2. 11. 2016

Nejbohatší Katalánci (2016)

Časopis Forbes každoročně přináší žebříček nejbohatších lidí světa. Na jeho čele se tradičně objevují známá jména jako Bill Gates, Carlos Slim či Warren Buffet. V posledních letech do čela žebříčku výrazně promlouvá i španělský podnikatel Amancio Ortega, s 71 miliardami euro aktuálně nejbohatší Evropan. Ortegovi patří mimo jiné nadnárodní textilní společnosti Inditex, která stojí za řadou známých oděvních řetězců (Zara, Pull & Bear, Bershka, Massimo Dutti, Stradivarius či Oysho). Do žebříčku 100 nejbohatších Španělů výrazně promlouvají i Katalánci, jichž je ve výběru hned 27 (nejvíc ze všech autonomních oblastí)*. Dvacítku nejbohatších si představíme na následujících řádcích...


1.  ISAK ANDIC
Celým jménem Isak Andic Ermay, narozen 1955 v Istanbulu, původem sefardský Žid. Společně s rodinou se do Španělska odstěhoval v roce 1968. O čtyři roky později začal podnikat v oboru oděvnictví, otevírá si malý obchůdek Ibiza na ulici Via Augusta. Roku 1984 kompletně mění koncepci svého podnikání a otevírá svůj první obchod Mango na Passeig de Gràcia v Barceloně. Je to tak, Isak Andic je zakladatelem a hlavním akcionářem všeobecně známé oděvní značky Mango. Podle časopisu Forbes je právě on již řadu let tím nejbohatším Kataláncem a pro rok 2016 celkově pátým nejbohatším Španělem. Jeho jmění je odhadováno na 4,2 miliardy euro.

2.  SOL DAURELLA
Sol Daurella se narodila roku 1966 v Barceloně. Studovala na prestižních ekonomických školách ESADE a v Berkeley. Stala se klíčovou postavou pro expanzi společnosti Coca-Cola do Španělska. Je prezidentkou společnosti Coca-Cola European Partners, dohlíží tak na výrobu a distribuci nápojů spadajících do koncernu Coca-Cola v celé západní Evropě. Mluví se o ní jako o nejbohatší i nejmocnější ženě v Katalánsku. V žebříčku nejbohatších Španělů těsně následuje Isaka Andica. Odhadovaný majetek: 3,7 miliardy euro.

3.  VÍCTOR GRÍFOLS + RODINA

Barcelonská společnost Grífols má své počátky již v roce 1940. Nadnárodní koncern se věnuje podnikání v oblasti farmacie a Víctor Grífols je jeho prezidentem. Desátý nejbohatší Španěl. Odhadovaný majetek: 2,5 miliardy euro.

4.  RODINA CARULLA
Konkrétně šest bratrů vlastní tento obří majetek (2,15 miliardy euro) získaný především díky píli katalánského spisovatele a podnikatele Lluíse Carully i Canalse, jenž v roce 1937 založil potravinářskou firmu Gallina Blanca. Majetek rodině plyne především z holdingu Agrolimen, pod který patří mnoho známých značek z potravinářského průmyslu. Kromě již zmiňované značky Gallina Blanca sem patří i mnoho katalánských rychlých občerstvení, kaváren či restaurací. Za všechny jmenujme společnost The Eat Out Group, která zaštiťuje například značky: Fresc Co, Pans & Company, Caffè di Fiore nebo Bocatta; nicméně tato společnost byla v létě 2016 prodána společnosti Ibersol.

5.  DEMETRIO CARCELLER
Vlastník pivovaru Damm a petrolejářskou společnost Disa Corporación. On i ostatní členové rodinného klanu figurovali v nechvalně proslulých Panama Papers. Jeho jmění je odhadováno na 2 miliardy euro.


6.  RODINA SERRA FARRÉ
Hlavní akcionáři katalánské pojišťovny Catalana Occident, která sídlí v Sant Cugat del Vallès. Odhadovaný majetek: 1,95 miliardy euro.

7.  ANTONIO + JORGE GALLARDO
Akcionáři Laboratoris Almirall a Landon Investments. Tedy svět investic a farmacie. Zdánlivě neviditelné avšak o to výnosnější. Nicméně v posledních letech jejich majetek klesá, před několika lety se pohyboval nad 2 miliardami. Odhadovaný majetek: 1,90 miliardy euro.

8.  MANUEL LAO HERNÁNDEZ
Rodák z Almeríe, ale většinu života prožil v Katalánsku. Stojí v čele mnoha firem, ačkoliv jeho největší chloubou je Cirsa, zabývající se především herním průmyslem. Patří mu desítky kasin a heren binga a také desítky tisíc herních automatů. Mimo jiné. Odhadovaný majetek: 1,8 miliardy euro.

9.  THOMAS ANDREAS MEYER
Majitel oděvní značky Desigual. Zatímco ještě před čtyřmi roky byste ho v žebříčku hledali marně, od té doby se z Desigual stala relativně masová záležitost, což zmnohonásobilo zisky, ačkoliv po loňské restrukturalizaci už čísla tak slavná nejsou. I proto Thomas Meyer oproti loňsku o pár příček spadl. I tak mu ale patří pěkných 1,3 miliardy euro.

