26. 8. 2015

TOP 13 písní o Barceloně

FREDDIE MERCURY & MONTSERRAT CABALLÉ - BARCELONA
A nelze začít jinak nežli touto naprostou klasikou v podání frontmana skupiny Queen a nejslavnější katalánské operní pěvkyně všech dob. Píseň Barcelona pochází ze stejnojmenného alba, které spolu Freddie Mercury a Montserrat Caballé natočili v roce 1987. Autorem hudby i textu byl Freddie Mercury společně s Mikem Moranem. O pár let později rozhodl Španělský olympijský výběr, že píseň se stane oficiální hymnou Olympijských her 1992, které se konaly právě v katalánské metropoli.
MANU CHAO - LA RUMBA DE BARCELONA
Ačkoliv se tento slavný zpěvák, celým jménem José Manuel Tomás Arturo Chao Ortega (*1961), narodil v Paříži, jeho původ je čistě iberský. Jeho matka pochází z Baskicka a otec, spisovatel Ramon Chao, z Galície. Do Francie museli emigrovat kvůli frankistickému režimu. I když má tedy Manu Chao oficiálně francouzskou národnost, jeho nejmilovanějším městem je Barcelona, kde také dlouhá léta žije. Skladba La Rumba de Barcelona je z alba Radio Bemba Sound System (2002). Píseň se stejným názvem kdysi složil i argentinský hudebník usídlený v Katalánsku - Gato Pérez.
GIULIA & LOS TELLARINI - BARCELONA

Název této italsko-katalánské skupiny vám možná nic moc neříká, stejně tak skutečnost, že song pochází z desky Eusebio z roku 2006. Mnohem spíš asi budete znát tři kouzelná slůvka, která tuto píseň proslavila: Vicky Cristina Barcelona. Legenda praví, že když se Woody Allen v roce 2007 ubytoval v barcelonském Hotel Arts, našel v hotelové hale výše zmiňované album, do něhož se zaposlouchal natolik, že dvě jeho skladby se staly součástí soundtracku k oscarovému filmu.

LUIS AGUILÉ - BARCELONA
Argentinský zpěvák Luis Aguilé (1936 - 2009) není mimo španělsky hovořící země příliš známým umělcem, přestože za svou kariéru nahrál přes 800 písní. Velkou část svého života prožil ve Španělsku. Jedním z míst, které Aguilému na Pyrenejském poloostrově nejvíce učarovalo, bylo Katalánsko a to tak, že v katalánštině nahrál několik singlů i celé jedno album. Krásným příkladem jeho lásky ke Katalánsku je i píseň Barcelona.
SKALARIAK - LUNA DE BARCELONA

Skupina původem z Navarry se zabývá, jak ostatně vyplývá z jejího názvu, především hudebním stylem ska. Působila v letech 1994 - 2008. Svůj poslední koncert odehrála v Barceloně na podzim 2007 a od té doby si dává od hudby pauzu. Skladba Luna de Barcelona pochází z alba Radio Ghetto (2003).
 


PERET - GITANA HECHICERA

Kytarista, zpěvák a skladatel Pedro Pubill Calaf (1935 - 2014), známý jako Peret, patřil mezi zakladatele hudebního stylu rumba catalana, jenž vznik v po roce 1950 v cikánské komunitě v barcelonské čtvrti Gràcia. Gitana Hechicera se stala velkým letním hitem roku 1992 a dodnes je spojena s tehdejší barcelonskou olympiádou, na jejímž závěrečném ceremoniálu Peret s touto písní vystoupil před vyprodaným olympijským stadionem.

I'M FROM BARCELONA - WE'RE FROM BARCELONA
Dnes už zcela legendární záležitost od švédské pop-folkové skupiny I'm From Barcelona. Singl je z roku 2006, řádně ho však proslavila především reklama na pivo San Miguel o tři roky později. Poměrně zvláštní název této skupiny vznikl tak, že Emanuel Lundgren, frontman 29členné skupiny, měl prý rád a dokonce se i podobal na postavu hotelového sluhy Manuela z britského seriálu Hotýlek (Fawlty Towers). Ten ani neuměl anglicky a neustále říkal, že je z Barcelony.
ZPU & NACH - NOCHES EN BCN

Milovníci hip-hopu mají o svém nejoblíbenějším barcelonském songu jasno: Noches en BCN (2006) od dvojice raperů ZPU a Nach. Tato španělsko-katalánská dvojice ale není jedinou ve světě hip-hopu, kterou katalánská metropole inspirovala. Kupříkladu na severu Evropy se v roce 2002 stala velikým hitem skladba Barcelona (jak jinak...) od norských raperů Paperboys.

 


RAMON MUNTANER - LA PLAÇA DEL DIAMANT
Nádherná píseň ze stejnojmenného filmu natočeného dle románu katalánské spisovatelky Mercè Rodoreda. Jejím autorem je katalánský písničkář Ramon Muntaner, jeden z členů katalánské uměleckého hnutí Nova Cançó.
ANNA BERGENDAHL - BARCELONA BLUES

Mladinká švédská zpěvačka debutovala v hudebním světě v roce 2008 jako 16letá v jedné talentové soutěži švédské televize TV4. I když skončila pátá, producenti si ji všimli a v roce 2010 už Švédsko reprezentovala v Eurovizi. Z toho samého roku je též její první deska Yours Sincerely, odkud pochází tato krásná balada. Podobného ladění je i písnička Barcelona od americké zpěvačky, herečky a spisovatelky Jewel.

 


ALBERT FIBLA - UN NOM DE DONA
Tak trošku amatérský zpěvák Albert Fibla není pořádně známý ani v Katalánsku. A když už, tak hlavně jako novinář. V roce 2006 ale složil poctu Barceloně v podobě velice solidní písně Un nom de dona.
LOQUILLO Y LOS TROGLODITAS - BARCELONA CIUDAD

Loquillo je katalánská rocková klasika. Ačkoliv nám oproti ostatním z TOP 13 nezní tak melodicky, je fakt, že patří mezi hudebníky, kteří se Barcelonou ve svých písních inspirují nejčastěji. Barcelona Ciudad patří mezi jeho nejslavnější kousky. 
SAK NOEL - LOCA PEOPLE
A na závěr velký letní hit z roku 2011. Gironský DJ Sak Noel vyprodukoval tuto věc společně s holandskou zpěvačkou Esthera Sarita a během léta a podzimu zmiňovaného roku dobyl celou řadu evropských hitparád (Belgie, Dánsko, Polsko, Rakousko či Velká Británie). Nějakou dobu se hrála i v českých rádiích. Ačkoliv v ní není mnoho textu a ten se navíc explicitně ani nevztahuje k Barceloně, samotný klip už značně barcelonský je, a proto si Sak Noel zaslouží místo v naší TOP 13.

Taková tedy byla naše TOP 13 songů inspirovaných katalánskou metropolí. Určitě jich ale existuje mnohem víc. Pokud znáte nějaký, který nám ve výběru chybí, podělte se s námi v komentářích...

Žádné komentáře:

Okomentovat