29. 1. 2017

Rafael Masó i Valentí

Rafael Masó i Valentí (1880-1935) bývá považován za možná nejvýznamnějšího katalánského architekta tvořícího ve stylu noucentismeJe autorem mnoha emblematických staveb v rodné Gironě i v řadě okolních měst. Kromě architektury se s určitým úspěchem věnoval i literatuře a všeobecně vzato byl jednou z nejdůležitějších postav společenského života katalánského kraje Empordà.

Charakteristické panorama centra Girony, v němž jasně vyčnívá bíle omítnutá Casa Masó, architektův rodný dům
(Foto: Arxiu Jordi Phoenicks)

Rafael Masó pocházel z dobře situované, katolicko-konzervativní rodiny, jež patřila mezi gironskou intelektuální a společenskou elitu. Jeho otec, Rafael Masó i Pagès (1851-1915), byl ve městě znám především jako zakladatel a dlouholetý šéfredaktor deníku Diario de Gerona. Díky této skutečnosti se tak již od mládí pohyboval v místních společenských kruzích a mohl navázat přátelství s mnoha začínajícími či zkušenými literáty (Prudenci Bertrana, Miquel de Palol, Carles Rahola). Sám Masó se vždy cítil být především básníkem. Většina jeho básnického díla byla vydána až po jeho smrti, proto se mu doposud nedostalo odpovídajícího uznání z hlediska literární historie, nicméně i tak bývá považován za poměrně výraznou postavu literatury z období noucentisme.

Rafael Masó i Valentí
(Foto: www.rafaelmaso.org)
V letech 1900-1906 studoval na barcelonské univerzitě architekturu. Mezi jeho spolužáky patřil kupříkladu významný katalánský architekt a Gaudího pomocník Josep Maria Jujol. V té době barcelonská architektura do světa vysílala mladé muže zformované ve stylu modernisme. I Masó tak v tomto stylu během prvních let své profesionální dráhy tvořil, nicméně záhy se i architektonicky posunul k již zmiňovanému noucentismu. V Barceloně se ještě prohloubil jeho kontakt s předními osobnostmi brzy převažujícího uměleckého stylu, a tak Masó po návratu domů začal šířit myšlenky noucentismu i v Gironě a okolí. Tato angažovanost ho později přivedla i do komunální politiky - několik let byl gironským radním.

Z hlediska architektonického byl Masó stěžejní postavou především v přetváření rodného města, nicméně řadu jeho staveb nalezneme i v širším okolí (Sant Hilari de Sacalm, Olot, Palafrugell, Sant Feliu de Guíxols, Brunyola, Flaçà). V samotné Gironě patří mezi jeho nejvýznamnější projekty jednoznačně rekonstrukce interiéru lékárny Masó Puig (1908), dále stavby Bloc Lluís Batlle (1910), Farinera Teixidor (1911), Sala Athenea (1913), Casa Salieti (1915), Casa de la Punxa (1922) či Casa Gispert - Saüch (1923). Méně významným projektem byla jeho rekonstrukce Galeria dels Bells Oficis (1920), nicméně toto Masóovo dílo si můžete vychutnat velmi komplexně, neboť v budově nyní sídlí jednoznačně nejlepší penzion v širém okolí, Bed&Breakfast Bells OficisDále je autorem Casa Masramon (1913) v Olotu, Casa Casas (1916) v Sant Feliu de Guíxols či Palau Lo Mirador (1934) v Torroella de Montgrí. Významnou roli hrál Rafael Masó i při zrodu dovolenkového resortu s'Agaró (1923-1935) v přímořské lokalitě Castell-Platja d'Aro.

A konečně velkou pozornost si zaslouží i rodný dům našeho architekta. Casa Masó je totiž zejména v posledních letech emblematickou součástí mnoha vzpomínek z cest do Girony. Bíle omítnutá budova s modrými okenicemi je asi nejvýraznější stavbou na břehu řeky Onyar a zaujme snad každého, kdo si město prohlíží z některého z mnohých mostů v jeho historickém jádru. Masó se v onom domě nejenom narodil, ale v letech 1910-1920 v něm provedl rozsáhlou rekonstrukci v souladu s požadavky svých příbuzných, aby rodina Masó disponovala bydlením na úrovni odpovídající jejich společenskému postavení. Casa Masó je dnes sídlem Fundació Rafael Masó, která nabízí detailní pohled do života tohoto architekta a zároveň se může chlubit jednou z nejzajímavějších sbírek umění ve městě. Na webových stránkách zmiňované organizace naleznete i kompletní přehled Masóova architektonického díla. Jeho hlavní stavby si detailně můžete prohlédnout v následujícím videu.Žádné komentáře:

Okomentovat