11. 8. 2014

Santa Maria del Mar

Interiér kostela (2014)
Santa Maria del Mar - ojedinělá gotická perla v historickém centru katalánské metropole. V husté zástavbě ukrytý kostel, jenž je celému světu mnohem známější pod přezdívkou "Katedrála moře" podle stejnojmenného románu španělsky píšícího spisovatele Ildefonsa Falconese. Toť jedna z "nově objevených" barcelonských turistických atrakcí...

Kostel Santa Maria del Mar se nachází ve čtvrti La Ribera, prakticky na půli cesty mezi stanicemi metra Jaume I a Barceloneta (linka L4). Samotné místo v srdci bývalé přímořské čtvrti má za sebou bohatou kultovní historii. Již za časů Římanů zde bylo křesťanské pohřebiště, na němž dle legendy nalezla věčný klid například i jedna z barcelonských patronek, sv. Eulálie. Později tu postavili i menší kapli - tehdy se ještě místu říkalo Santa Maria de les Arenes -, podle čehož někteří usuzují, že v jeho blízkosti kdysi Římané měli arénu či amfiteátr*. Dnešní gotická perla je již od svého vzniku známá pod dnešním názvem - Santa Maria del Mar.

A právě ona neskutečná čistota katalánské gotiky je tím hlavním lákadlem kostela. Základní kámen byl položen 25. března 1329. Ona stylová čistota celé stavby tkví v jediném - kostel se podařilo postavit za neuvěřitelně krátkou dobu, konkrétně za necelých 55 let! 3. listopadu 1383 byl na vrcholek klenby dosazen poslední svorník a 15. srpna 1384 byl kostel vysvěcen. Na stavbě se podíleli takřka všichni obyvatelé čtvrti La Ribera, i proto, že kostel byl podle zřizovacích listin po dostavbě nechán zcela v jejich správě. Zvláštní uznání si zasloužili tzv. bastaixos (nosiči), kteří měli na starosti dopravu kamenných kvádrů z lodí na místo stavby. Veškerý kámen na stavbu byl těžen na Montjuïcu. V souvislosti s jeho dopravou je třeba zmínit jeden z hlavních rozporů mezi realitou a románem Katedrála moře. Zatímco v příběhu Ildefonsa Falconese hlavní hrdina, jenž patří právě mezi zmiňované bastaixos, musí kamenné kvádry nosit z Montjuïcu až na stavbu celou cestu (několik kilometrů) po souši, ve skutečnosti většinu cesty kamení urazilo po vodě a ke kostelu se neslo až posledních pár desítek metrů (moře tehdy bylo kostelu mnohem blíž než dnes). Heroický výkon hrdinných nosičů kráčejících do úmoru s těžkými balvany na zádech se však do románu hodil lépe...

Obrovská rozeta - asi nejcharakterističtější prvek
kostela Santa Maria del Mar (2014)
Ačkoliv byl kostel podle návrhu dvojice katalánských architektů (Ramon Despuig, Berenguer de Montagut) postaven za pouhých 55 let, přeci jen se do dnešní doby nezachoval v neporušené původní podobě. Nedlouho po dokončení stavby kostel přišel o původní rozetu. Došlo k tomu při velkém zemětřesení v roce 1428. Epicentrum otřesů, které podle odhadů dosáhly 6,7 stupně Richterovy škály, bylo u vesnice Camprodon, avšak následky byly patrné i v Barceloně. Zborcená rozeta měla navíc značně tragické následky, když padající kameny způsobily smrt asi 30 osob. Dnešní výrazná rozeta je dílem mistrů Pere Joana a Andreua Escudera z roku 1459. Původní kostel též neměl věže. První byla dokončena roku 1496, druhá až na počátku 20. století.

Stavu 80 metrů dlouhé a 33 metrů široké baziliky neprospěla ani častá obléhání Barcelony a řada válek, které katalánskou metropoli v průběhu staletí poznamenaly. Největší zkázu způsobila ta poslední. Ihned po vypuknutí občanské války byl kostel zapálen anarchisty (19. července 1936) a hořel po dobu 11 dní. Takový požár přežila prakticky jen samotná konstrukce a pár vitráží**, veškeré vnitřní vybavení včetně velkolepého barokního oltáře lehlo popelem. I když kostel prošel v 60. letech 20. století restauračními pracemi, interiér Santa Maria del Mar už si ponechal svůj velice střídmý ráz. Ostatně ten spolu s velkou dávkou slunečních paprsků, jež chrám každý den zaplavují milým světlem, vytvářejí vskutku neopakovatelnou atmosféru, díky níž si baziliku Santa Maria del Mar již zamilovala řada lidí.

Jak jsme již zmínili na začátku článku, "lidová katedrála" Santa Maria del Mar se po celém světě proslavila především díky románu Katedrála moře (La catedral del mar, 2006), který je k dispozici i v českém překladu. Není sice na 100% věrný historickým skutečnostem, avšak o stavbě tohoto kostela a veškerých peripetiích s tím spojených se v něm dozvíte mnoho. Naprosto nepostradatelná kniha pro ty, kteří si rádi čtou o Barceloně.

Současná další fáze rekonstrukce přivedla správce Santa Maria del Mar k nutnosti hledání nových příjmů do rozpočtu. Nakonec došli k zajímavé a originální možnosti zpřístupnit návštěvníkům střešní terasy. Netradiční zážitek výstupu na střechu kostela (no schválně, po kolika kostelních střechách jste se již procházeli?) spojeného s netradičním výhledem na Barcelonu nabídli poprvé v roce 2013 za symbolických 5 €. Rostoucí popularita Barcelony jako jedné z nejoblíbenějších evropských turistických destinací však žene ceny vstupného neustále nahoru. Na střechu Santa Maria del Mar se tak v roce 2014 dostanete za dvojnásobek (10 €, studenti 8 €); další zvýšení pro rok 2015 by ani nepřekvapilo. Návštěva Santa Maria del Mar i tak patří k těm, které byste si v katalánské metropoli neměli nechat ujít.

Pohled ze střechy Santa Maria del Mar, od loňského roku
nově přístupná turistická atrakce (2014)

*Tehdejší římská osada Barcino byla ve své době dosti velká, takže se logicky předpokládá, že se zde musela nacházet aréna nebo amfiteátr, zkrátka místo, kam se obyvatelé Barcina chodili bavit. Žádné pozůstatky se však dosud nenašly, a tak jen existuje několik teorií ohledně pravděpodobného umístění tehdejší římské arény - ta nejdiskutovanější ho situuje právě do oblasti Bornu poblíž Santa Maria del Mar.
**Velká většina vitráží, které dnes návštěvník Santa Maria del Mar vidí, je z období po občanské válce. Řada z nich na sobě nese i zajímavá poselství. Při důkladném zkoumání si lze povšimnout například vitráží, které připomínají například Olympijské hry v roce 1992 nebo fotbalový klub FC Barcelona...


Žádné komentáře:

Okomentovat