30. 6. 2015

Enric Miralles i Moya

Byl velkým příslibem katalánské architektury. Nesmírně talentovaný a činorodý. Držitel spousty architektonických cen, které mu starší kolegové mohli jen závidět. Člověk, který svou vášní pro architekturu mohl Barceloně vtisknout novou tvář, leč stihl to jen částečně. V červenci 2015 uplyne již 15 let od jeho předčasné smrti.

Enric Miralles i Moya (1955 - 2000) byl na konci 20. století považován za jednoho z nejlepších katalánských architektů té doby, především však za toho s nejslibnější budoucností. Osud tomu ale nepřál. Miralles se narodil roku 1955 v Barceloně a celý jeho následující život ovlivňovala architektura. Vystudoval na barcelonské Escola Técnica Superior d'Arquitectura a následně i na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Architektura se promítla skutečně do všech aspektů jeho života - kupříkladu, jeho první manželkou byla katalánská architektka Carme Pinós, se kterou společně navrhli hřbitov Cementiri Nou v Igualadě. Tento projekt dodal Mirallesovi skutečně světové renomé. 

Mercat de Santa Caterina, Barcelona
(Foto: www.barcelona.com)
Architektuře se věnuje i Mirallesová druhá žena, Italka Benedetta Tagliabue. Od první poloviny 90. let tedy katalánský architekt sdílí se svou druhou ženou nejen ložnici ale i kancelář. Vzniká EMBT - Estudi Miralles Tagliabue, ateliér se sídlem v Barceloně. V něm následně vznikají nejslavnější projekty dvojice Miralles - Tagliabue: Parc Diagonal Mar v Barceloně, radnice v Utrechtu, Mercat de Santa Caterina, budova Skotského parlamentu v Edinburghu či budova společnosti Gas Natural v Barceloně.

Miralles sám se bohužel slavnostní inaugurace řady z těchto projektů nedožil. Zemřel na rakovinu v červenci 2000. Zanechal však po sobě řadu krásných a vysoce oceňovaných budov. Jeho stopa bude ještě dlouhá léta patrná i v Barceloně, Mirallesově rodném městě. Kromě efektní přestavby tržiště Mercat de Santa Caterina se podílel na návrhu Parc Diagonal Mar, na přestavbě továrny Vapor Vell a svůj podíl měl i na olympijské tváří Barcelony (byl autorem pergol na ulici Passeig de la Nova Icària či střelnice v olympijském areálu Vall d'Hebron). Posledním z projektů Enrica Mirallese v Barceloně je pak budova společnosti Gas Natural, jež byla dokončena roku 2006.

Budova Skotského parlamentu, Edinburgh
(Foto: www.darrow.org.uk)
Budova Gas Natural, Barcelona
(Foto: www.spainhouses.net)
Více informací:

Žádné komentáře:

Okomentovat