27. 11. 2013

Katalánští motocykloví šampioni 2013

Katalánci v současnosti vynikají především ve dvou světově prestižních sportech. Prvním z nich je samozřejmě fotbal, přičemž kromě skvělých katalánských hráčů (Xavi, Víctor Valdés, Gerard Piqué, Cesc Fàbregas a mnoho dalších) je v tomto ohledu hlavní výkladní skříní klub FC Barcelona. Tím druhým sportem jest motorismus, přesněji Mistrovství světa silničních motocyklů, kteréžto zahrnuje 3 prestižní kategorie: MotoGP, Moto2 a Moto3. V těchto soutěžích jsou Katalánci skutečnou světovou velmocí, ačkoliv se o tom tolik nemluví, jelikož při jejich triumfech hraje španělská hymna a vlaje španělská zástava.

I přesto však je třeba podotknout, že letošní mistři světa všech tří zmiňovaných kategorií pocházejí z Katalánska. Všechny tři novopečené šampiony si představíme, ale ještě předtím nezaškodí zmínit všechny Katalánce, kteří letos nastoupili do závodů MotoGP, Moto2 či Moto3. V potaz bereme jen závodníky skutečně narozené v Katalánsku; početnou španělskou kolonii ve světovém šampionátů však tvoří i jezdci z ostatních Països Catalans, kupříkladu: Jorge Lorenzo (Mallorca), Hèctor Barberà (València), Nico Terol (València), Sergio Gadea (València) a Lluís Salom (Mallorca).

Motocykloví závodníci původem z Katalánska:
MotoGP: Marc Márquez, Dani Pedrosa, Aleix Espargaró, Ivan Silva
Moto2: Pol Espargaró, Toni Elías, Ricard Cardús, Jordi Torres, Àlex Pons, Esteve Rabat.
Moto3: Maverick Viñales, Isaac Viñales, Àlex Rins, Àlex Márquez.

MARC MÁRQUEZ (MotoGP)
Nejzářivější hvězdou katalánského motoristického nebe je v současnosti bezesporu Marc Márquez. Aktuální mistr světa v MotoGP se narodil 17. února 1993 v městečku Cervera. Ve svých dvaceti letech toho ve světě burácejících motorek už mnoho dokázal a ještě víc se od něj čeká. Ani se není čemu divit, stačí stručný pohled do statistik...

Márquez naskočil do světa 125cc v roce 2008 a o dva roky později, tedy ve své třetí sezoně, tuto kategorii ovládl. V roce 2011 postoupil do Moto2. V ten samý rok byl celkově druhý a v sezoně 2012 již slavil mistrovský titul. Jeho forma však graduje. Zatímco v současné Moto3 potřeboval k titulu 3 sezony, v Moto2 to byly jen dvě. Letos debutoval v MotoGP... A stal se šampionem, poměrně logicky nejmladším v historii. Navíc ve své premiérové sezoně v dané kategorii. Co dodat? Ve svých dvaceti letech má na svém kontě 3 tituly mistra světa (po jednom z každé kategorie), během šesti sezon v soutěžích mistrovství světa odjel celkem 96 závodů, z nichž 32 vyhrál a v 55 stál alespoň na stupních vítězů. Jinými slovy, jen ta nejslibnější budoucnost pravděpodobně čeká na tohoto katalánského závodníka.


POL ESPARGARÓ (Moto2)
Narodil se 10. června 1991 v Granollers. Motorky určují prakticky celý jeho život, už jen proto, že i jeho o dva roky starší bratr Aleix je závodníkem. Aleix sice jezdí dokonce o třídu výš - MotoGP - avšak zatím je to jeho mladší bratr, jenž zastiňuje svého sourozence. Pol Espargaró poprvé závodil již ve svých 4 letech a do nejprestižnějšího světového šampionátu (v kubatuře 125cc) nahlédl poprvé v roce 2006. A je třeba dodat, že vskutku hvězdně. Na divokou kartu v domácí GP Katalánska startoval ve věku 15 let a 8 dní a jelikož závod dokončil na 13. místě, stal se vůbec nejmladším jezdcem na bodech v historii. Pravidelně pak do závodů nastupoval od GP České republiky v tom samém roce. Ve "stopětadvacítkách" jezdil až do sezony 2010, v níž skončil celkově třetí (vítězem se tehdy stal Marc Márquez).

Od sezony 2011 se objevuje v kategorii Moto2, v níž v roce 2012 stanul na celkovém druhém místě (opět ho porazil krajan Marc Márquez). Letos však již nic neponechal náhodě a pro vítězství v šampionátu si dojel s poměrně hodně solidním náskokem (Márquez se přesunul do MotoGP :-) ). Katalánskou nadvládu ve třídě Moto2 potvrdil i letos celkově třetí příčkou rodák z Barcelony, Esteve Rabat.


MAVERICK VIÑALES (Moto3)
Opravdu nejdominantnější postavení letos Katalánci měli v kategorii nejnižší - Moto3. Šampiona Mavericka Viñalese na stupně vítězů doprovodili: druhý - Àlex Rins a třetí Lluís Salom (Mallorca). Čtvrtý skončil Àlex Márquez. Kompletní čtveřice nejlepších v Moto3 pro rok 2013 tedy mluví katalánsky...

Maverick Viñales je nejmladším z trojice šampionů. Narodil se 12. ledna 1995 ve Figueres, ale bydlí v městečku Roses. Jako všichni současní mistři světa i on začal se závoděním velice brzy - ve 3 letech. Debutoval ve 125cc (dnes Moto3) v roce 2011 a již od prvního závodu všechny udivoval svou ohromnou jezdeckou vyzrálostí. Své první vítězství si užil již ve čtvrtém závodě kariéry (GP Francie 2011) a hned poté ho stvrdil i druhým místem v následující GP Katalánska. Ve své premiérové sezoně nakonec skončil na parádním třetím místě v celkové klasifikaci. Stejný celkový výsledek zopakoval i o rok později, přičemž se mu podařilo vyhrát například i v domácí GP. 


Hlavně díky úchvatnému začátku letos již nic neponechal náhodě a urval si pro sebe titul mistra světa pro rok 2013. Jako většina šampionů se vydává hledat novou výzvu do vyšší kategorie. V sezoně 2014 bude závodit v Moto2 v týmu Sita Ponse. Jen pro zajímavost uveďme, že Moto3 o jméno Viñales tak úplně nepřijde - v dané kategorii totiž závodí ještě Maverickův bratranec Isaac.


Žádné komentáře:

Okomentovat