7. 1. 2016

Kilian Jornet

Katalánský skialpinista a vytrvalostní běžec Kilian Jornet Burgada (Sabadell, *1987) je skutečným fenoménem světového běhu. Pravděpodobně vám jeho jméno ani tak nic neříká, jelikož není běžec jako běžec. Kilian Jornet totiž běhá po horách, mimo slávu veškerých olympijských tratí. Kromě skialpinismu se věnuje horskému ultra trailu. Jinými slovy, jeho vášní je zdolávání hor v co nejkratším čase a není řeč a nějakém tom kopci za domem. Pro Jorneta jsou výzvou jen ta nejvyšší pohoří na zemském povrchu.

   
Kilian Jornet
(Foto: www.kilianjornet.cat)
K takové zálibě se člověk většinou nedostane jen tak náhodou. Kilian Jornet se sice narodil v čistě urbanizovaném prostředí katalánského města Sabadell, avšak dětství prožil na horské chatě Cap de Rec poblíž vesnice Lles de Cerdanya ve výšce 2 000 metrů nad mořem. Jeho otec je horským průvodcem, matka je pedagožkou v oboru horských sportů, takže nyní už je trochu jasnější, že Kilian ani neměl na výběr. Jeho hřištěm se zkrátka již od malička staly hory. Ve třech letech slézal okolní třítisícové vrcholky, v pěti vyšplhal na nejvyšší horu Pyrenejí, Pico de Aneto (3 404 m.), a v deseti už přešel celé Pyreneje napříč. To vše pod dohledem rodičů, avšak s jasnou vlastní vizí, jak, kudy a kam se chce dostat.

Kromě toho, že se hory staly jeho jediným myslitelným životním prostředím, má ale Kilian Jornet ještě několik předností, které mu umožnily dosáhnout zatím všeho, co si usmyslel. Tvrdým tréninkem a houževnatostí se naučil nepropadat bolesti a vyčerpání. Velikou výhodou je i skvělá termoregulace, jíž disponuje jeho tělo - Kilian se málo potí a i k velkým fyzickým výkonům potřebuje jen nepatrné množství vody. A konečně, jeho postava je k vytrvalostním běhům naprosto ideální - měří 171 cm a váží okolo 58 kg. Není tak ani zbytečně vysoký ani mohutný; přeci jen, stokilové tělo při maratonu trpí mnohonásobně víc...

Od svých 12 let se Jornet závodně věnuje skialpinismu, v němž již mnohokrát vyhrál světový pohár (v letech 2009-2012 ho vyhrál čtyřikrát v řadě), od roku 2007 sbírá zlaté medaile, poháry a mistrovské tituly také v horských bězích (ultra trail, skyrunning). Jako dvacetiletý kupříkladu suverénně vyhrál jeden z nejtěžších závodů v tomto sportovním odvětví, Ultra-Trail du Mont-Blanc. V různých ultramaratonech a dalších horských bězích je či byl držitelem několika světových rekordů. Mezi jeho nejznámější rekordy také patří nejrychlejší výstup a sestup na Mont Blanc, Matterhorn či Denali (dříve Mount McKinley). V roce 2012 si vytyčil svůj osobní projekt Summits of My Life, v jehož rámci chce zcela sám a bez jakékoliv pomoci stanovit rychlostní rekordy výstupu na nejslavnější hory světa*. Sportu se věnuje i ve svých studiích na univerzitě v Perpignanu, poslední roky žije na francouzské straně Pyrenejí. Pokud vás tento mladý Katalánec zaujal, na jeho Youtube kanálu můžete lépe pochopit, o čem přesně je jeho život. Mimo to Jornetovi vyšly už dvě knihy. Obě již byly přeloženy do češtiny. Ostatně, všechny důležité odkazy naleznete na konci článku.*V červenci 2013 pokořil v rekordním čase Mont Blanc cestou ze Chamonix: výstup a sestup zvládl za 4 hodiny a 57 minut. O měsíc později zaznamenal rekordní výstup-sestup i na Matterhornu (2 hodiny a 52 minut). V roce 2014 stanovil rekordy na vrcholech Denali a Aconcagua, i když o ten druhý o rok později přišel. Na rok 2015 si nechával Elbrus a Mount Everest, nicméně obě hory, respektive jejich rekordy, Jornetovi prozatím odolávají. Připomeňme, že pokus o zdolání Mount Everestu v roce 2015 byl přerušen, protože v Nepálu tehdy proběhlo ničivé zemětřesení. Jornet tedy alespoň zůstal několik týdnů na místě a pomáhal místním, kde se dalo. Dá se však očekávat, že za rok už možná tento katalánský dobrodruh svůj projekt úspěšně dokončí a bude čas myslet na další výzvy.


Více informaci:

Žádné komentáře:

Okomentovat