10. 3. 2017

La Mussara

Určitě znáte články typu "X nejděsivějších míst světa". Takovými se internet jenom hemží, přičemž každý takový seznam má své stálice. Mnoho děsivých míst se evidentně nachází i ve Španělsku a jednou takovou stálicí na španělských seznamech je i dávno opuštěná katalánská vesnička La Mussara. 

Ruiny vesnice La Mussara (Foto: www.lugaresconhistoria.com)
Mizící lidé, výskyt UFO, podivné rituály, spojení do jiné dimenze či přímo do pekla, všudypřítomná mlha... La Mussara je dokonalým místem pro milovníky paranormálních jevů. Tato dnes zcela opuštěná vesnička se nachází na území obce Vilaplana v okrese Baix Camp, pohoří Prades přibližně ve výšce 990 metrů nad mořem. První zmínky o její existenci pocházejí z roku 1173, nicméně skutečný původ trvalého osídlení dané oblasti sahá nepochybně až do časů muslimské invaze na Pyrenejský poloostrov, což dokazuje i arabský původ jejího názvu. Nikdy nešlo o žádné významné centrum, La Mussara vždy přežívala z toho, co několik stovek místních obyvatel dokázalo vypěstovat na svých políčkách v poměrně neúrodném kraji. V souvislosti s průmyslovou revolucí se obec začala vylidňovat, nedostatek vody a naprostá občanská nevybavenost pak na konci roku 1959 vyhnaly poslední desítky obyvatel. Z opuštěné vesničky dnes zůstává necelá desítka rozbořených domů. Jedinou budovou, která se doposud drží zpříma, je místní kostelík. Do obce dosud vede silnice s označením TV-7093, která před jejími pomyslnými branami končí. Úplně opuštěné toto místo ale není, asi 300 metrů od rozvalin se nachází nově opravená horská chata Refugi La Mussara, neboť návštěvníkům tohoto místa se občas naskytne úchvatný pohled na celou oblast Camp de Tarragona - při obzvláště dobrém počasí lze odsud zahlédnout prý i Baleárské ostrovy. Takřka vždy a všudypřítomnou je však v oblasti La Mussara hustá mlha, která místu spolehlivě dodává určitý mysteriózní háv.

Proslulost této lokality se ale pojí s docela jinými skutečnostmi. Ačkoliv někteří hovoří o dávném arabském tajemství, záhady a mystéria, jež tuto neexistující vesničku obklopují, se objevily až po jejím opuštění na počátku 60. let 20. století. Podle staré legendy se v okolí La Mussary nachází velký kámen, na který se nedoporučuje šlapat, neboť vás okamžitě přenese do tajemné vísky zvané Vila del Sis, která je často označována za předpeklí. Problém je v tom, že nikdo přesně neví, o který kámen se jedná. O tom, že se zde nachází brána do jiné dimenze, už byly senzacechtivými pisálky sepsány stovky stran. Faktem zůstává, že v okolí opuštěné vesnice se již ztratilo několik lidí, a zdaleka ne všichni se znovu objevili. První takový případ se odehrál již na počátku 60. let, kdy se zde na procházce s přítelkyní v husté mlze ztratil jistý voják z nedalekého vojenského tábora. Podle vlastních slov byl pryč jen dvě hodiny, ale ve skutečnosti musel po okolních horách bloudit více než 12 hodin.

K asi nejznámějšímu zmizení v oblasti La Mussara došlo v říjnu 1991. 37letý Enrique Martínez Ortiz byl s kamarády na houbách. V jednu chvíli se za skupinkou trochu opozdil a když si po chvíli přátelé jeho nepřítomnosti všimli, naprosto se po něm slehla zem. Na místě zůstal jen košíček na houby. I když v následujících dnech široké okolí prohledávaly stovky policistů a vojáků, muže už nikdy nikdo nenašel. Podle jedné z teorií mohl spadnout do rokle, kde se mohl stát krmivem místní zvěře, nicméně v takovém případě by pátrači nalezli alespoň nějaké kosterní či jiné pozůstatky. Jiní to vysvětlují tím, že místní hory skrývají mnoho neprobádaných jeskynních útvarů, takže Enrique mohl skončit v jednom z nich. Jeho auto každopádně stálo na svém místě a uvnitř byly i léky, které muž údajně musel brát. Jednou z možností je tedy i nešťastné vstoupení na čarovný kámen a přenos do jiné dimenze. Mezi další známé zmizelé v oblasti La Mussara patří i dva jaderní inženýři. Jeden prý několik dní celý šílený pobíhal po horách s pohledem upřeným do nebe. Ze skoro týdenního dobrodružství si však vůbec nic nepamatoval. V roce 1995 zabloudil v mlze jiný jaderný inženýr, ten byl však mimo jen několik hodin. Fantazie milovníků paranormálních jevů dokonce zmiňují i jednoho z obyvatel vesnice, který se prý ztratil a jakési mezidimenzionální okno ho vyplivlo až v USA. Nikdo z místních ale o takovém příběhu nikdy neslyšel.

Podle senzibilů a novinářů zabývajících se záhadami všeho typu La Mussara jednoznačně disponuje zvláštní negativní energií. Lidé tu často cítí nevolnost, slyší zvláštní zvuky nebo jim nefungují elektronické přístroje. Pokud vás tu zastihne mlha, v mžiku ztratíte orientaci. La Mussara se tak trochu logicky stala i místem, kde bylo údajně několikrát spatřeno UFO. Případné tajné rituály satanistů v místním rozbořeném kostelíku tak už působí jen jako volitelný doplněk. Ať už za to může magie či opravdu úchvatné výhledy na okolní krajinu, mezi lidmi koluje ještě jedna velice dobře známá legenda. Kdo se sem jednou vydá, místo si ho časem přitáhne zpět...

Žádné komentáře:

Okomentovat