6. 6. 2015

Peseta

Slovo peseta je jistě dodnes známé komukoliv, kdo před rokem 2002 cestoval do Španělska. Peseta byla španělskou národní měnou od 19. října 1868 do 28. února 2002, kdy ji už definitivně nahradilo euro*. Jak už to ale tak s řadou bytostně španělských věcí bývá, jejich původ musíme často hledat v Katalánsku. Tam se také odehrála veškerá historie spojená právě se vznikem slavné španělské měny.

Již samotné slovo peseta pochází z katalánštiny, konkrétně z výrazu peceta, což je zdrobnělina slova peça (česky: kus, část, součástka, díl,...). V Katalánsku peceta označovala pravděpodobně již od 16. století stříbrnou minci určité hodnoty. Slovo později přešlo do španělštiny, jeho přesná definice je zmíněná ve španělských slovnících ze století osmnáctého. Na počátku 19. století byla peceta v Katalánsku oficiálním platidlem, později se používala i v celém Španělsku. Zde ale katalánská stopa nekončí.

Jak jsme již zmínili, peseta se stala oficiálním španělským platidlem v říjnu 1868. Stalo se tak po revolučních událostech ze září téhož roku. Jedním z revolucionářů, jehož změna režimu vynesla až do ministerských výšin, byl katalánský politik a ekonom Laureà Figuerola i Ballester (1816 - 1903). Figuerola se narodil ve vesničce Calaf, hluboko v katalánském vnitrozemí a již od malička prokazoval vlohy ke studiu a tendence vyznávat liberální styl života. Z mladého revolucionáře se roku 1840 stal čerstvě vystudovaný právník a jen o pár let později už byl ctihodným učitelem na Universitat de Barcelona. Po několika dalších letech se přesunul do Madridu, kde postupně pronikl do nejvyšších intelektuálních kruhů. 

Události revoluce z roku 1868 známé jako La Gloriosa vynesly Figuerolu až na post ministra financí. Jedním z jeho prvních rozhodnutí v této funkci bylo vytvoření oficiální španělské měny, standardizované dle měřítek Latinské měnové unie - tak vznikla legendární peseta. Ačkoliv byl Figuerola španělským ministrem financí jen 9 měsíců, jím zavedená peseta fungovala jako oficiální španělská měna dlouhých 133 let! Po ministerské zkušenosti rodák z Calafu ve vysoké politice zůstal - byl senátorem a později i madridským zastupitelem. Zemřel v Madridu roku 1903, pohřben však je dle svého vlastního přání na hřbitově v Gironě. Tolik tedy výrazná katalánská stopa v historii legendární španělské měny. 


*Peseta se Španělům za více než 130 let pořádně vryla pod kůži a přechod na euro byl poměrně dlouhý a nebylo nikterak snadné si na nové ceny v eurech zvyknout. I když dnes už se na pesetu postupně zapomíná, stále ještě existují lidé (i po více jak 10 letech), kteří si vše stále přepočítávají z eur na pesety. Nyní již dlouho neplatnou měnu lze ale ve španělské státní bance vyměnit až do konce roku 2020, směna se řídí kurzem přibližně 1 € = 166,386 pts.

Žádné komentáře:

Okomentovat