26. 8. 2013

Plaça de Lesseps

Cedule "Plaça de Lesseps"
na fasádě domu Cases Ramos
Plaça de Lesseps - i přes množství přestaveb stále emblematické náměstí. Místo, kde se zrodilo městečko Gràcia. A ačkoliv Lessepsovo náměstí nepatří dnes ani zdaleka mezi ty nejmalebnější ve čtvrti, tuctové rozhodně není. Má své osobité kouzlo (jak jen ho dopravní tepna může mít...).

Jednou z prvních věcí, které člověka na tomto náměstí zaujmou, je samotný jeho název. "Lesseps" - může to být cokoliv, ale příliš katalánsky to nezní. Odborníci na diplomacii však možná již tuší. Náměstí totiž nese jméno francouzského diplomata a podnikatele Ferdinanda de Lesseps (1805 - 1894). Lessepsovo jméno zůstane asi navždy spojeno především se dvěma klíčovými světovými průplavy. V roce 1858 se mu podařilo prosadit stavbu Suezského průplavu, který byl dokončen o 11 let později a přinesl Lessepsovi všeobecnou slávu, uznání a v neposlední řadě i solidní bohatství. Lesseps byl ovšem vizionář, a tak, místo aby si užíval klidného stáří, roku 1880 vytvořil projekt Panamského průplavu. Ten mu však přinesl spíše hořký pád. Stavba se příliš nedařila, sesuvy půdy a malárie připravily o život tisíce dělníků a společnost, která pod Lessepsovým vedením průplav stavěla, brzy zkrachovala. Panamský průplav nakonec zprovoznili až Američané roku 1914.

Mezi zastávky Lessepsovi diplomatické kariéry patřil i francouzský konzulát v Barceloně. V katalánské metropoli působil v letech 1842 - 1848. A svou stopu v dějinách města rozhodně zanechal. Brzy po svém jmenování do funkce vypukla v Barceloně vlna nepokojů způsobená násilnými odvody do řad španělské armády a zvýšením daní. Španělské vojsko se rozhodlo rozhořčené obyvatele Barcelony pořádně zchladit, a tak na příkaz generála Espartera došlo k bombardování města z pevnosti na Montjuïcu. Výsledkem bylo několik stovek zbořených či poničených budov a desítky zmařených životů. Lesseps v daném období organizoval pomoc všem francouzským občanům, když si však uvědomil rozsah tragédie, jeho pomoc se zaměřila na všechny obyvatele Barcelony. Sám se setkal s generálem Van Halem, jenž útok řídil, a jako zdatný diplomat dosáhl okamžitého konce bombardování a propuštění mnoha zadržených výtržníků.


Právě toto pevné semknutí s katalánskou metropolí bylo hlavním impulzem k tomu, aby od roku 1895 tehdejší náměstí Plaça dels Josepets (Lesseps v jedné z budov na náměstí ostatně během svých konzulských let sídlil) neslo jméno francouzského diplomata. 

Plaça de Lesseps (1960)
(Foto: Barcelona Desapareguda)
Původ náměstí sahá až do 17. století, je totiž spojen s nejcharakterističtější a nejstarší místní stavbou - kostelem L'església de la Mare de Déu de Gràcia i de Sant Josep, ačkoliv mnohem známějším je pod klasickým názvem Els Josepets. Ten byl vystavěn v letech 1658 - 1687 společně s přilehlým klášterem, který ale dnes již neexistuje. Kolem kostela postupně rostly malé domečky či poctivá kamenná venkovská sídla. A tak jednoduše se na sklonku 17. století zrodila Gràcia. Zatímco stárnoucí domy vždy po čase nahrazovaly nové a vyšší stavby, kostel zůstává pořád stejný. Samozřejmě, že si také užil své - epochy rozkvětu i úpadku nebo ničivou občanskou válku v letech 1936 - 1939, jež se podepsala i na jeho fasádě (a nejen na ní). I přesto všechno však kostel po několika rekonstrukcích vypadá pořád stejně. Stačí jen v archivu natrefit na fotografie náměstí z 19. století a pochopíte, že se za tu dobu vůbec nic nezměnilo.

Tedy až na náměstí samotné, které, jak jsme řekli, zažilo za dobu své existence několik velkých reforem. Velice důležitá byla ta z 50. let 20. století, kdy došlo k pohlcení sousedního náměstí Plaça de la Creu a zvětšení do dnešní podoby. Poslední velká rekonstrukce skončila před pár lety, avšak ne tak docela...

Jedním z důvodů, proč Plaça de Lesseps i po čtyřech velkých reformách vypadá neustále tak trochu rozestavěně, je v současné době výstavba nové linky barcelonského metra. Plaça de Lesseps vůbec v tomto ohledu tvořila dějiny - právě zde začínala/končila v roce 1924 první linka barcelonské podzemní dráhy (a konečnou zůstala až do roku 1985). Nyní se ke stávající L3 přidá koridor linek L9 a L10, který vede napříč celou metropolitní oblastí Barcelony. Obyvatelé náměstí se tak pohodlně dostanou z domu přímo na letiště, kam L9 povede, za 15-20 minut. Otázkou však zůstává, kdy se tak stane, jelikož v tuto chvíli již mělo nové metro jezdit. Stanice Lesseps na nové lince je vlastně již postavená, avšak stále se čeká na mnoho dalších úseků plánované linky. Část náměstí tak s velkou pravděpodobností ještě několik let zůstane provizorním staveništěm.

Plaça de Lesseps se i přes svůj spíše dopravní charakter může chlubit moderními odpočinkovými zónami a především třemi zajímavými budovami. Tou první je bezesporu zmiňovaný kostel Els Josepets, druhou krásný modernistický dům Cases Ramos a třetí stavbou jest roku 2005 inaugurovaná knihovna Biblioteca Jaume Fuster. Osobité kouzlo tohoto náměstí můžete nejlépe obdivovat ze zahrádky legendárního baru El Canari, který se nachází přímo v budově Cases Ramos, nebo vyvýšeného centrálního prostoru, který připomíná rozlomený koráb. Jako kdyby ve středu náměstí ztroskotala loď. Prostě zvláštní místo...
Plaça de Lesseps (2011) - Els Josepets de Gràcia
Spoustu zajímavých informací o Plaça de Lesseps najdete zde: AVC Lesseps.

Žádné komentáře:

Okomentovat