19. 12. 2016

Palamós

Takřka 18 000 obyvatel žije v jednom z často opomíjených klenotů katalánského pobřeží Costa Brava. Městečko Palamós je přitom branou do nezapomenutelného světa ideální dovolené. Je sice pravda, že město samotné se od ostatních na onom pobřeží příliš neliší, nicméně může se chlubit mnoha překvapivými místy ve svém okolí. Týden na místních pláží tak lze až nečekaně hluboce propojit s dávnou iberskou historií či odkazem slavného malíře Salvadora Dalího. To vše jen necelých 40 km od mezinárodního letiště v Gironě.

Tak jako u mnoha míst v Katalánsku můžeme i počátky historie městečka Palamós situovat do druhého tisíciletí př. n. l., nicméně první skutečný a trvalejší pozůstatek civilizace pochází až od jednoho z iberských kmenů, který se na počátku 6. stol. př. n. l. usadil na kopci nad zátokou Cala de Castell. Okolní zátoky pak určitě zažily rušné časy i během římského osídlování Katalánska ve druhém století př. n. l. Nicméně historie Palamósu se začala psát až o dost později, na konci 13. stol., kdy aragonský král Pere II. koupil pozemky v okolí hradu Sant Esteve de Mar a následně vybídl k jejich osídlení (Carta Pobla de Palamors, 1279).

Dlouhá staletí pak Palamós existoval spíše jako drobná osada, jejímuž rozvoji bránila mimo jiné řada historických událostí (útoky z Osmanské říše v 16. stol., přítomnost cizích vojsk na území obce v dalších staletích), takže určitý městský charakter místo dostalo až v polovině 19. století. Jeho tehdejší rozvoj byl spojen především s místním přístavem, který se v průběhu 19. stol. stal centrem vývozu korku a korkových špuntů, i když významným ekonomickým artiklem Palamósu byl už i tehdy rybolov. Později v přístavu začaly stavět i větší výletní parníky, což bylo jen předzvěstí velkého turistického boomu, jenž, podobně jako celé území Costa Brava, od 70. let minulého století zasáhl i Palamós. Dnes je město jedním z turistických center nejznámějšího katalánského pobřeží. Nabízí totiž spoustu krásných pláží, přičemž jsou tu i místa, která doposud masivním turismem tolik netrpí. Na několik nejzásadnějších lákadel Palamósu se zaměříme na následujících řádcích...

Palamós, 2016 (Foto: www.tv3.cat)

ROMANTICKÉ ZŘÍCENINY
Ruiny středověkého hradu Sant Esteve de Mar tyčícího se nad zátokou la Fosca jsou místem, okolo něhož na konci 13. století městečko Palamós vzniklo. Samotný hrad byl postaven na původní římské osadě, která ale podle všeho stála na ještě původnější osadě iberské. Tak či ona k je jasné, že právě v místech této zříceniny se začala psát historie Palamós. Místo nabízí krásné výhledy na moře, i když přímo do prostoru zříceniny vstup znemožňuje plot.

Druhou romantickou ruinou v okolí Palamósu je Castell de Vila-romà. Nachází se v lesích blízko vesničky Vall-llobrega a první zmínky o něm máme též z konce 13. století, i když je zřejmě, že jeho původ je třeba hledat hluboko ve středověku. Podobně jako Castell de Sant Esteve de Mar i tento stojí na místě bývalé římské pevnosti. Roku 1812 hrad totálně zničila francouzská vojska. Od té doby zřícenina už jen chátrá. Nedaleko od ní se nachází poutní kaple Bell-lloc, která je na místě taktéž od 13. stol., i když současná zrekonstruovaná budova pochází až z 18. stol.

CENTRUM MĚSTA, PŘÍSTAV & LLOSA DE PALAMÓS
Historické centrum Palamósu je dnes vpasováno mezi oba místní přístavy; kousek od kostela Santa Maria del Mar začíná i 3,3 km dlouhá pláž, která během sezony nabízí veškerý komfort všem místním dovolenkářům. Zde se také nachází většina místních hotelů. Úzké uličky, byť nejsou ničím zvláštní, mají přeci jen osobitou atmosféru a jsou plné skvělých restaurací, jejichž specialitou jsou samozřejmě ryby a mořské plody (například místní odrůda garnátů). Necelé 2 km severně od centra se nachází další oblíbená pláž a stejnojmenná zátoka la Fosca. Tato část města má spíše vilový charakter. 

Zajímavým tipem na letní radovánky jsou i místní školy potápění, které často pořádají výlety k dalšímu zvláštnímu místu v palamóské zátoce. Je jím tzv. Llosa de Palamós, oblast vyhledávaná mnohými potápěči nejen díky své výborné viditelnosti, ale i kvůli v hloubce asi 25 metrů potopenému remorkéru Boreas, jehož podmořská návštěva se postupně stává velkým turistickým lákadlem. Loď původně sloužila v nacistickém loďstvu pod jménem Pellworm, nicméně po válce se stala součástí amerického námořnictva a posléze od roku 1980 sloužila jako soukromé plavidlo registrované pod panamskou vlajkou a pod jménem Boreas. Tak ho také roku 1985 zachytili u katalánských břehů španělští celníci, kterak převáželo více než 600 kg hašiše. Loď byla nakonec se souhlasem úřadů potopena na počátku roku 1989 právě kousek od přístavu v Palamósu, od té doby je cenným krajinotvorným prvkem dna dané zátoky.

CALA DE S'ALGUER & CALA DE CASTELL
Kousek severovýchodně od historického centra Palamósu se nachází tyto dvě krásné zátoky, jejichž velkou výhodou je pořád ještě solidní docházková vzdálenost od výše zmiňovaného turistického centra. Platja del Castell sice bývá během sezony slušně zaplněná, avšak i tak nabízí překvapivě mnoho prostoru. Na počátku a na konci sezony je pak až nečekaně klidným místem. Na kopečku nad ní se pak nachází již zmiňované pozůstatky iberské vesničky, kterou místní archeologové objevili roku 1935 a která je pravděpodobně druhou nejvýznamnější svého druhu v Katalánsku (hned po iberském sídlišti u Ullastretu). Ibery lze rozhodně za výběr místa pochválit - v dobách své největší slávy mohla tato vesnička připomínat některé mayské osady na břehu Karibského moře. O něco blíž centru města se pak nalézá romantická zátoka Cala de s'Alguer, která je známá především svými tradičními rybářskými domečky, nádhernou ukázkou lidové architektury.

A ještě jedno zajímavé místo je spojeno s oblastí Cala de Castell. Malinká kamenná stavba, známá v okolí coby La Barraca d'en Dalí, se nachází v lesíku, asi půl kilometru od zmiňované zátoky. Někdy po II. světové válce ji tam nechal vystavět excentrický mecenáš a milovník umění Alberto Puig i Palau s myšlenkou, že by z něj mohl mít jeho přítel Salvador Dalí ateliér, což dokazují především výrazné křivé dveře. Slavný malíř se podle všeho účastnil slavnostní inaugurace této "umělecké poustevny", avšak nejsou důkazy o tom, že by kdy onen ateliér skutečně využil, protože ho inspirovalo především prostředí v okolí vesničky Port Lligat, así 50 km severně od Palamósu. Domek si každopádně zvenčí můžete prohlédnout i dnes.

Romantická zátoka Cala de s'Alguer (Foto: www.empordarea.com)
Více informací:


Žádné komentáře:

Okomentovat