13. 8. 2013

Plaça de la Revolució de Setembre de 1868

Dalším z kouzelných náměstíček ve čtvrti Gràcia je Plaça de la Revolució de Setembre de 1868. Pojmenování připomínající slavnou španělskou revoluci, která je též známa pod názvem "La Gloriosa", bylo schváleno v roce 1983, nicméně v různých obměnách bylo toto náměstí zasvěceno vzpomínce na onu revoluci již mnoho desítek let předtím.

Zároveň tak možná má jít o jednu z mnoha připomínek revolučních tendencí, jimiž se Gràcia nejednou proslavila. Náměstí má značně strategickou polohu, ústí sem totiž jedna z nejdůležitějších místních ulic - carrer Verdi. Hned z náměstí se tak můžete pohodlně vydat na cestu kolem světa prostřednictvím obrovského množství restaurací snad všech světových kuchyní (i když po současné ekonomické krizi už to také není tak slavné). Na druhé straně pak krátkou a úzkou ulicí dojdete až k ulici Travessera de Gràcia, přímo k jednomu z nádherných gràcijských trhů. Náměstí samotné tu postupně začalo vyrůstat v polovině 19. století. Později zde též existoval trh. Pod dlažbou se zde svého času ukrýval i protiletecký kryt, který v roce 1994 přebudovali na parkoviště.

Pár laviček a dětská zóna jsou takřka samozřejmostí, na rozdíl od drtivé většiny ostatních náměstí ve čtvrti však na tomto plácku není tak jednoduché posedět si na zahrádce - bývá tu jen jedna a většinou beznadějně obsazená. Bydlí se tu ale hezky. Stánek s novinami stále prosperuje a velkým plusem pro místní je i obchůdek Distop, který má na místní poměry opravdu luxusní otvírací dobu (10-22 každý den, i v neděli) a zároveň velice příjemné ceny. Ačkoliv se tedy náměstí hlásí k velkolepé revoluční minulosti, dnes působí spíše poklidným a rodinným dojmem. Jediným skutečně revolučním elementem je na výtahové šachtě nasprejovaná velká senyera (viz obrázek).

Víkendové ráno na Plaça de la Revolució de Setembre de 1868...

Žádné komentáře:

Okomentovat