28. 6. 2014

Nicolau Raurich

Při procházení po místnostech barcelonského muzea MNAC (Museu Nacional d'Art de Catalunya) by vám nemělo uniknout jméno Nicolau Raurich. Za svého života poměrně dosti úspěšný malíř, jenž sbíral jednu cenu za druhou, dnes však jen jedna z mnoha zapadlých položek na seznamu děl nejdůležitější katalánské obrazárny...

Nicolau Raurich -
Barcelona (Foto: www.museunacional.cat)
Nicolau Raurich (1871 - 1945), barcelonský rodák, totiž patřil k těm nejnenápadnějším katalánským malířům svého období. Platí to i dodnes, jelikož na jeho obrazy i přes jejich nespornou kvalitu galerie návštěvníky bohužel vůbec nelákají.

O soukromém životě tohoto malířského introverta mnoho nevíme. Důležitým obdobím pro jeho umělecký rozvoj byl dlouhý pobyt v Římě (1895 - 1899). V té době už ale též vystavuje a získává první kladné ohlasy. Své první oficiální ocenění si připsal roku 1894 na výstavě v Portoriku, v následujících desetiletích pak jen přidával další úspěchy po celé Evropě. I přesto ale nevplul do všeobecného povědomí tak, jako se to podařilo jiným tehdejším katalánským malířům (Rusiñol, Utrillo, Casas) Po návratu z Říma se už jen naplno oddává malování a víceméně se uzavírá před světem. Tráví dlouhé týdny zavřený v ateliérech (Gavà, Sant Pol de Mar) a tvoří. Co se týká zařazení do některého ze stylů, Raurich patří mezi postmodernisty a impresionisty. Asi nejvíce se proslavil jako krajinář, jeho nejznámějším obrazem je Pantans de Nemi (1897), velkou hodnotu mají také obrazy krajin z jeho pobytu ve zmiňovaném letovisku Sant Pol de Mar.

Nicolau Raurich - Mar llatina (Foto: www.museunacional.cat)
  

Žádné komentáře:

Okomentovat