9. 3. 2015

Aigua de València

Aigua de València (česky: Valencijská voda) je jedním z nejoblíbenějších koktejlů v katalánsky mluvících zemích. Jak již sám název napovídá, koktejl se zrodil ve Valencii, avšak historie jeho vzniku je spojená i s řadou dalších částí Pyrenejského poloostrova.

Tvůrcem Aigua de València byl galicijský malíř Constante Gil (1926 - 2009). Ten se roku 1948 vydal hledat inspiraci právě na Pobřeží pomerančového květu (Costa del Azahar), kde se nachází i město València. V letech 1956 - 2000 tu Gilovi patřil bar s názvem Café Madrid. Kromě místních umělců a bohémů podnik hned v jeho začátcích navštěvovala i skupina Basků, kteří si často objednávali "Agua de Bilbao", čímž měli na mysli nejlepší sekt k dostání. Protože je to ale časem unavilo, požádali jednoho dne roku 1959 majitele, aby jim dal nějaký nový tip. Constante Gil přispěchal s vlastním nápadem - aigua de València. Hostům nápoj tak zachutnal, že už si ho pak nechali namíchat vždycky. I tak ale po celá šedesátá léta zůstával koktejl spíše dobrým tajemstvím úzkého okruhu klientů.

Věhlasu se aigua de València dočkal až v průběhu let sedmdesátých. Dnes ho již najdete prakticky v každém baru ve Valencii i blízkém okolí, i když zdaleka ne všechny se drží originální receptury. Z čeho je tedy namíchán? 


                        
Aigua de València (Foto: thermorecetas.com)

  • cava
  • vodka
  • gin
  • cukr
  • čerstvá šťáva z valencijských pomerančů

Pokud tedy připravujeme 1 litr aigua de València, základem by měla být láhev cavy (0,7 l), přibližně 0,2 l pomerančové šťávy, panák vodky, panák ginu a cukr dle chuti. A na závěr samozřejmě promíchat a pořádně vychladit! Ve své podstatě se dnes z aigua de València ale stalo něco jako sangría - každý si ji připraví a namíchá dle své libovůle. Každopádně výše zmíněné složky by koktejl měl obsahovat vždy, jejich poměr už je pak záležitost individuální...

1 komentář:

  1. Musím říct, že jsem tento nápoj měl dostikrát i ve Valencii, ale neslyšel jsem, že by si ho někdo (ani místní) objednával jako Aigua de València, ale jako Agua de Valencia. Nehledě na to, že pochybuji, že by Galicijec nabízel Baskům nápoj s názvem v katalánštině.

    OdpovědětVymazat