández i Janot

Gaudího současník, katalánský architekt Telm Fernández i Janot (1855-1926) je dnes znám především jako tvůrce zajímavého architektonického komplexu na carrer Ausiàs March 16-20, mezi ulicemi Girona a Bruc. Barcelonskou architekturu vystudoval v roce 1879, jen o rok později než slavný Gaudí. Od toho samého roku byl obecním architektem v Sant Gervasi de Cassoles. Často pracoval na církevních zakázkách, avšak největší slávu mu přinesla práce pro katalánskou buržoazii. Jeho mistrovské dílo - Casa Manel Felip - se dá jednoznačně srovnat s nedaleko stojícím Gaudího domem Casa Calvet, avšak na jeho autora už si dnes skoro nikdo nevzpomene.

Exteriér Casa Manel Felip na adrese carrer d'Ausiàs March 20 (Foto: wikipedia.org)
Telm Fernández v Barceloně navrhl vlastně jen tři doposud existující budovy: Casa Modest Andreu (1906) a již zmiňovanou dvojici domů na carrer Ausiàs March. Právě ona dvojice domů známých neformálně jako "cases Felip" je i pro dnešní obdivovatele modernisme tak trochu oříškem. Vzhledem k tomu, že jsou oba od stejného architekta i pro stejného majitele, většina pramenů doporučuje k rozeznání jednoduchou pomůcku. Starší Casa Manel Felip (1901) je dům číslo 20, tedy ten s kamennými balkony, zatímco Casa Felip (1913) v číslech 16 a 18 má balkony kované.

V praxi je rozdíl také v tom, že všechny víc zajímá první z obou staveb, neboť ta je umělecky cennější. Casa Manel Felip (na obrázku) v současnosti slouží jako sídlo Fundació Vila Casas, které si tu zřídilo i malou uměleckou galerii. Dům byl postaven roku 1901 a podílela se na něm tehdejší umělecká elita. Bohatou vnitřní výzdobu měli na starosti kupříkladu Lluís Bru (mozaika), Antoni Bordalba (vitráže), Lambert Escaler (dřevořez) či Manuel Ballarín (kování). Projekt méně spektakulární Casa Felip byl svěřen našemu architektovi již roku 1905, nicméně kvůli nejrůznějším průtahům se začalo stavět až roku 1911 a dům byl dokončen o dva roky později. Vzhledem k menší míře zdobení je zřejmé, že dům byl stavěn především jako realitní investice, neboť zadavatelé této zakázky již bydleli v domě honosnějším.

Osobnost Manela Felipa je dodnes stále zahalena určitým tajemstvím. Moc se toho totiž o něm neví, což je u katalánské podnikatelské elity počátku 20. století poměrně rarita. Podle toho, co víme, Felip podnikal v textilním průmyslu, do kterého investoval pravděpodobně díky předchozímu zbohatnutí v amerických koloniích. Další informace jsou už jen velmi kusé. Manel Felip zemřel pravděpodobně roku 1913, nicméně domy rodině patřily minimálně do roku 1936, kdy zemřela i jeho manželka. Dům s číslem 20 pak vystřídal několik majitelů, až se horoku 1997 ujal katalánský podnikatel a mecenáš umění Antoni Vila Casas, který si v domě zřídil sídlo své nadace. Od roku 2008 funguje ve vedlejším domě (Casa Antònia Puget, 1906) i Vila Casasova soukromá umělecká galerie. Dům na adrese carrer Ausiàs March 22 je mimochodem zajímavý, neboť docela vhodně doplňuje Fernandézovy domy, avšak sám je dílem dvojice architektů Roc Cot i Cot a Ramon Viñolas i Llosas.

Žádné komentáře:

Okomentovat