26. 10. 2013

Tortosa

Možná je to jen zdání, ale cesta do Tortosy může na člověka působit poněkud neutěšeně. Snad i lehce depresivně, především pokud jedete vlakem. To vše ještě umocní místní nádraží, tedy přesněji jeho polovina. Ta druhá leží ladem oddělená od té aktivní nedávno zbudovaným chodníkem. Je to jednoduché, tady zkrátka koleje končí. Jako by chtěly říct: "Vítejte na konci světa!"
Tortosa (2013) - Řeka Ebre
Tak hrozné to samozřejmě s Tortosou není. Stačí jedna delší procházka do místní industriální-okrajové čtvrti a natrefíte i na McDonalds. Tortosa je hlavním městem komarky Baix Ebre a v podstatě jde o jediné pořádné katalánské město na jih od Tarragony. Žije tu okolo 35 000 obyvatel a kromě krásné přírodní scenérie jsou zde nejvíce hrdí na svou bohatou minulost. Město se sice nenachází u moře, avšak drží si velice strategickou pozici na břehu velké řeky Ebre a směrem do vnitrozemí. Tortosa byla pravděpodobně v minulosti hlavním městem za časů Iberů. Tehdy šlo především o kopec, na němž je dnes hrad Castell de la Suda. Za časů Římanů se město jmenovalo Dertosa, od roku 714 však patřilo dobyvačným Maurům, kteří ho přejmenovali na "Turtusha". Za muslimských dob Tortosa jednoznačně vzkvétala, byla hlavním městem jedné z taif (muslimská království) a stala se důležitým přístavem a loděnicí.

Rozkvět města pokračoval i po znovudobytí křesťanskými silami. Proto lze v Tortose dodnes najít mnoho památek z různých epoch patřících různým kulturám. Středověk byl pro Tortosu asi nejlepším obdobím historie. Důležitá strategická pozice se městu nejvíce vymstila paradoxně až v uplynulém století. Během občanské války ji k nepoznání rozbombardovaly frankistické letky. I když je dodnes Tortosa plná rozpadlých domů, za ty dlouhé desítky let se již většina ran na tváři města podařila zacelit. I přes zmiňované drtivé bombardování si však uchovala několik cenných památek, které jsou dnes hlavním lákadlem turistického ruchu v oblasti (plus delta řeky Ebre). Kromě biskupského a několika dalších paláců jsou nejvýznamnějšími pamětihodnostmi Catedral de Tortosa a Castell de la Suda.


CATEDRAL DE TORTOSA
  
Catedral de Tortosa (2013)
Katedrála v Tortose je jaksi vklíněna do úzkých uliček starého města, jen kousek od řeky. Ačkoliv je krásná, právě hustá okolní zástavba výrazně umenšuje onen pocit velkoleposti, který katedrály v lidech často vyvolávají. Paradoxně nejlépe je na ni vidět až z kopce, kde se nalézá Castell de la Suda, v uličkách starého města se totiž může velice lehce stát, že katedrálu minete zcela bez povšimnutí. 

Jedinou výjimkou je asi její zadní strana, u níž je vybudováno malé nádvoří, odkud fotografií lační turisté mohou alespoň trošku ukojit své choutky. Současná katedrála je v gotickém stylu a začala se stavět roku 1347 na pozůstatcích předchozího románského kostela. Vysvěcena byla však až léta páně 1441 a současná barokní fasáda pochází z roku 1757. Tak už to zkrátka u katedrál bývá. 


CASTELL DE LA SUDA
  
Castell de la Suda - Tortosa (2013)
Několik strmých cest vede na z dálky nenápadně působící kopeček nad centrem Tortosy. Jsou to cesty příjemné i poněkud temně vyhlížející, všechny však vedou k úchvatným rozhledům na okolí města. A že je co pozorovat! Město jako na dlani, mohutná řeka Ebre a nedaleko tisícové vrcholky, které spolu s lehce podmračenou oblohou a svěžím větrem dávají místu dramatický výraz. 

Castell de la Suda je ostatně i jednou z nejstarších památek v Tortose - o jeho strategické pozici již byla koneckonců řeč. První pevnost tu začali stavět již Římané, avšak až maurští nájezdníci tu vybudovali dokonalou obrannou bestii. Kromě této pevnosti jsou totiž i jí podobné na ostatních kopcích. Šlo tak o důkladný obranný systém mnoha předsazených hradeb s hlídkami. Místo se po vyhnání Maurů zalíbilo i aragonským králům, kteří si z něj udělali častou letní rezidenci. Během středověku se tedy na kopci důkladně rozšiřuje, přistavují se nové sály a tak dále. Kromě úžasných vyhlídek z místních hradeb se zde v dnešní době můžete i ubytovat - z původního hradu je čtyřhvězdičkový hotel. I přes tento turistický potenciál těžko najdete v Tortose klidnější a krásnější místo.


Čistě turisticky se vše důležité v Tortose nachází na stejné straně řeky jako dvě výše zmiňované památky. Obě půlky města spojují dva mosty - ten červený, nyní jen pro pěší, patřil dříve ke zrušené železniční trati. Kromě centra města za zmínku stojí i okolí ulice Avinguda de la Generalitat. Na ní se nachází mnoho příjemných penzionů, které vás pozitivně naladí na průzkum města samotného. Všude je to kousek, do deseti minut jste tam, kde být potřebujete. Tortosa je rozhodně velice osobitým místem, jehož kouzlo vás nadchne. Pro více informací: Tortosa Turisme.

Tortosa (2013)

1 komentář:

  1. He llegit en interès l'article sobre la meua ciutat, bonica i estimada, pero també decadent. De vegades penso, com diria Espriu, "Que cansat estic de la meva covarda, vella, tan salvatge terra, i com m’agradaria allunyar-me’n, nord enllà..." Salutacions! Pozdrav v Tortose!

    OdpovědětVymazat