10.  MARIANO PUIG + RODINA
Akcionáři holdingu Exea i Puig. Odhadovaný majetek: 1,3 miliardy euro.

11.  RICARD PORTABELLA
Bývalý největší španělský akcionář Danone (všech akcií se však rodina již zbavila), mimo to mu však patří i řada podílů v jiných společnostech a mnoho nemovitostí v Barceloně. Sídlí ve Švýcarsku. Odhadovaný majetek: 1,1 miliardy euro.

12.  RODINA LARA BOSCH

Vše začalo roku 1949, kdy José Manuel Lara Hernández založil v Barceloně nakladatelství Editorial Planeta. Slavné nakladatelství se postupně rozrůstalo a dnes už jde o celý mediální koncern známý jako Grupo Planeta. Pod něj spadá řada známých značek, například nakladatelství Planeta, Crítica, Espasa, Seix Barral, Tusquets či Ariel, televizní koncern Altresmedia (TV stanice Antena 3, La Sexta, Neox), rozhlasové stanice Onda Cero či Europa FM nebo deník La Razón. V podnikání nyní pokračují Larovi vnuci. Odhadované jmění přesahuje 1 miliardu euro.

13.  RODINA ROCA
Známý výrobce s již takřka stoletou tradicí, specialista na vybavení koupelen. Odhadovaný majetek: 900 milionů euro.

14.  CARMEN THYSSEN BORNEMISZA
Baronka Thyssen Bornemisza patří mezi nejzajímavější katalánské milionáře a milionářky. Původním jménem Carmen Cervera, známá ovšem také jako Tita Cervera nebo baronka Thyssen. Pocházela z dobře situované rodiny, v mládí studovala na kvalitních zahraničních školách. Díky tomu mluví katalánsky, španělsky, italsky, francouzsky, anglicky a německy. I přesto se ale dala na docela jinou dráhu. V 18 letech coby Miss Catalunya vyhrála i soutěž Miss España, což jí otevřelo dveře do světa. V roce 1965, v pouhých 22 letech se stala v pořadí již pátou manželkou hollywoodského herce Lexe Barkera (znám coby představitel Old Shatterhanda). Po jeho smrti prožila několik románků s dalšími slavnými osobnostmi, až se roku 1985 provdala za známého německého průmyslníka a sběratele umění Hanse Heinricha Thyssen-Bornemiszu. Shodou okolností i tentokrát se stala v pořadí pátou manželkou. A později také opět vdovou. Abychom to zkrátili, stala se dědičkou velkého bohatství a úchvatné umělecké sbírky, zároveň však pokračuje v odkazu svého manžela a je významnou mecenáškou umění. Její jmění se odhaduje na 900 milionů euro.

15.  CARMEN + LILIANA GODIA
Akcionářky společností Fersa a Abertis. Podnikají hlavně v oblastech dopravy, stavebnictví, komunikací a obnovitelných zdrojů energie. Odhadovaný majetek: 850 milionů euro.

16.  RODINA FRADERA LLORET
Bývalý akcionáři Unilandu, mají též významné podíly v několika katalánských realitních kancelářích. Odhadovaný majetek: 850 milionů euro.

17.  ALBERTO PALATCHI RIVERA
Už v roce 1922 se Albertův otec, Alberto Palatchi Bienveniste, rozhodl otevřít nedaleko Plaça de Catalunya obchod s látkami pro nevěsty. Svatebnímu byznysu se dařilo dobře, a tak si Alberto sr. mohl dovolit poslat syna na prestižní podnikatelskou školu ESADE. Zajistil si tak skvěle zformovaného následovníka. Dnes patří Palatchim vlastněná společnost Pronovias mezi nejvýznamnější světové značky v oblastí svatební módy. Odhadovaný majetek: 750 milionů euro.

18.  RODINY ELÍAS, BOTET, CARBÓ

V roce 1959 vznikla v Barceloně vznikla firma Caprabo, kterou máme neodmyslitelně spojenou se stejnojmennými supermarkety. Samotný název vznikl ze složení částí příjmení zakladatelů firmy: Pere Carbó, Jaume Prat a Josep Botet. Jaume Prat byl později nahrazen Silviem Elíasem. Dnes jsou však výše zmiňované rodiny již bývalými vlastníky, protože 75% akcií Caprabo v roce 2007 koupila společnost Eroski. I tak to ale rentiérům dává slušný majetek: 600 milionů euro.

19.  RODINA MOLINS

Majitelé stejnojmenné cementárny, která má sídlo ve městě Sant Vicenç dels Horts. Odhadovaný majetek: 575 milionů euro.

20.  RODINA ESTEVE

Majitelé farmaceutické společnosti Laboratoris Esteve, která byla založena roku 1929 v Manrese a v současnosti působí ve více než stovce zemí světa. Odhadovaný majetek: 500 milionů euro.


* Pokud bychom brali v potaz boháče ze všech katalánsky mluvících regionů, tedy i z Valencijského společenství a Baleárských ostrovů, došli bychom dokonce k počtu 41 ze zmiňovaných sto nejbohatších Španělů. První příčku by v takovém žebříčku obsadil Juan Roig Alfonso (Valencie), majitel obchodního řetězce Mercadona. Oproti minulým rokům z našeho žebříčku vypadla zajímavá jména: Xavier Bernat Serra (bývalí vlastníci Chupa Chups, současní majitelé Casa Batlló), Artur Suqué Puig a Carmen Mateu Quintana (Peralada) či kontroverzní realitní magnát a bývalý prezident FC Barcelona, Josep Lluís Núñez.

Žádné komentáře:

Okomentovat