8. 10. 2013

Sabadell

  
Sabadell (2011)
Sabadell patří se svými více než 200 000 obyvateli mezi největší katalánská města. I když nejde o zrovna turisticky založené místo, přesto návštěvníkům nabízí mnoho zajímavého. Město, které se může chlubit historickými i moderními stavbami, vlastním letištěm, několika významnými katalánskými bankami a v dohledné době možná i svým vlastním "minimetrem".

Jedno ze dvou hlavních měst komarky Vallès Occidental (společně s Terrassou) naleznete zhruba 20 - 25 km severně od Barcelony. Jelikož se nachází přeci jen již kousek ve vnitrozemí, všeobecně tu bývá chladněji než na pobřeží - přes zimu tu teplota klesá i pod nulu (a to i po dobu až několika týdnů, zatímco v nedaleké Barceloně se jedná jen o pár dní v celém roce). Sabadellem protéká řeka Ripoll. Kromě mnoha industriálních zón ho obklopují i sousední města Barberà del Vallès či Sant Quirze del Vallès.

Ačkoliv si Sabadell své místo v historii vysloužil především v období industriální revoluce, lidé se v tomto koutu světa usazovali odedávna. Archeologické nálezy dokazují přítomnost člověka již před sedmi tisíci lety a před přibližně třemi tisíci lety bylo toto místo důležitým zemědělským a pasteveckým centrem. S příchody různých národů Sabadell pomalu a konstantně rostl, svou důležitost si uchoval i během středověku, avšak na jeho konci došlo k velkému zejména populačnímu propadu. K velkému růstu se Sabadell vrací až během 18. století. Je to ale jen předzvěst a slabý odvar brzkého rozmachu průmyslové revoluce.

19. století bylo pro Sabadell zlomovým. Stal se jedním z nejdůležitějších průmyslových center v Katalánsku. Dokonce se mu přezdívalo Katalánský Manchester díky obří textilní produkci. První parní stroj zde měli v roce 1838. Počet obyvatel během onoho století stoupá z 2 000 na 23 000, město se tedy obrovským způsobem rozvíjí do všech směrů, staví se vlaková trať do Barcelony. Roku 1877 oficiálně získává statut města. Významné buržoazně-dělnické centrum potřebuje v bujícím kapitalismu také své finanční domy - v lednu 1859 vzniká Caixa d'Estalvis de Sabadell (nejstarší katalánská instituce tohoto druhu) a v poslední prosincový den roku 1881 se rodí i jedna z nejsilnějších současných katalánských bank, Banc Sabadell. Obrovský populační růst však nebyl pouze otázkou 19. století. Sabadell si svou industriální podobu budoval neustále, a tak se stal velkým lákadlem pro mnoho přistěhovalců z Extremadury, Andalusie a Murcie i o sto let později. Pro ilustraci snad postačí dva údaje o počtu obyvatel: 59 000 v roce 1950 a 159 000 (!) v roce 1970. Tomu se říká růst! V posledních desetiletích se navíc městu úspěšně podařilo nezaspat dobu a proměnit se z průmyslového centra v důležité sídlo sektoru služeb.

Tato bohatá historie zde zanechala mnoho zajímavých staveb z různých dějinných epoch. Natrefíte tu tak na architekturu z 15. a 16. století, ale také na mnoho staveb patřících do katalánského modernisme, logicky především řadu průmyslových památek - komíny, fabriky, budovy bank, sídla průmyslníků apod. Milovníky skutečně moderní architektury pak nadchne spíš tzv. Eix Macià - dnešní ekonomická tepna města Sabadell plná vysokých prosklených železobetonových budov. Jak již také bylo řečeno, dlouhá desetiletí má město vlakové spojení s Barcelonou - v současnosti v podobě linky S2 katalánských drah FGC. Na tuto linku má navazovat i projekt pěti stanic rozmístěných přímo v podzemí Sabadell (tzv. Metro de Sabadell). Kopat a hloubit se začalo v roce 2006, loni však byla stavba pozastavena kvůli přetrvávající finanční krizi. Nyní se opět vesele pokračuje, a tak by podle stávajících plánů měl v roce 2016 Sabadell slavnostně odhalit své "minimetro". Již od roku 1934 se Sabadell může chlubit i vlastním letištěm, ačkoliv běžnými leteckými linkami se na něj nedostanete. Slouží spíše jako všeobecné civilní i nákladní letiště, pokud bydlíte v Katalánsku a vlastníte nějaké to privátní letadýlko, máte ho nejspíš ustájené právě na sabadellském letišti.


Sabadell (2011)

Žádné komentáře:

Okomentovat