8. 9. 2014

Meritxell

Meritxell je malinká vesnička v andorrské farnosti Canillo. Dohromady má jen něco okolo 60 stálých obyvatel, přesto z ní dávná legenda udělala nejdůležitější poutní místo celého knížectví...

LEGENDA O PANNĚ MARII MERITXELLSKÉ
  
Mare de Déu de Meritxell
(Foto: www.santuariodemeritxell.com)
Podle legendy kdysi dávno jednoho tříkrálového večera procházel kolem vesničky Meritxell pastýř, který mířil do nedalekého Canilla na mši. Cestou si povšiml kvetoucího keře šípkové růže. Na zemi pod oním keřem ležela nádherná dřevěná soška Panny Marie. Pastýř ji zvedl a opatrně donesl do Canilla, kde bylo okamžitě rozhodnuto, že sošku prozatím umístí na oltář a někdy v budoucnu jí vystavějí kostel. Když ale druhého dne ráno kostelník odemkl, Panna Marie zmizela...

Nalezli ji opět pod stejným růžovým keřem, na jehož místě dnes stojí meritxellská svatyně. "Jde o boží znamení. Když Panna Marie nechce být v Canillu, je to proto, že by byla ráda v našem kostele," řekli si lidé ze sousední farnosti Encamp. Další noc tedy soška strávila uzamčená na oltáři kostela v Encampu a opět měla přislíbeno, že na její počest encampští vybudují kostel nový. Ráno se však opakovala opět ta stejná historie. 

Sošku nalezli znovu pod tím samým keřem. Půda kolem keře navíc byla bez jediné vločky sněhu, ačkoliv předchozí noc se údolím prohnala pořádná vánice. "To byl zázrak," shodli se následně obyvatelé Canilla i Encampu a pochopili, že přesně zde, v Meritxell, se nachází místo, kde si soška Panny Marie přeje dlít. Společnými silami zde pak postavili malý románský kostelík zasvěcený právě Panně Marii Meritxellské. Ten je tu dodnes.

Stará svatyně Mare de Déu de Meritxell po požáru v roce 1972
(Foto: www.santuariodemeritxell.com)
Ačkoliv tato legenda není nikterak datovaná, pravděpodobně má svůj původ v 11. nebo 12. století - minimálně zmiňovaná dřevěná soška Panny Marie pochází ze století dvanáctého, navíc první písemnou zmínku o vesničce Meritxell máme z 8. ledna 1176. 
Tato původní soška si u Andořanů během staletí získala obrovskou popularitu, díky čemuž bylo vytvořeno hned několik dokonalých kopií. Naštěstí. V noci z 8. na 9. září 1972 totiž kostelík i se vším uvnitř vyhořel. Opravený je dnes součástí moderního areálu svatyně, jenž byl slavnostně inaugurován roku 1976 a jehož autorem je slavný katalánský architekt Ricard Bofill.

Panna Marie Meritxellská (Mare de Déu de Meritxell) je oficiálně patronkou Andorry od roku 1873. A od roku 1921 je 8. září (což je dle tradice den narození Panny Marie) v Andoře státním svátkem. K danému dni se datuje i vznik andorrské státní hymny, která na legendu o Mare de Déu de Meritxell odkazuje. Název vesničky Meritxell* a jeho pozdější popularizace právě díky sošce Panny Marie zapříčinily i skutečnost, že se z Meritxell stalo velice oblíbené dívčí jméno po celé katalánsky mluvící oblasti. 

Nová svatyně Mare de Déu de Meritxell
(Foto: www.santuariodemeritxell.com)
*"Meritxell" je podle katalánského filologa Joana Corominese zdrobnělina slova merig, apokopa latinského meridiem (=poledne). Pastýři tak nazývali pastviny, které byly příznivě otočeny ke slunci.

Žádné komentáře:

Okomentovat