24. 10. 2013

El cant dels ocells

Slavný projev, který Pau Casals přednesl v sídle OSN, slaví právě dnes již 42 let. V minulém článku jsme si ukázali projev samotný, ale chybí nám stále ještě náhled na Casalse coby hudebníka. Onu druhou polovinu slavného projevu, v níž Casals nechává promlouvat už jen svou hudbu, si pustíme za okamžik. A co jiného by velký katalánský patriot mohl hrát, než slavnou katalánskou lidovou píseň - El cant dels ocells.

EL CANT DELS OCELLS (česky: Zpěv ptáků)
Jde o tradiční lidovou píseň dávného a neznámého původu. Váže se především k období Vánoc, protože její text (především ta nejznámější verze) opěvuje krásy přírody při narození Ježíše. O to ale už dnes nejde. Tato lidová píseň totiž nezná pojmy "před Kristem" a "po Kristu", nýbrž "před Casalsem" a "po Casalsovi". Právě Pau Casals byl tím, kdo ji obrovským způsobem zpopularizoval v její instrumentální verzi. Hrál ji vždy na úvod každého koncertu od dob svého vyhnanství po konci občanské války.

V rámci zmiňovaného projevu v OSN ji Casals zahrál dokonce před celým světem. Od té doby se El cant dels ocells stal symbolem míru a svobody po celé planetě. V Katalánsku kromě toho i symbolem národním. Jak ostatně sám Casals mnohokrát prohlásil: "El cant dels ocells je melodie, jež se zrodila z duše katalánského lidu." Tak tady je...

Žádné komentáře:

Okomentovat