29. 11. 2015

Laia Costa

Většinou si tu představujeme významné nebo přinejmenším nějakým způsobem zajímavé katalánské osobnosti z minulosti, dnes se pro změnu zaměříme na blízkou budoucnost. A řeč bude o nesmírném hereckém talentu přímo z Barcelony. Pokud jednoho dne Laia Costa skutečně dobude Hollywood, vzpomeňte si, že poprvé jste o tom četli zde!

Laia Costa i Bertrán se narodila 18. února 1985 v Barceloně. V podstatě až do roku 2011 si žila takový normální život. V mládí dlouhá léta hrávala basketbal, důležitou stránkou života pro ni bylo studium. Na barcelonské Universitat Ramon Llull vystudovala obor Reklama a PR* a na stejné škole následně pokračovala i v doktorských studiích v oblasti politiky a médií (podle všeho jí ale k titulu chybí dopsat a obhájit disertaci - inu kariéra dostala logicky přednost). Na studiích si také našla svého současného partnera a přibližně dva roky pracovala v oblasti marketingu pro jednu německou společnost. Zkrátka nic neobyčejného.

  
Laia Costa (Foto: ara.cat)
Jak ale sama v rozhovorech již několikrát řekla, právě díky práci pro německou firmu jí pracovní doba končila o pár hodin dřív než všem jejím přátelům. Smysluplné využití tohoto času jí nakonec nabídla její sestra, Noemi Costa, která se v té době již dlouho chtěla přihlásit do školy herectví. "Proč ne", řekla si Laia. A tak se zrodila hvězda.

Poprvé se Laia Costa objevila na televizní obrazovce v roce 2011, a to ve španělském seriálu Bandoleras. O dva roky později se nesmazatelně zapsala do srdcí katalánských diváků coby Rym, srdečná a prostořeká dívka s rakovinou prsu, v kultovním seriálu Polseres vermelles. Kromě diváků si ji už tehdy zamilovala i kritika. Po úspěchu v Polseres vermelles si Laia střihla několik epizodních rolí v dalších seriálech či na divadelních prknech. Ještě předtím se ale mihla i ve známém španělském filmu Tengo ganas de ti (2012). Kromě docela netradičního vědeckého backgroundu, který až zas tolik hereček neobklopuje, je Laia velice zvláštní i ve výběru svých filmových projektů. Doposud nejpodivnější její hereckou zkušeností je asi účinkování v bláznivém a u nás takřka zcela neznámém ruském filmu Fort Ross (2014), kde má několik scén v angličtině. 

Lehce punkový přístup k filmové branži ji přivedl i k pro její kariéru zcela přelomovému projektu. V roce 2014 totiž dostala příležitost zahrát si hlavní roli (opět v angličtině) ve snímku německého režiséra Sebastiana Schippera. Film Victoria měl scénář o pouhých dvanácti stranách a od herců se očekávala dvouhodinová improvizace natočená na jeden jediný záběr. A taková výzva se neodmítá. Dech beroucí drama bylo poprvé představeno na letošním Berlinale, kde nadchlo, a odneslo si i několik vítězství na německých filmových cenách (Lola). Jednu z těchto cen dostala za úchvatný výkon právě hlavní protagonistka Laia Costa. Sluší se dodat, že se tak stala vůbec první neněmeckou herečkou, která si za 65 let udělování tuto cenu odnesla. Vlastně všude, kde byla Victoria postupně představena, publikum i kritiky nadchl především skvělý výkon 30leté barcelonské herečky. Na přelomu října a listopadu 2015 byl k vidění i v českých kinech, i když často bohužel jen za minimálního zájmu diváků.

Kromě zmiňovaného filmu se Laia Costa letos pravidelně objevovala opět na obrazovkách katalánské (seriál Cites) a španělské (seriál Carlos, Rey Emperador) veřejnoprávní televize. A ve vedlejší roli ji uvidíme ke konci roku 2015 ve španělské superprodukci Palmeras en la nieve. Další důležitou událostí pro Laiu Costu byl v tomto roce i přesun z Barcelony do Miami, kam následovala svého přítele, jenž dostal v USA evidentně tak skvělou pracovní nabídku, že se Laia nebojí tak přerušit svou slibně rozjetou hereckou kariéru v Evropě. I když je Miami na docela opačném konci USA, než kde se nachází slavný Hollywood, je možná jen otázkou času, kdy se barcelonská rodačka díky své kráse, přirozenosti a úžasnému hereckému nadání prosadí i tam. Možná spíš záleží na tom, jestli vůbec bude chtít. A nebo jestli zůstane u oněch zvláštních projektů a výzev, které doposud lemovaly její krátkou hereckou kariéru. Jméno Laia Costa si každopádně dobře zapamatujte. Ještě o ní uslyšíme... 

Více informací:

*Zakončeno v roce 2009 prací s názvem Aproximación conceptual y social al Coolhunting y al mundo de lo cool.

Žádné komentáře:

Okomentovat