9. 11. 2016

Mireia Belmonte

Výrazným poznávacím znamením jsou její uhrančivé oči. Jak sama říká, kdyby nebyla plavkyní, vrhla by se do světa modelingu. Zatím ji ale plně zaměstnává sport. Podle expertů nejlepší katalánská i španělská plavkyně všech dob. Čtyřnásobná olympijská medailistka, několikanásobná mistryně světa i Evropy, olympijská vítězka a světová rekordmanka. Těmito a mnoha dalšími úspěchy se může chlubit milovnice všeho růžového, mladá plavkyně z Badalony Mireia Belmonte. 

   
Mireia Belmonte na ME v roce 2014
(Foto: www.zeleb.es)
Mireia Belmonte García se narodila 10. listopadu 1990 v Badaloně. Když jí byly 4 roky, lékaři jí diagnostikovali skoliózu, proto na jejich doporučení začala plavat. A právě tehdy se zrodil obrovský talent. Mireiu plavání bavilo, a tak se už v 6 letech účastnila prvních soutěží a v 11 již byla ve své kategorii trojnásobnou mistryní Španělska.

Prošla několika katalánskými plaveckými kluby. Začínala v CN Badalona, později soutěžila pod hlavičkou CN Hospitalet a CN Sabadell a od roku 2013 hájí barvy murcijského UCAM. První světový úspěch zaznamenala na Mistrovství světa juniorů 2006 v brazilském Riu de Janeiru, kde si doplavala pro dvě zlaté medaile (400 m volný způsob, 400 m polohový závod). V dospělé kategorii pak prorazila o dva roky později jedním stříbrem a jedním bronzem na Mistrovství světa v plavání v krátkém bazénu 2008 v Manchesteru. Ten samý rok se také poprvé podívala na olympiádu, nicméně v Pekingu ve světové konkurenci žádný úspěch nezaznamenala. Velké věci se začaly dít až poté. Na Mistrovství světa v plavání v krátkém bazénu 2010 v Dubaji vybojovala 3 zlaté (200 m motýlek, 200 m polohový závod a 400 m polohový závod) a 1 stříbrnou medaili (800 m volný způsob). O rok později na evropském šampionátu v polském Štětíně brala dokonce čtyři zlaté, úspěch, který opakovala také o dva roky později v dánském Herningu. Kromě mnoha dalších úspěchů mezitím se stala i královnou Mistrovství světa v plavání v krátkém bazénu 2014 v katarském Dauhá. Podle statistik na onom mistrovství získalo Španělsko čtyři medaile, všechny zlaté. Abychom ale byli přesní, všechna čtyři zlata získala právě Mireia Belmonte, dvě z nich dokonce ve světovém rekordu. A tak bychom mohli pokračovat ještě dál - kompletní přehled všech 41 nejdůležitějších medailí zde.

Definitivní legendou se však i přes svůj mladý věk stala až díky účinkování na olympijských hrách. Na své druhé olympiádě, v Londýně 2012, pro Španělsko vybojovala dvě stříbra (200 m motýlek, 800 m volný způsob) - obě v národních rekordech. Její doposud největší chvíle nicméně přišla na Letních olympijských hrách 2016. Po deseti letech se kruh symbolicky uzavřel v Riu de Janeiru. Na místě, kde roku 2006 vybojovala první světové úspěchy, se 10. srpna 2016 zapsala do historie španělského i katalánského plavání ziskem zlaté olympijské medaile na 200 metrů motýlka. K tomu o pár dní dřív přidala i bronz z kategorie 400 metrů polohový závod.

A to vše dokázala stihnout před svými 26. narozeninami. Kolik medailí ještě přidá? Je jisté, že jméno Mireia Belmonte se vyplatí sledovat i v následujících letech!Žádné komentáře:

Okomentovat