5. 1. 2014

Catalunya 2014

Mnohými nedočkavě vyhlížený rok 2014 je již několik dní realitou. Řada z nás snad i právem očekává, že bude opět o něco lepší, než byl rok právě uplynulý. Koneckonců, pokud rok 2013 nesplnil naše očekávání, vždy se můžeme vymluvit na onu dle pověr nešťastnou třináctku, která nás v kalendáři provázela každičký z oněch 365 minulých dnů. Letos však již takový prostor k výmluvám nemáme.

Katalánsko do roku 2014 vstupuje s velkými nadějemi. Uplyne 300 let od bolestného pádu Barcelony, jenž znamenal na dlouhou dobu konec katalánských svobod, institucí a privilegií. Stín onoho data, 11. září 1714, provází Katalánsko dodnes. Ne nadarmo, i když podivuhodně, se z něj stal katalánský národní svátek. Podivuhodně proto, že většina národů si státním svátkem připomíná svůj vznik. Katalánsko zatím svůj vlastní stát nemá, ale snad právě proto si každý rok při pomyšlení na onu porážku znovu uvědomí, jaká by měla být jeho budoucnost. Letos uplyne 300 let od onoho okamžiku a Katalánci, zdá se, konečně přešli od slov k činům. Kterak slíbila na konci roku 2012 zvolená vláda, v letošním roce by obyvatelé Katalánska měli dostat šanci vyjádřit se v referendu (9. listopadu 2014) k budoucímu směřování země.

Není zatím jisté, jak se nakonec k referendu postaví španělská strana, dá se nicméně očekávat, že dokud to půjde, bude se snažit ho blokovat. A to přitom ještě zdaleka není jasné, jak by takové hlasování dopadlo. Dosavadní průzkumy veřejného mínění rozhodně žádné drtivé vítězství příznivců katalánské nezávislosti nepředpovídají. A i v případě, že se tak stane, k případné nezávislosti povede i tak ještě dlouhá cesta. Tak či onak by se letošní rok měl stát tím, v němž si Katalánci rozhodnou o své budoucnosti. Tři sta let poté, co boj o ni už jednou prohráli.

S velkými očekáváními se i na těchto stránkách vrháme do roku 2014. Brzy po jeho začátku se přehoupneme přes 25 000 návštěv a jen o něco později i přes 200 publikovaných článků. A i pro letošek je nachystána řada novinek patrných od února. Některé z nich jsou zatím velice tajné, ale můžeme přislíbit například lehký náhled do tajů krásného a hrdého jazyka, kterým jest katalánština a nějaké kapitoly z katalánské literatury. Kromě toho se budeme více vydávat do nejrůznějších koutů Països Catalans i do dosud neprobádaných uliček Barcelony. A vzhledem k současné situaci se letos o něco více zaměříme i na katalánskou historii a politiku. Tak nějak by měl vypadat náš katalánský rok 2014. Snad ku vší spokojenosti čtenářů.

VISCA CATALUNYA!

2 komentáře:

  1. Přeji blogu vše nejlepší do nového roku a ať jsou tu nadále tak pěkné články! :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji, snad se budou líbit, už se jich spousta připravuje :-)

      Vymazat