21. 1. 2014

Boixos Nois

  FC Barcelona na rozdíl od některých jiných evropských či latinskoamerických velkoklubů není nikterak proslavená svými hooligans. To ale neznamená, že žádné nemá. I v souvislosti s Barçou se najde pár ostrých hochů, kteří se pod záminkou lásky k barvám blaugranas rádi vrhají do nejrůznějších výtržností. Ani zdaleka nedosahují věhlasu kupříkladu tureckých, chorvatských, polských či anglických rowdies, nicméně i tak za sebou již pár drsných akcí mají. Seznamte se s Boixos Nois...

Boixos Nois (česky: Blázniví kluci) jsou pravděpodobně těmi nejradikálnějšími fanoušky FC Barcelona. Jejich historie začíná v létě 1981. Tehdy šlo ještě o levicově zaměřené chuligány s jasnou orientací na katalánskou nezávislost. Silný nacionalismus coby jeden ze základních pilířů podobných skupin tedy hrál svou roli i v případě Boixos Nois. V druhé polovině 80. let se pak ideologický záběr této skupiny začal přesouvat doprava. Na počátku 90. let už šlo o klasické ultras - skinheadi a neonacisté začínají tvořit jádro Boixos Nois. Od roku 1991 je též zcela patrná radikalizace a rostoucí násilí. Kromě mnoha rasistických útoků, které skončily "jen" zraněními, mají Boixos Nois na svém kontě minimálně i jednu oběť. Členové nejtvrdšího jádra, kteří jsou známi pod označením "casuals", pak mezi své aktivity řadí třeba prodej drog, kšeftování se zbraněmi apod. Netřeba ani zmiňovat mnohé výtržnosti během zápasů samotných.

I přesto ale prakticky během celých devadesátých let měli Boixos Nois coby oficiální penya barcelonista určitou podporu klubu a do značné míry i jistou úctu vedení FC Barcelona. To se změnilo až s příchodem Joana Laporty v roce 2003. Laporta v rámci své funkce prezidenta FC Barcelona zakázal Boixos Nois vstup na stadion a ačkoliv si kvůli tomu užil své, právě díky němu dnes Camp Nou patří v tomto ohledu mezi nejbezpečnější stadiony v Evropě. Už deset let se tak o katalánských hooligans ve světě příliš neví. Nadále však existují. 

Jako každá skupina ultras i Boixos Nois mají mezi fotbalovými rowdies své spojence (Standarte Bremen - ultras Werderu Brémy) a nepřátele na život a na smrt (Brigadas Blanquiazules - RCD Espanyol; Ultras Sur - Real Madrid). Většina příznivců a členů Boixos Nois se nerekrutuje pouze z Barcelony, mnoho lokálních skupin lze nalézt po celém Katalánsku či v ostatních částech Španělska. Doba jejich největšího řádění však snad již dávno minula.

Žádné komentáře:

Okomentovat