25. 4. 2016

Tito Vilanova (1968-2014)

25. duben 2014 napsal jednu z nejsmutnějších kapitol historie FC Barcelona. V podstatě na vrcholu své trenérské kariéry, jen krátce po splnění životního snu zemřel Tito Vilanova, culé srdcem i duší.

   
Tito Vilanova
(Foto: www.huffingtonpost.com)
Celým jménem Francesc Vilanova i Bayó (1968-2014), znám ale celému fotbalovému světu jako Tito Vilanova, patřil coby druhý trenér mezi základní stavební kameny úchvatné barcelonské jízdy fotbalovými dějinami (2008-2012) a následně se mu v sezoně 2012-2013 splnil odvěký sen - svůj milovaný tým vést jako hlavní trenér.

Tito Vilanova se narodil v malé vesničce Bellcaire d'Empordà. V 15 letech zaujal hledače talentů FC Barcelona a od té doby pobýval ve slavné barcelonské akademii La Masia, kde se rychle skamarádil s dalšími podobnými kluky z vesnice (Sergi López, Guillermo Amor, Pep Guardiola). 

Ačkoliv to v Barceloně jako hráč nikdy nedotáhl až do A-týmu, klub mu zůstal pod kůží. Po dvouletém angažmá v druholigovém Figueres debutoval v první španělské lize v barvách klubu Celta Vigo, za nějž hrál v letech 1992-1995. Od podzimu 1995 střídal opět jen druholigové týmy (Badajoz, Mallorca, Lleida, Elx), aby svou hráčskou kariéru zakončil v takřka neznámém katalánském klubu UDA Gramenet (2000-2002). V té době se již opět vrátil pod křídla katalánského velkoklubu - v sezoně 2001-2002 začal trénovat jednu z dorosteneckých přípravek FC Barcelona, Cadete B, v níž tehdy nastupovali takoví hráči jako Piqué, Messi nebo Fàbregas. Právě tam začalo silné přátelství s Leo Messim, pro kterého byl Vilanova pravděpodobně nejdůležitějším koučem v jeho životě. Po trenérské reorganizaci z roku 2003 se Tito Vilanova coby trenér vydal hledat štěstí k malým katalánským týmům jako Palafrugell, Figueres či Terrassa. 

Do Barcelony se opět vrátil v létě 2007, kdy se spolu s Pepem Guardiolou ujal barcelonského béčka a po veleúspěšné sezoně se dvojice trenérů přesunula přímo k A-týmu FC Barcelona. A zbytek už je velmi známá fotbalová pohádka korunovaná celkem 14 různými trofejemi, mezi nimi například dvakrát vítězství v Lize mistrů a tři vyhrané ligy během čtyř let...

Na sklonku roku 2011 svedl Vilanova úspěšný boj s rakovinou příušní žlázy a pár měsíců nato, v dubnu 2012, se mu začal plnit životní sen. Po nepříliš povedené sezoně se Pep Guardiola rozhodl v Barçe skončit a dopřát si odpočinek a jeho náhradou se stal právě Vilanova. I když to tehdy mezi nimi nadělalo zlou krev, Tito si nyní opravdu splnil sen, stal se hlavním trenérem A-týmu FC Barcelona. Bohužel v prosinci 2012 se rakovina vrátila. Tito Vilanova se na několik měsíců stal "trenérem na telefonu". Zatímco v New Yorku podstupoval specializovanou léčbu, řídil tým na dálku přes svého asistenta Jordiho Rouru. I tak v květnu slavil svůj první ligový titul v roli hlavního trenéra. A jako první v barcelonské historii zaznamenal ve španělské lize zisk 100 bodů. Skvělý odrazový můstek pro druhou sezonu u týmu. Sezonu snů možná. 19. července 2013 nicméně všechny fanoušky FC Barcelona zarmoutila tisková konference, na níž tehdejší prezident klubu, Sandro Rosell, oznámil okamžitý konec Tita Vilanovy na lavičce prvního týmu. Rakovina se opět vrátila...

Kterak se svým přátelům svěřil pár týdnů před smrtí, nejvíc ho mrzelo, že si ten svůj sen nemohl užít. Dostal se až na samotný trenérský vrchol, avšak nemohl se na něm ani na chvilku zdržet a vychutnat si ten životní úspěch. 24. dubna 2014 podstoupil v Barceloně operaci kvůli žaludečním potížím spojeným s jeho rakovinou. O den později Tito boj s nemocí definitivně prohrál.Žádné komentáře:

Okomentovat