15. 1. 2016

Empuriabrava

Při bližším satelitním pohledu na Katalánsko člověka jednoznačně zaujme benátsky vyhlížející městečko v zálivu Roses, kousek na východ od Figueres. Jmenuje se Empuriabrava a je to údajně největší rezidenční marina v Evropě a jedna z největších na celém světě.
Satelitní pohled na Empuriabrava (Foto: Google Maps)
Tyto malé katalánské Benátky administrativně patří k sousednímu Castelló d'Empúries, oproti kterému však mají dvojnásobnou populaci (8 000 obyvatel). Nicméně během letní sezony se z Empuriabrava stane město s takřka 80 000 obyvateli. Empuriabrava představuje v jedné z nejsyrovějších verzí potenciál katalánského pobřeží pro turistický průmysl. Katalánské elementy tu v podstatě nenajdete, celý rezidenční komplex je relativně moderní, pochází ze 70. let minulého století. Na místě dnešních plavebních kanálů byly dříve především pastviny či bažiny, i když celá zóna patřila k ekologicky významným lokalitám, ačkoliv v době stavby městečka ještě žádná ekologická ochrana tohoto území neexistovala.

Projekt rezidenční mariny se podobně jako v dalších známých případech (Miami Beach) inspiroval Benátkami. Nápad vznikl v polovině let šedesátých, kdy se katalánské pobřeží pomalu otevíralo turistům z celé Evropy. Na počátku let sedmdesátých už Empuriabrava pravidelně vítala první turisty. Obzvlášť si to tu oblíbili Němci, dnes ale během léta v Empuriabrava potkáte prakticky všechny zámožné evropské národy. Připomeňme, že původní plány byly velkolepější, nicméně s pádem diktatury v roce 1975 se většího hlasu dostalo ekologickým aktivistům, a tak je ve srovnání s původním nápadem Empuriabrava dnes o dost menší. I přesto ale patří mezi ty největší rezidenční mariny na světě a pokud nepočítáme Benátky, je i tou největší v Evropě, kde nakonec tento koncept tolik turisty neoslovil.
Vodní kanály v Empuriabrava, všude lodě (2014)
A jako lodě vypadají i místní apartmány... (2014)
Faktem je, že pro letní radovánky finančně zajištěných turistů je toto místo perfektní. Empuriabrava nabízí přibližně 24 km vodních kanálů a je tu registrovaných několik tisíc motorových člunů a malých jachet. K více než 14 000 místních apartmánů se tak nejjednodušším způsobem dostanete po vodě. Obvyklé autosalony tu nahrazují prodejny lodí. Milovníky pláží nadchne místní 1,5 km dlouhá a místy až 100 metrů široká Platja Empuriabrava. Nabídka vodních sportů a dalších kratochvílí je opravdu nepřeberná. Okolí města je navíc v současnosti chráněnou přírodní rezervací a památekchtiví turisté to nemají daleko do Figueres (15 km) či do Girony (50 km). A něco málo historického lze vlastně vidět i v již zmiňovaném nedalekém Castelló d'Empúries. A ještě jeden fenomén je pro toto místo typický. Empuriabrava je údajně největším parašutistickým centrem Evropy a s místní společností Skydive Empuriabrava, fungující od roku 1985, ročně seskočí přes 100 000 parašutistů. Empuriabrava ve zkratce jsou tedy především všudypřítomné lodě a vzduchem plující lidé.  

1 komentář:

  1. Tenhle clanek mi uplne unikl a ctu ho az ted v listopadu.V Empurii se zije krasne (ja 17, manzel skoro 30 let) a urcite stoji za navstevu. Jeste bych dodala, ze mame novy vetrny tunel, ktery postavila ceska firma.

    OdpovědětVymazat