23. 11. 2016

Rita Barberà (1948-2016)

Dnešní skok do Valencie je záležitostí poněkud kontroverzní. Zatímco většinou v rubrice Osobnosti hovoříme spíše o lidech, kteří v dějinách katalánsky mluvících oblastí zanechali vesměs pozitivní odkaz, dnes zesnulá španělská senátorka a dlouholetá starostka Valencie po sobě zanechává odkaz značně rozporuplný. Za její 24 let trvající vlády nad Valencií město sice dosáhlo světového věhlasu, nicméně zejména v posledních letech zasloužilou starostku provázelo tolik korupčních skandálů, že je takřka nemožné, aby na nich nebylo byť jen zrnko pravdy.

Rodačka z Valencie, po obou rodičích katalánského původu, Rita Barberà Nolla (1948-2016) byla rozporuplnou, avšak bezesporu velice významnou osobností valencijské politiky přelomu 20. a 21. století. Na Universitat de València vystudovala ekonomii a politické vědy, později na madridské Universidad Complutense ještě novinařinu. V mediálním prostoru se ostatně pohybovala od samého začátku své kariéry; významným novinářem byl i její otec Josep Barberà Armelles. Ještě než se plně vrhla na politickou dráhu, působila jako novinářka v Radio Valencia a v deníku Levante. Působila též jako vedoucí tiskového oboru hned v několika regionálních institucích. Zajímavostí je fakt, že jako mladá se s úspěchem zúčastnila několika literárních soutěží.


Rita Barberà (www.elperiodico.com)
Do politiky vstoupila de facto ihned po smrti diktátora Franka - na podzim 1976 se stala jednou ze zakládajících členek strany Alianza Popular (AP), jež se roku 1989 přetransformovala v dnešní Lidovou stranu (PP). V letech 1983-2015 byla poslankyní valencijského regionálního parlamentu (Corts Valencianes), avšak do historie se navždy zapsala především jako dlouholetá starostka třetího největšího španělského města - Valencii vládla nepřetržitě 24 let (1991-2015). Tato nevídaná volební popularita v rodném městě jí ostatně přinesla i slavnou přezdívku "starostka Španělska". Přitom její takřka čtvrtstoletí vlády nad Valencií se neslo v duchu mnoha zajímavých paradoxů. Rita Barberà měla řadu nepřátel, nicméně faktem zůstává, že po celou tu dobu suverénně vyhrávala ve všech volbách do obecních zastupitelstev, jichž se zúčastnila. Nevyhrála vlastně jen ty v roce 1991, kdy se ale díky šikovně zvolené koalici do křesla starostky nakonec stejně dostala. Další čísla už hovoří sama za sebe: 1995 (49 %), 1999 (53,3 %), 2003 (51,1 %), 2007 (56,7 %) a 2011 (52,5 %) - takové byly zisky PP v obecních volbách s Ritou Barberà na čele kandidátky.

Netřeba dodávat, že po celé ty roky tu existovala jediná platná rovnice: Valencie = Rita Barberà. Na tomto místě se sluší připomenout, že řada obyvatel Valencie ji milovala z jednoho prostého důvodu. Rita Barberà totiž dokázala městu nabídnout vizi a jeho obyvatelům vrátit sebevědomí, neboť faktem je, že za její vlády se z Valencie stala jedna z perel Středomoří. Ciutat de les Arts i Ciències, Oceanogràfic, Palau de les Arts Reina Sofia, vybudování sítě metra, pořádání závodu Formule 1 na nově vytvořeném okruhu ve valencijském přístavu... To vše do města v posledních 15 letech přilákalo miliony návštěvníků, ačkoliv dnes už velmi dobře známe i stinnou stránku oné vize. Úchvatné paláce architekta Calatravy se postupně rozpadají a jejich stavba byla hrubě předražená. I přilákání Formule 1 stálo neuvěřitelné množství peněz (připomeňme, že Valencie se na pár let stala městem s hned dvěma rychlostními okruhy světových parametrů), avšak královna motorsportu se ve městě ohřála jen pár sezon. Zkrátka a dobře, v posledních letech se začalo ukazovat, že Valencii se daří jen čelem do světa, zatímco na skutečné potřeby místních obyvatel už radnice nemyslela.

