14. 4. 2015

Badia del Vallès

  
Vlajka města Badia del Vallès
(Foto: wikipedia.org)
Na první, druhý i pětatřicátý pohled je Badia del Vallès velice obyčejným a skoro až nezajímavým městem, na jaké natrefíte kdekoliv v Katalánsku i jinde na každém kroku. Jak už to ale tak bývá, občas jen stačí změnit úhel pohledu, abychom natrefili na něco zajímavého. A v případě tohoto malého katalánského města je třeba se dívat hezky seshora.

Badia del Vallès je malé město, jež se nachází přibližně 15 km severně od Barcelony, patří tak do barcelonské metropolitní oblasti. Jeho nejbližšími sousedy jsou Barberà del Vallès, Cerdanyola del Vallès a kampus Universitat Autònoma de Barcelona (UAB). Badia del Vallès nemá žádnou slavnou ani dávnou minulost. Město původně vzniklo v 70. letech 20. století jako okrajové sídliště (nazývané Ciudad Badia) patřící ke zmiňovanému sousednímu městu Barberà del Vallès. Kolaudační párty nového sídliště se v červenci 1975 zúčastnil dokonce i (tehdy ještě princ) Juan Carlos. O 19 let později se pak Badia stala samostatným městem. Jelikož většinu obyvatel vždy tvořili především přistěhovalci z jihu Španělska, symbolem města se stal jeden z nejznámějších stěhovavých ptáků - vlaštovka.

Podíváme-li se do současnosti, Badia del Vallès se může pyšnit hned několika zajímavostmi. Kupříkladu svou hustotou zalidnění se směle rovná Barceloně a jen trochu zaostává třeba za Monakem. Badia totiž patří, co se rozlohy týče, mezi ta nejmenší katalánská města. Na ploše necelého jednoho kilometru čtverečního se tu tísní zhruba 14 000 obyvatel. Takřka všechny zdejší byty jsou "de protecció oficial", tedy jde o tzv. sociální byty. I tato skutečnost městu napomáhá k častému umístění na špici žebříčků nejchudších katalánských měst či těch s největší nezaměstnaností. Abychom se ale zmínili o něčem pozitivnějším, vězte, že Badia je vesměs klidné město, do něhož lze z kampusu UAB podniknout dobrodružný výlet skrz zahrádkářskou kolonii, která město (společně s vyschlou řekou s příznačným názvem Riu Sec a šestiproudovou dálnicí) od zmiňovaného kampusu dělí. Asi nejznámějším badijským občanem je fotbalista FC Barcelona, Sergio Busquets.
Badia del Vallès ve formě Pyrenejského poloostrova
(Foto: Google Maps)
Ještě jedna zajímavost by vám však neměla ujít. Při běžné procházce městem si ji ale jen těžko uvědomíte. Sídliště, jež bylo vybudováno ještě za časů doznívajícího frankismu, se totiž při pohledu z výšky může pyšnit velice originálním tvarem připomínajícím Pyrenejský poloostrov. Že nejde jen o náhodu, dosvědčují i vhodně zvolené názvy ulic, které svým umístěním přesně reflektují skutečnou geografickou situaci. Z východu tak sídliště lemují Avinguda de Costa Brava a Avinguda de la Mediterrània, severní bulvár nese název Avinguda del Cantàbric. Uprostřed pak nalezneme patřičně rozložené ulice jako Zaragoza, Burgos či La Mancha, zatímco západ Badie patří portugalskému místopisu - carrer d'Oporto, carrer d'Algarve... Jak si lze všimnout na fotografii z Google Maps, nechybí ani tři ulice zasvěcené Baleárským ostrovům. Pro zajímavost dodejme, že původní součástí sídliště jsou i čtyři veřejné základní školy, které jsou pro změnu pojmenovány po typických regionálních tancích: La Sardana (Katalánsko), La Muñeira (Galicie), Las Seguidillas (Kastilie) a La Jota (Aragonie a další regiony).


Více informací:

Žádné komentáře:

Okomentovat