20. 6. 2014

L'ou com balla

  
L'ou com balla
(Foto: Barcelona 2014
© Editorial Mediterrània)
Jednou z mnoha zvláštních a unikátních katalánských tradic je L'ou com balla (Tančící vejce). Tentokrát jde o tradici ryze barcelonskou, jelikož podle všeho vznikla právě v místní katedrále někdy během 15. století. Má přímou souvislost s katolickým svátkem Božího Těla, který, protože jde o svátek pohyblivě závislý na Velikonocích, vychází každý rok na jiné datum. V roce 2014 to bylo 19. června, v roce 2015 připadá Boží Tělo na 4. června, v roce 2016 na 26. května a v roce 2017 na 15 června atd., zkrátka vždy 60 dní po velikonoční neděli.

A o co tedy jde? Vyprázdněné a voskem utěsněné vajíčko se vloží do vodotrysku fontán a tam se díky Coandaovu efektu krásně nechá nadnášet a doslova tancuje, aniž by spadlo. do nevypočitatelného rytmu vody. Fontány bývají navíc honosně nastrojeny květinami a ovocem, které vizuální efekt ještě umocňují. Jde tedy spíše o jakousi "pasivní" tradici, ale především děti na tancujícím vajíčku mohou oči nechat.

Vzhledem ke svázanosti se zmiňovaným katolickým svátkem má Tančící vejce formálně symbolizovat eucharistii, nicméně všeobecně má představovat především plodnost a znamení dobré budoucnosti.

Ačkoliv se tradice zrodila v barcelonské katedrále, v současnosti ji v katalánské metropoli lze spatřit i na dalších místech (Casa de l'Ardiaca, Monestir de Jonqueres, Ateneu Barcelonés, Reial Acadèmia de Bones Lletres, Museu Frederic Marès, Poble Espanyol,...). Velká popularita tento zvyk Božího Těla rozšířila i do dalších katalánských měst (např. Tarragona, Lleida, Solsona, Igualada, Sitges a další). Jak přesně L'ou com balla vypadá, si můžete udělat dobrou představu na následujícím videu.



Žádné komentáře:

Okomentovat