28. 2. 2016

Takatà

Barcelona a sport, to je celosvětově dosti známá kombinace. Stačí jen vzpomenout na jeden z nejslavnějších fotbalových klubů, závody Formule 1 nebo Olympijské hry z roku 1992. Jen málo lidí ale ví, že katalánská metropole má i svůj původní sport, jenž vznikl před více než sto lety na barcelonských plážích. Jmenuje se takatà a i přes stoletou tradici jsou jeho vyhlídky do budoucna spíše zlé...

Takatà je ve své podstatě kombinací tenisu a plážového volejbalu. Tento zvláštní sport vznikl podle všeho v zimě roku 1914 na jedné z barcelonských pláží. V té době v Barceloně existovaly dva soupeřící plavecké kluby, Club Natació Athletic a Club Natació Barcelona. Jelikož v zimních měsících bývá voda ve Středozemním moři na plavání příliš studená, členové těchto plaveckých klubů hledali nějaký způsob, jak se na pláži přes zimu udržet ve formě. A tak se zrodil takatà. Kterak se dozvíte i v následujícím videu, hraje se v písku, na hřišti o rozměrech 15x6 metrů se sítí ve výšce 160-170 cm uprostřed. Ke hře se používá tenisový míček, k jehož odpalování používají hráči výhradně své ruce.

Zvuk, jenž při tom vzniká, ostatně dal sportu jeho název. I když jde o 100% barcelonský (či ještě spíše barcelonetský) sport, v současnosti se na barcelonských plážích zas až takové oblibě netěší. Většinu současných hráčů tvoří spíše starší generace a je jen velmi málo dětí, které se o něj zajímají. Proto tedy jeho budoucnost nevypadá zrovna růžově. Na druhou stranu, pokud vás zaujal, můžete popřemýšlet o založení možná vůbec prvního takatà klubu mimo Katalánsko.Žádné komentáře:

Okomentovat