4. 1. 2017

Catalunya 2017

Tradičně politicky laděný úvod našeho každoročního editorialu bychom vlastně jen mohli překopírovat z roků předchozích, neboť i rok 2017 má být tím klíčovým v otázce katalánské nezávislosti. To už jsme za poslední roky slyšeli mnohokrát, nicméně každému, kdo alespoň po očku vývoj v Katalánsku sleduje, je jasné, že Katalánci již mnoho posledních měsíců promrhali hloupými vnitřními tahanicemi. Co na tom, že poprvé v historii mají v katalánském parlamentu většinu strany prosazující nezávislost, vnitřní půtky a nesmyslný boj o moc na úkor společného cíle případnou nezávislost jen oddalují. Kterak podotýká politolog Ferran Requejo, zastánci nezávislosti promrhali celý poslední rok, přičemž se jim ani nepodařilo využít skvělé příležitosti, totiž více než půl roku trvajícího bezvládí ve Španělsku, k lepšímu manévrování ve vodách mezinárodní politiky a zisku více mezinárodních sympatií pro svou myšlenku.

Není tedy ani zdaleka jasné, nakolik bude rok 2017 pro Katalánsko zlomový. Bude se hodně mluvit o referendu, ačkoliv je víceméně jasné, že aktuální španělská vláda ho nikdy neposvětí. A ta katalánská už rozhodně nebude opakovat zmařené lidové hlasování z listopadu 2014. Takže jediným východiskem se v tuto chvíli zdá šikovnější působení katalánských činitelů na evropské či světové instituce, které by snad pod silným apelem boje za demokracii nebo něčeho podobného mohly na Španělsko zatlačit, aby referendum umožnilo. V daném panoramatu se tak stále častěji objevuje zkratka DUI, neboli jednostranné vyhlášení nezávislosti, což je ovšem věc, kterou by si katalánská vláda musela velice dobře rozplánovat a musela by o této myšlence především dokázat přesvědčit katalánské voliče. Ovšem jakékoliv struktury budoucího katalánského státu, jeho základní instituce a fungování ve smyslu praktického každodenního života, zatím světlo světa nespatřily ani na tom papíře. 

Jisté je tedy v tuto chvíli jen to, že celý proces budeme i letos bedlivě sledovat; a vlastně mnohem bedlivěji, neboť letos v mnoha článcích vhlédneme do katalánské historie a pokusíme se detailněji podívat na příčiny současného hnutí za nezávislost Katalánska. Ale to je samozřejmě jen zlomek toho, co vás na blogu Catalunya 2011 letos čeká. Těšit se můžete na aktualizovaného průvodce po barcelonských čtvrtích, množství článků o slavném katalánském uměleckém stylu modernisme, výlety do zapadlých koutů katalánsky mluvících zemí či na rozhovory se zajímavými osobnostmi spojenými s Katalánskem a katalánštinou v ČR. A jistě se najde i mnoho novinek a překvapení, které na vás v lákavě vypadajícím roce 2017 budou čekat na vašem oblíbeném blogu. Nejspíš to bude tou šťastnou sedmičkou v letopočtu, že řada lidí vkládá do roku 2017 tolik nadějí. On totiž ten rok právě uplynulý byl tak nějak zvláštní a těžko říct, jestli zrovna dvakrát pozitivní. Ale to už asi záleží na každém z nás. Můžeme tedy alespoň popřát opravdu nezměrnou dávku štěstí, zdraví a lásky pro onen pěkně vypadající rok a samozřejmě i mnoho pěkných katalánských chvil v něm prožitých. Visca Catalunya 2017! :-)Žádné komentáře:

Okomentovat