30. 4. 2016

Manel Vich: Hlas FC Barcelona

Takřka 60 let vítal fanoušky FC Barcelona nejprve na stadionu Les Corts a později na slavném Camp Nou ten samý hlas. Vyrůstaly s ním celé generace a jakýkoliv zápas bez něj si snad ani nedokázaly představit. Přesto se ale většina barcelonských fanoušků s životem svého oblíbeného hlasatele trochu víc seznámila až v souvislosti s jeho smrtí.
Manel Vich Sánchez se narodil 12. března 1938 v Barceloně. Již v 15 letech se stal členem klubu, jenž byl jeho celoživotní vášní. Většinu života strávil prací v textilním průmyslu, zároveň snil o kariéře hlasatele v rádiu. Tento sen si splnil jen částečně, neboť vrcholem jeho rozhlasové dráhy bylo komentování zápasů FC Barcelona na lokálním Radio Hospitalet. V září 1956 dostal Manel Vich nabídku vyzkoušet si roli hlasatele na tehdejším stadionu Les Corts, kde Barça hrála svá utkání v letech 1922-1957. Práce se mu zalíbila, a tak se jeho hlas od té doby rozléhal stadionem každé utkání. Během své šedesátileté kariéry v FC Barcelona nepropůjčil hlas jen třem utkáním - dvě propásl kvůli operaci související s prodělanou rakovinou ledvin, třetí utkání kolidovalo se svatbou jeho dcery.

Kterak před pár lety popsal v článku v deníku Ara, jeho hlavní pracovní náplní na stadionu bylo přivítat fanoušky dnes již legendární větou "Hezký večer všem, vítejte na stadionu!", ohlásit základní sestavy a během následujících 90 minut oznamovat případná střídaní apod. Kvůli frankistickému režimu musel Vich během prvních dvou dekád u klubu vše ohlašovat ve španělštině, což porušil jen jedinkrát - památného dne 3. září 1972, kdy použil katalánštinu: "Ztratilo se dítě, vyzvedněte si ho u vchodu na hlavní tribunu". Zápasu byl bohužel přítomen Tomás Garicano Goñi, tehdejší frankistický ministr vnitra, který se následně postaral o to, aby zakázaná katalánština zase hodně dlouho na stadionu nezazněla. Katalánština se tak znovu z reproduktorů na Camp Nou ozvala až 26. srpna 1975, jen pár měsíců před smrtí nenáviděného diktátora Franka.

Za zmiňovaných 60 let už Manel Vich vyvolával jména spousty skutečných fotbalových legend, sám však za svého nejoblíbenějšího hráče vždy považoval Ladislava Kubalu, neboť právě díky jeho výkonům se Barça rozhoupala ke stavbě obřího stadionu Camp Nou, jelikož na ten starý se už zkrátka všichni Kubalovi fanoušci nevtěsnali. Jak sám prozradil v krátkém dokumentu Manel Vich, la veu del Barça (2015), svůj charismatický hlas na zápasy nikdy nikterak nepřipravoval. Zkrátka přirozený talent. A občas nějaká ta cigaretka těsně před utkáním. Naposledy se Manel Vich z hlasatelské kabiny na Camp Nou ozval 17. dubna 2016. Následně ho postihly zdravotní potíže, jimž nakonec podlehl. Hlas FC Barcelona zemřel 29. dubna 2016.

Žádné komentáře:

Okomentovat