10. 7. 2015

Lední hokej v Katalánsku

Zatímco v Česku je hokej pro mnohé sportem číslo 1, ve spoustě zemí na jihu Evropy o něm zase většina nikdy ani neslyšela. I v Katalánsku se ale hraje lední hokej - kupříkladu i v tomto sportu má zastoupení katalánský sportovní gigant FC Barcelona, ačkoliv jde o tým čistě amatérský. Tak jako ostatně všechny ve Španělské hokejové lize...

Ale nepředbíhejme. Faktem je, že lední hokej má na Pyrenejském poloostrově překvapivě dávnou historii. První oficiální hokejový zápas se odehrál v říjnu 1922 v Madridu na nově vybudovaném umělém kluzišti, když proti sobě v exhibičním utkání nastoupily týmy z Paříže a Bruselu. Madridskou smetánku sport docela zaujal, protože již v lednu 1923 se konal historicky první zápas mezi španělskými týmy (18. ledna 1923, Club Alpino Español vs. Real Club de Puerta de Hierro, utkání skončilo 6:2). V dalších dnech vznikly ještě dva týmy, což vedlo nakonec k prvnímu španělskému hokejovému turnaji a k vytvoření španělské hokejové federace. 10. března 1923 se pak Španělsko stalo členem Mezinárodní hokejové federace (IIHF)*. O rok později přišlo i první mezinárodní utkání.

Hokejové týmy FC Barcelona, sezona 2014/2015
(Foto: www.fcbarcelona.cat)
Historie ledního hokeje na Pyrenejském ostrově je však komplikovanější. Jako většina všeho i lední hokej původně pronikl do Španělska přes Katalánsko. Podle vzpomínek tehdejších britských a kanadských hokejistů se hrávalo na přírodních kluzištích v katalánských horách již na konci 19. století, ačkoliv faktem je, že tehdy to byla opravdu jen kratochvíle cizinců žijících v Katalánsku. Oficiálně se hokej v Katalánsku usadil až ve 40. letech 20. století, když ve Vall de Núria vznikl vůbec první katalánský hokejový klub, Club Alpí Núria. V roce 1954 hostí Vall de Núria dokonce první katalánský šampionát, kde kromě domácího týmu hrají i CA Núria, CE Catalunya, Nou Creus HC a Alut HC; vítězem se stávají domácí. Celá tato historie je spjatá s velkým katalánským propagátorem a výborným hráčem ledního hokeje Perem Dostou. Právě Dosta později položil základy ke vzniku nejúspěšnějšího katalánského hokejového klubu CG Puigcerdà v roce 1973.

Jen o rok dřív (1972) byla založena i hokejová sekce FC Barcelona. Od stejného roku se též hraje nejvyšší španělská hokejová liga. I když ve skutečnosti na ní nic moc španělského není, protože v této soutěži nastupují takřka výhradně jen baskická a katalánská mužstva. Drobnou výjimkou je nejúspěšnější tým v historii této soutěže, CH Jaca, který je z Aragonie a jemuž se letos podařilo již podvanácté celou ligu vyhrát. V historických tabulkách pak aragonský tým následují mužstva z Baskicka a poté dva nejlepší katalánské kluby, CG Puigcerdà a FC Barcelona. Občas do ligy zavítá i nějaký celek z Madridu či odjinud, nicméně například v letošní sezoně (2014/2015) se právě madridskému souboru CH Steel Acorns Valdemoro vzhledem k celkovému skóre 5:119 po osmi zápasech ve druhé fázi ligy prorazit příliš nepodařilo ...


  
Soupiska týmu CG Puicerdà, sezona 2014/2015
(Foto: www.pointstreak.com)
Španělská liga funguje svým způsobem "standardně", tedy má základní část i playoff, vede statistiky kanadského bodování a tak podobně, ale vše v poněkud menším měřítku, protože týmů je většinou maximálně deset. Základní část má jen pár zápasů, které se hrají vždy o víkendech, statistikám pak dominují jednoznačně hráči z ciziny. Tím se dostáváme k tomu, že lední hokej ve Španělsku i Katalánsku zkrátka mnoho lidí nezajímá (na zápasy chodí průměrně několik desítek, maximálně stovek diváků), živit se tím tedy moc dobře nejde.


  
Kanadské bodování sezony 2013/2014
(Foto: www.pointstreak.com)
Lední hokej je ve Španělsku v podstatě amatérský sport. Placeni jsou většinou jen zahraniční hráči, avšak ani oni nedosáhnou na žádné závratné částky - podle šikovnosti si mohou přijít na 350 až 1000 euro měsíčně. Většina hokejistů ale na svou zálibu spíše ještě doplácí. Menší týmy mají rozpočet na sezonu jen v řádech několika desítek tisíc euro, což stěží zaplatí náklady na halu, cestování a samozřejmě i výstroj. I do té tedy musí hráči většinou investovat sami. 

Zahraniční hráči dodávají španělské lize potřebné zkušenosti. Ze statistik, které vidíte vpravo, je patrné, které národy španělský/katalánský hokej inspirují nejvíce. Například nejlepší katalánský klub CG Puicerdà má ve svém kádru hned několik Slováků. V lize pak najdeme ještě i české, ukrajinské, finské či kanadské hráče.

Pakliže by se vám zachtělo nějaký ten ligový hokej v Katalánsku vidět, šanci máte již ve zmíněných městech Barceloně (Palau de Gel, kapacita 1 256 diváků, nachází se hned vedle Palau Blaugrana v areálu FC Barcelona, hned naproti stadionu Camp Nou) a Puigcerdà (Club Poliesportiu Puigcerdà, kapacita asi 1 450 diváků) vždy od října do března/dubna, kdy probíhá sezona i playoff. Na závěr dodejme, že Katalánsko má i svou vlastní hokejovou reprezentaci, avšak ta funguje podobně neoficiálně jako třeba ta fotbalová. Zatím sehrála jen tři přátelská utkání: v roce 2003 porazila 2:0 Belgii, v roce 2008 porazila 5:3 reprezentaci Baskicka a v roce 2009 naopak odvetu s Baskickem tvrdě prohrála v poměru 1:9.


* Jako perličku dodejme, že kupříkladu takové Finsko, které dnes bezesporu patří mezi světové hokejové velmoci, bylo přijato do IIHF až v roce 1928. Paradoxně tak má španělský hokej trochu delší tradici než ten finský...

Žádné komentáře:

Okomentovat