30. 1. 2017

Pere Caselles i Tarrats

Pere Caselles i Tarrats (1864-1936) byl po dlouhá léta hlavním architektem města Reus, proto je dodnes řada modernistických památek v tomto městě jeho dílem. Pocházel ze solidně zabezpečené rodiny podnikající v textilním průmyslu. V roce 1889 získal na barcelonské univerzitě titul architekta, hned o rok později již pracoval na svých prvních soukromých zakázkách, přičemž hned od počátku situuje svůj ateliér do rodného Reusu. Ještě předtím několik měsíců vykonává funkci městského architekta v městě Teruel, nicméně když v roce 1891 zemře jeho učitel Sebastià Cabot, uvolní se tak podobná pozice právě v Reusu. Funkci městského architekta pak Caselles vykonává v rodném městě takřka až do smrti (1891-1930). V této roli významně pomáhal Domènechovi Montanerovi při stavbě Institut Pere Mata, přičemž takto se Caselles mohl učit modernismu u jednoho z jeho největších mistrů. V roce 1895 se definitivně usazuje v ateliéru na Plaça del Mercadal.

V roce 1922 se stal ředitelem místní odborné školy (Escola Municipal de Dibuix i Comerç), v té době byl již několik let držitelem španělského státního vyznamenání Řád Isabely Katolické. Pere Caselles je zajímavým oříškem pro mnoho historiků architektury, neboť vzhledem ke své funkci nemohl oficiálně přijímat soukromé zakázky. To se ale dalo obejít tak, že plány prostě podepsal někdo jíný a v Casellesově případě se tak stávalo docela často - pomáhal mu kamarád ze studií a současně městský architekt v nedaleké Tortose, Pau Monguió (1865-1956). Takováto výpomoc mezi architekty byla tehdy vcelku běžná, a tak v řadě projektů sice v oficiální dokumentaci figuruje jedno jméno, ale autorem je dle lidové šeptandy někdo jiný. Problém u těchto dvou architektů je zejména v tom, že oba jejich archivy byly zničeny během španělské občanské války, a tak bez jejich osobní pozůstalosti je dnes těžké určit, kdo vyprojektoval kterou stavbu. Pere Caselles i Tarrats byl zavražděn v prvních dnech španělské občanské války nedaleko od svého venkovského sídla. V Reusu je po něm pojmenována ulice.

Casa Laguna (1904) - detail fasády (Foto: wikipedia.org)
Mezi jeho nejvýznamnější stavby v Reusu patří kupříkladu Escorxador Municipal (1889), Casa Tarrats (1892), Casa Sardà (1896), Casa Querol (1901), Casa Abelló (1904), Ca l'Anguera (1905) Casa Grau Pla (1910), Escoles Prat de la Riba (1917) či Ca l'Andreu Fargas (1922).

Žádné komentáře:

Okomentovat