26. 3. 2016

Santa Ryanair?

Dnes, 26. března 2016, z evropské oblohy mizí letecký spoj, o němž se kdysi dokonce pěly oslavné písně. Linka Girona - Alguer za 12 let svého fungování přepravila více než milion pasažérů a stala se symbolem přímého spojení mezi Katalánskem a katalánsky mluvící částí Sardinie. To vše je od dnešního odpoledne minulostí...

Letiště v Algueru (Foto: www.vilaweb.cat)
Poslední let směrem z Girony do Algueru odstartoval dnes ve 13.20, zpáteční let ze Sardinie do Katalánska (Ryanair FR 9262) pak vyrazil z letiště Alghero-Fertilia v 15.00. Od té chvíle již nebude existovat přímé spojení mezi Katalánskem a katalánsky mluvící oblastí na západě Sardinie.

Tuto trasu otevřela v únoru 2004 irská letecká společnost Ryanair. Za oněch 12 let a více než 7 800 letů linka přepravila takřka 1 020 000 cestujících; zároveň patřila k těm nejpopulárnějším a nejobsazovanějším na gironském letišti. Až v roce 2014 došlo k výraznému úbytku cestujících, což nakonec Ryanair vedlo ke zrušení linky od letní sezony 2016. Nutno dodat, že Ryanair se rozhodl postupně zcela opustit letiště v Algueru a to, jak bývá zvykem, kvůli zvýšení leteckých tax a konci vládních subvencí.

Linka mezi Alguerem a Katalánskem byla významná především z kulturního a ekonomického pohledu. Umožnila totiž přímý a intenzivní kontakt mezi dvěma katalánsky mluvícími územími, především pak v Algueru výrazně napomohla k velké popularizaci katalánštiny. Ta na Sardinii v posledních desetiletích neměla zrovna na růžích ustláno a postupně upadala. Právě spuštění této linky vlastně trochu nečekaně spustilo velkou vlnu zájmu na obou stranách. Obyvatelé Alguera znovuobjevili jazyk, kterým se v této části Sardinie mluvilo od poloviny 14. století a jímž ještě jejich prarodiče hovořili zcela běžně, zatímco Kataláncům se zase dostalo možnosti objevit tuto svou dávno ztracenou "kolonii", místo, kde se do 21. století zachoval velice zvláštní dialekt jejich vlastního jazyka. A nepochybně se také díky svým plážím Alguer stal pro Katalánce zajímavou prázdninovou alternativou.

O kulturním významu, který tato letecká linka měla, svědčí i píseň Santa Mare Llengua (Santa Ryanair?), kterou v roce 2007 složil alguerský písničkář Claudio Sanna. Pravdou je, že po vzniku zmiňované linky ožila katalánština v Algueru nejen v oblasti komerční (turistický ruch), nýbrž velkého oživení se jí dostalo i v místní administrativě. Linka posílila též institucionální kontakty na té nejvyšší úrovni - v Algueru je aktuálně jedna z kanceláří delegace Katalánské vlády, tedy určitá obdoba katalánského konzulátu. Prozatím tedy bude tento slibný rozvoj vzájemných vztahů zabrzděn. Mezi Katalánskem a Sardinií sice i nadále existuje přímé letecké i lodní spojení, nicméně přímá cesta do Alguera s odchodem Ryanairu končí. Existují sice snahy místních podnikatelů o soukromou dotaci linky, která by opět spojovala Alguer s Katalánskem, jejich snaha ale zatím nevypadá úplně reálně. Připomeňme, že Ryanair z alguerského letiště zcela odejde v listopadu 2016. Irská společnost ale postupně opouští i gironské letiště. Zlaté časy katalánsko-alguerského cestování jsou tak asi nenávratně pryč...Žádné komentáře:

Okomentovat