28. 8. 2014

La Tomatina

Ne všechny zajímavé tradice za sebou mají staletou historii. Typickým příkladem budiž La Tomatina, největší rajčatová bitva na světě a jedna z nejproslavenějších valencijských tradic, jež se v roce 1945 zrodila v městečku Bunyol. I přes svou relativně krátkou historii však již stihla projít bouřlivým vývojem, přičemž přišla o své lokální kouzlo a posunula se do komerční roviny.



Všechno začalo poslední srpnovou středu roku 1945 (dodnes tak La Tomatina má proměnlivé datum, vždy se ale koná poslední středu v srpnu). Bunyol v těch dnech pravidelně slaví svou festa major a od všeobecného veselí tu paradoxně nebývá daleko ani k hádkám či různým klukovinám. A právě jedna taková stála u zrodu pozdější rajčatové bitvy, kterou musela rozehnat až Guardia Civil. Tak vznikla tradice. V následujících letech se scénář opakoval - poslední srpnovou středu se hlavní náměstí v Bunyolu proměnilo v bitevní pole, které dříve či později násilně vyklidili příslušníci Guardia Civil.

I když snahy o zlegalizování této zábavy tu byly již od počátku 50. let, trvalo několik let, než se vše obešlo bez tahanic. K velké změně došlo od roku 1980, kdy se organizace ujala radnice, a tak se z původně undergroundové akce stal oficiálně hlavní tahák bunyolských oslav. V té době La Tomatina postupně začala pronikat i do španělských a posléze světových zpráv. Desetitisícové městečko na západ od Valencie se brzy mezinárodně proslavilo. Každoročně též stoupal počet návštěvníků, především těch zahraničních. V roce 2012 dosáhla La Tomatina pravděpodobně svého rekordu, kdy rajským peklem prošlo více než 50 000 účastníků. Kvůli narůstající masifikaci došlo od roku 2013 k několika omezením. Těmi hlavními je limitovaná kapacita a komercializace slavnosti. Od roku 2013 si totiž své místo v bunyolských ulicích musíte předplatit. Vstupenky stojí 10 €.

Klasickým rysem aktuálních oslav je i převaha zahraničních účastníků bitvy. Stovky Australanů, Britů či Japonců v posledních letech dodávají rajčatovým bojům nejen specifickou atmosféru, nýbrž se snaží i o další vývoj tradice započaté před lety - standardem se pomalu začínají stávat i různé kostýmy, letošním hitem byli například Strážci vesmíru. Festivalu se nyní hojně účastní i Indové, neboť před tamním publikem tuto akci proslavil bolywoodský film Zindagi na milegi dobara. La Tomatina se v posledních letech díky své mezinárodní slávě (do zpráv se dostává pravidelně i v ČR) stala inspirací pro podobné rajčatové bitvy například v asijských či latinskoamerických zemích. Vzhledem k současným měřítkům se ale La Tomatina stává i častým terčem kritiky. Přeci jen, 150 tun rajčat by se jistě dalo využít smysluplněji vzhledem k hladu, který panuje v mnoha jiných zemích světa. Jako vždy i zde platí: jeden obrázek vydá za tisíc slov, proto se do atmosféry bunyolských oslav La Tomatina můžete ponořit v následujících videích.







Více informací:

1 komentář: