8. 11. 2013

Remedios Varo

V rodné zemi dnes dosti zapomenutá, naproti tomu ve své adoptivní vlasti vroucně vzpomínaná ještě 50 let po své smrti. Surrealistická malířka Remedios Varo možná stále ještě na své velké historické docenění čeká. A spolu s ní čeká možná i její rodné katalánské městečko, aby se, až nastane vhodný čas, ke své rodačce přeci jen trochu víc hlásilo*.

  
Remedios Varo (1958)
(Foto: www.jornada.unam.mx)
Remedios Varo se narodila 16. prosince 1908 v tehdy zhruba dvoutisícovém městečku Anglès, jež leží necelých 20 km západně od Girony. Jak už tomu často bývá, v Katalánsku se narodila spíše náhodou - její otec pocházel z Andalusie a matka z Baskicka; Rodrigo Varo byl inženýr, a tak poměrně často cestoval po celém poloostrově. Léta 1908 - 1913 jeho rodinu zastihla v Katalánsku. I když tedy malá Remedios svých prvních 5 let života prožila právě v Anglès, na dlouhou dobu šlo o její jediný kontakt s Katalánskem.

Díky zaměstnání svého otce i Remedios během svého mládí zcestovala kus Španělska, svá studentská léta prožila v Madridu. Kromě uměleckého vzdělání se jí tu dostalo i prvních skutečných kontaktů s tehdejší španělskou uměleckou elitou. 

Po studiích a zhruba ročním pobytu v Paříži se vrací do země svého dětství - na počátku 30. let se usazuje v Barceloně (jednu dobu bydlí například na náměstí Plaça de Lesseps) a zde také začíná skutečně tvořit. Tato tvůrčí idylka však netrvá dlouho a i život Remedios Varo (stejně jako životy dalších milionů lidí) změní španělská občanská válka. Po útěku do Francie se rozhodne pro nový (exilový) život  na druhé straně oceánu. A tak začíná její mexická etapa - ta nejúspěšnější alespoň z uměleckého pohledu určitě.

Po několika cestách v rámci Latinské Ameriky se malířka definitivně usadila v Mexiku, kde si záhy vyzískala slušné renomé a zařadila se do vrcholných uměleckých kruhů po bok malířů jako Frida Kahlo nebo Diego Rivera. V posledních deseti letech svého života se ocitla na svém malířském (surrealistickém) vrcholu, který skončil až předčasnou smrtí katalánsko-mexické umělkyně na infarkt v roce 1963. Zvláště období 1953 - 1963 se stalo tím, v němž namalovala svá nejznámější díla. V Evropě tehdy platila jen za jednu z mnoha již zapomenutých avantgardních umělců, ovšem v Mexiku jí její tvorba přinesla určitou slávu a uznání. Takové, že letos, 50 let po její smrti, si ji studenti největší mexické univerzity UNAM vybrali jako hlavní "můzu" letošních oslav Día de los Muertos. Ve svém milovaném Mexiku tak duch Remedios Varo žije i nadále. Možná to někdy bude platit i o jejím rodném Španělsku (Katalánsku).

*I přesto ale právě na obecních stránkách Anglès najdeme jednu z nejpřehlednějších a zároveň nejpodrobnějších biografií polozapomenuté malířky.

Žádné komentáře:

Okomentovat