31. 12. 2013

Home dels nassos

Katalánské Vánoce jsou již docela známé svými podivnými rituály, nicméně i konec roku je v katalánském pojetí pln prapodivných tradic. Jednou z těch nejzvláštnějších je Home dels Nassos (česky: Nosatý muž), tradice, která dodnes přežívá v Katalánsku i v některých dalších částech Pyrenejského poloostrova (La Rioja, Aragón,...).

Home dels Nassos je postavičkou z katalánských mýtů a legend. Má prý tolik nosů, kolik dní je v roce, avšak je možné jej zahlédnout, kterak se prochází po ulicích, pouze v jeden jediný den - 31. prosince. Alespoň takto se legenda vypráví malým dětem, aby na konci roku zpola vyděšeně hledaly chlapíka s 365 nosy. Home dels Nassos je však charakteristický ještě jednou "magickou" vlastností -  totiž, že má vždy jen tolik nosů, kolik dní chybí do konce roku! Na Silvestra mu tak zbývá jeden jediný... :-)

Především v Katalánsku (ale třeba i na Mallorce) se dodnes tato tradice udržuje a je samozřejmě spjatá s celou řadou různých kulturních událostí, ať už průvodů rozhazujících karamelky nebo čím dál populárnějších silvestrovských běhů s přítomností onoho Nosatého muže.  Protože by této mytologické postavě bylo samotné zcela jistě smutno, legendy stvořily i dnes mnohem méně známou ženskou verzi této tradice - Dona de les Orelles (česky: Ušatá žena). Princip je stejný. Tato žena má tolik uší, kolik dní zrovna chybí do konce roku. Je tedy celkem logické, že má ve zvyku nechat se zahlédnout jediný den v roce - 30. prosince. Tehdy do přelomu roku zbývají dva dny. Dona de les Orelles má ten den už jen dvě uši. Jak jinak....
Žádné komentáře:

Okomentovat