7. 9. 2016

Calella

Calella se v posledních dekádách jistě stala pro mnoho Čechů či Slováků symbolem vůbec prvního kontaktu s Katalánskem, neboť jde o jedno z nejpopulárnějších turistických letovisek, jimiž se tamní pobřeží může pyšnit. Na 8 km² žije přibližně 18 300 obyvatel, nicméně disponuje ještě zhruba stejným množstvím ubytovacích kapacit ve více než 50 hotelech a penzionech; ročně se zde vystřídá okolo 500 000 návštěvníků.

Maják - symbol města (Foto: wikipedia.org)
Calella je k turismu v dnešní době jasně předurčená svou strategickou pozicí. Nachází se 50 km severně od Barcelony, s níž ji spojuje železniční trať (během sezony jezdí vlaky do katalánské metropole i každých dvacet minut), a necelých 40 km jižně od gironského letiště, které je již tradičně baštou milionů sluncechtivých turistů. K tomu připočtěme několik kilometrů písčitých pláží, příjemné centrum s více než čtyřmi stovkami obchodů a pestrou kulturní nabídku. Zkrátka ideální plážové letovisko, avšak s patřičnou osobitostí, v mnohém se lišící od nedalekého Lloretu de Mar, jenž se zejména v posledních letech stal symbolem masové a všeobecně nepříjemné turistiky, která s sebou přináší mnoho nehezkých fenoménů typu turisme de borratxera nebo balkoning.

Faktem je, že Calella si prozatím dokázala uchovat svůj domácký ráz. V letních měsících tu sice jasně převažuje angličtina a němčina, avšak po zbytek roku člověka až překvapí, jak moc se tu mluví katalánsky. Ale vraťme se ještě na chvíli k turistům. Díky přehledným statistikám, jež si každoročně vypracovává calellská radnice, si můžeme typického návštěvníka města představit asi takto: má necelých 45 let, v drtivé většině případů přijíždí s rodinou nebo alespoň v páru, ve městě stráví necelých 8 nocí a se vším všudy tu utratí průměrně okolo 520 €. Zajímavým ukazatelem je i to, že více než 83 % návštěvníků Calelly se s výjimkou Barcelony během svého pobytu nevydá na žádný výlet a celou dobu tráví přímo v místě, nejčastěji na pláži, u bazénu či na nákupech. 

Historické centrum města Calella (2016)
Jak už bylo řečeno, Calella si oproti mnoha jiným sousedním letoviskům zachovává určitý genius loci. Toponymum Calella se v písemných záznamech poprvé objevuje na počátku 12. stol., ve 14. stol. získává první městská privilegia. Město tradičně živilo zemědělství a rybolov, v 18. stol. se k tomu přidala ještě stavba lodí a pozvolný obchod s americkými koloniemi. Na přelomu 19. a 20. století se zde dařilo průmyslu, který však s příchodem občanské války upadl. Od sedmdesátých let 20. stol. pak hraje prim turismus. Ročně se tu protočí stovky milionů €, samotná Calella pak vytváří 0,3 % katalánského HDP (což se sice nezdá jako moc, ale vzhledem k počtu obyvatel v rámci Katalánska je to víc než solidní číslo).

A co zajímavého tedy kromě plážových radovánek lze v Calelle vidět/prožít? Co se týká architektury, hlavní dominantou je maják tyčící se na skále mezi Calellou a sousedním městečkem Sant Pol de Mar. Byl postaven ve druhé polovině 19. století a dnes se v něm nachází muzeum. A samozřejmě je od něj nádherný výhled na Středozemní moře. Ten se vám však naskytne i od další blízké stavby, Les Torretes, dvou komunikačních věží, které veškerou svou slávu prožily ještě před vynálezem telegrafu a dnes už jsou z nich jen ruiny. Ryze městskou dominantou je neoklasicistní kostel Santa Maria i Sant Nicolau, avšak zajímavá místa najdeme v Calelle i pod zemí - v Parc Dalmau lze dnes navštívit jeden z protileteckých krytů z dob španělské občanské války. A za návštěvu rozhodně stojí i budova bývalé továrny Llobert-Guri, kde se od ledna 2016 nachází na celém širém světě první a zatím jediné Muzeum turismu. Na závěr si ale stejně připomeňme tři hlavní důvody, kvůli nimž sem 90 % všech návštěvníků opravdu jezdí: Platja de Garbí, Platja de les Roques a Platja Gran.

Více informací:


Žádné komentáře:

Okomentovat