Kromě výše zmíněných problémů se však valencijská PP v čele s Ritou Barberà dlouhodobě potýkala s nešvarem korupce. Zlé jazyky ostatně připomínají jako nádhernou metaforu panování Rity Barberà skutečnost, že dlouholetá starostka roku 1991 přijela do budovy valencijské radnice svou tehdejší ojetou Lancií a nechala ji tam zaprášenou parkovat dlouhých 23 let, kdy si patřičně užívala výsad starostky, takže na ubohé autíčko bývalé úřednice snadno zapomněla. Za poslední roky došlo ve Valencii hned k několika významným korupčním skandálům. Nóos, Emarsa, Gürtel - co jméno, to pojem. A ve všech nějakým způsobem figurovala i valencijská starostka. Respektive, jak by taky mohla nefigurovat, když bez jejího vědomí se v posledních 20 letech ve Valencii nemohlo odehrát vůbec nic... Avšak jako zázrakem se jí trestní stíhání vždy obloukem vyhnulo. 

Konec února 2015 však symbolicky předznamenal následný pozvolný pád politické matadorky. Tehdy se totiž na slavnostním zahájení tradičních valencijských Falles ztrapnila, když v lehce připitém stavu pronesla podivnou směsicí španělštiny a katalánštiny dosti nesouvislý uvítací projev (viz též remix na konci článku). Jen o dva měsíce později se velkým novinářským soustem stala kauza tzv. RitaLeaks, jež odhalovala luxusní život, který si Rita Barberà ve své funkci užívala za peníze valencijské radnice. Zveřejnění celé záležitosti sice bylo součástí předvolebního boje v disciplíně "kydání špíny" (volby do místních zastupitelstev, květen 2015), nicméně to nic neubralo na vážnosti obvinění. Z 466 faktur totiž vyplynulo, že Barberà z peněz radnice prošustrovala více než 270 000 € coby "náklady na reprezentaci". Ty jen dokazují Ritin vybraný vkus - za jednu noc v madridském hotelu zaplatila z peněz valencijských daňových poplatníků zbytečných 561 €, údajně pracovní výlet do Londýna si pak zpestřila pronájmem vozu i s řidičem za 5 000 €. Inu, Rita opravdu věděla, jak si užívat.

Zveřejnění RitaLeaks nakonec opravdu znamenalo konec Ritina 24letého kralování na valencijské radnici. I když i tentokrát obdržela největší počet hlasů ze všech kandidátů, rozdíl oproti předchozím volbám z roku 2011 byl markantní - Barberà ztratila přízeň takřka poloviny svých voličů. Vládnoucí koalici tak nakonec sestavily jiné strany, zatímco Lidová strana se po čtvrtstoletí panování musela stáhnout do opozice. U toho již ale Rita Barberà nebyla. Svého křesla na radnici se vzápětí vzdala, neboť se pro ni obratem našlo teplé místečko ve španělském Senátu. Nicméně ani tam se neskryla před další kauzou (tentokrát pracovně nazvanou Taula), která se vynořila na počátku roku 2016 v souvislosti s její pozicí na valencijské radnici. V září tohoto roku pak přišlo obvinění z praní špinavých peněz. Rita Barberà pod tlakem událostí po takřka 40 letech opustila Lidovou stranu, která od ní v té chvíli dala ruce pryč, nicméně svého křesla v Senátu se držela ze všech sil i nadále. 21. listopadu v kauze poprvé vypovídala u soudu - šlo zároveň o její poslední veřejné vystoupení.

O dva dny později, 23. listopadu 2016, na ni dolehla tíha situace. Pravděpodobný stres z trestního řízení, nadváha a celkově nezdravý životní styl si vybraly svou daň. Před sedmou hodinou ranní Ritu Barberà, železnou lady valencijské politiky, skolil infarkt. Kterak poznamenalo hned několik pozorovatelů na sociálních sítích: Rita Barberà odešla jako rocková hvězda. Sama v pokoji luxusního hotelu, infarkt, konec. Další zlé jazyky tvrdí, že odešla jako pravý zhrzený politik. Ztráta moci = brzký konec života. Vzhledem k tomu, co všechno mohla vědět o případné korupční historii politické strany, které zasvětila 40 let svého života, se vynořila i řada spekulací o prostém odstranění její osoby. Ale to už jsou jen spekulace. Jisté je, že její případnou vinu v množství korupčních kauz už nikdy nezjistíme. A ani ona sama se již nedokáže očistit. Rita Barberà tak tento svět opustila jako velice rozporuplná postava, která však bez nejmenší debaty ovlivňovala politiku ve Valencii v posledních desetiletích jako jen málokdo.


Žádné komentáře:

Okomentovat